Amit biztosan nem tudtál a THM-ről!
Nincs olyan hirdetés, ahol ne szerepelne a THM különböző számok kíséretében. De vajon mit jelent, és miért érdemes tisztában lenni vele?
A teljes hiteldíjmutató - röviden a THM - azt az összeget jelöli, amit a tőkeösszeg visszafizetésén felül fizetnie kell a hitelfelvevőnek. Minél alacsonyabb a THM, annál kedvezőbb a fizetendő teljes hiteldíj.
A THM a hitel teljes díját mutatja meg, így minden, a banknak fizetendő költséget - kamatot, kezelési költséget, hitelbírálati díjat, lakásépítésnél a helyszíni szemlék díját - magába foglal.
Azonban nem tartalmazza az olyan fizetési kötelezettséget, amely a szerződésben vállalt kötelezettség nem teljesítéséből vagy késedelmes teljesítéséből származik - például a késedelmi kamat, a hitel átütemezésének, a futamidő meghosszabbításának költségét vagy a szerződésmódosítási díjat -, illetve amelyeket nem a hitelt folyósító számára kell fizetni - biztosítási és garanciadíjak, közjegyzői díj, fordítási és fordításhitelesítési költség.
A feltüntetés szabályai
A THM egyéves időszakra vetített százalékos érték, melyet három hónapnál hosszabb futamidejű kölcsönöknél kell feltüntetni. A THM számításának és feltüntetésének szabályai 2005. január 1-jén változtak meg, és ekkor terjesztették ki a fogyasztási kölcsönökön túl valamennyi lakossági kölcsönre, így a lakáshitelekre is. A jogszabály szerint a THM-et oly módon kell feltüntetni, hogy a mutatószám ugyanolyan könnyen érzékelhető legyen, mint a tájékoztatás egyéb lényeges információi, mint például a termék és a szolgáltató neve, főbb jellemzői. Mivel az előírás nem állapítja meg a mutatószám feltüntetésének pontos helyét, ezért az bárhol elhelyezhető a feltüntetés módjára vonatkozó előírás betartásával. A rendelet világosan megszabja, hogy könnyen érzékelhetőnek kell lennie a százalékos értéknek, ezért annak apró betűs, nehezen olvasható feltüntetése nem elfogadható.
Szembeötlő értékhatárok
A THM-mel elsősorban különböző hirdetésekben találkozhatsz tól–ig értékként feltüntetve - például THM: 15,42–22,38% -, hiszen a konkrét THM eltérhet a hitelösszeg, a futamidő, a kamatláb nagysága, a kamatszámítás módja és a bank által felszámított bankköltségek függvényében.
A veled kötött egyedi szerződésben azonban kizárólag az általad igényelt hitelre vonatkozó, pontosan kiszámolt THM-érték van feltüntetve.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Tegyük fel, hogy egy 100 000 Ft-os televíziót szeretnél vásárolni részletre. A hirdetésben az áll, hogy a THM 26,82%-os, és hogy az adott híradástechnikai eszközt 24 havi részletre vásárolhatod meg. Ez azt jelenti, hogy a 100 000 Ft-on túl - ami a tőkeösszeg - még évi 26 820 Ft-ot is ki fogsz fizetni.
Az elmúlt években, amikor fogyasztási kölcsönt kívánt valaki felvenni, vagy valamilyen lakossági kölcsönért folyamodott, a kamat nagysága és a hitelbírálat gyorsasága alapján döntött egyik vagy másik hitel mellett. A fizetendő kamat mértéke azonban korántsem ad olyan megbízható döntési alapot, mint a THM, hiszen a kamat mellett egyéb, gyakran jelentős költségek is felmerülnek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Dietz Gusztávné dr., az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület pénzügyi szakértője elmondta, hogy a fogyasztók egyre inkább ismerik, értik és elfogadják a THM-et, és ez pontosabb tájékoztatást ad számukra. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy az adott THM addig érvényes, amíg az összetevői változatlanok. Számolni kell azzal, hogy a szolgáltatók szerződésben kötik ki a jogot, hogy változtassanak kamaton, díjon vagy költségen.
Tartsd szem előtt!
A teljes hiteldíjmutató a kamatot, a kezelési költséget, a hitelbírálati díjat, lakásépítésnél pedig a helyszíni szemlék díját tartalmazza. Általában egyéves időszakot jelöl, és csak a három hónapnál hosszabb futamidejű kölcsönök esetében tüntetik fel. A hirdetésekben feltüntetett értékek csak tájékoztató jellegűek, a pontos THM az egyedi szerződésben jelenik meg. Fontos tudni továbbá, hogy a THM nem tartalmazza a biztosítási és garanciadíjat, az átutalási díjat, az olyan esetleges költségeket, mint a késedelmi kamat, a hitel futamideje, meghosszabbításának költsége, valamint az egyéb olyan fizetési kötelezettséget, amely a szerződésben vállalt kötelezettség nem teljesítéséből származik.
(A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete nyomán)
A Kosár Magazin áprilisi számának tartalmából:
- Mit kapunk 1000 forintért ebédre? Ebédteszt
- Gyengén vágnak, és balesetveszélyesek – fűnyírógépek tesztje
- Elölről támadhatóak - elöltöltős mosógépek tesztje
- Pro és kontra a közlekedésről
FÜGGETLEN, MEGBÍZHATÓ, HASZNOS és ÉRDEKES
Kiadja az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület
www.kosarmagazin.hu
kosar@ofe.hu
Tel: 392-5285
Tel/fax: 392-5287
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- pénz
3 csalóka bankreklám, aminek ne dőlj be!
- pénz
- bank