
Szobanövény-ápolás télen: 2 dolog, amit meg kell tenned - És 2, amit tilos
A száraz levegő nemcsak az ember, a növény számára is veszélyes lehet.


A fajtától függ, hogy pontosan milyen törődést igényel a növényed. Ugyanakkor bizonyos tanácsokat csaknem minden szobanövény esetében érdemes megfogadni.
Az alábbiakban összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni a téli hónapokban, ha szeretnéd, hogy cserepes növényeid hosszú életűek legyenek, de legalábbis megérjék a tavaszt!
Párásítsd a szobanövényeket!
A fűtési szezon okozta száraz levegőt nemcsak az emberek, a növények is rosszul viselik. Az ilyenkor egyre alacsonyabbá váló páratartalom ellen védekezhetsz közvetlen párásítással: hetente néhányszor érdemes szobai permetezővel párásítani a növények környezetét.
Ezenkívül egy másik módszer is hatásos lehet. Helyezhetsz a növények földjére agyaggranulátumot: az apró golyók gyorsan megszívják magukat vízzel, majd hamar elpárologtatják a nedvességet. Ha több kisméretű cserepes növényed van, megoldás lehet, hogy vásárolsz egy nagyobb tálcát, melybe agyaggranulátumot vagy akár murvát helyezel, azt meglocsolod vízzel, majd erre teszed a növényeket.

Távol a fűtőtesttől!
Nyáron talán az ablak alatti fűtőtest közelében helyezted el a növényeket, ám a téli időszakban ez nem szerencsés. Ilyenkor fontos, hogy a hőközlőktől távol kerüljenek. Ugyancsak lényeges szempont, hogy, bár a légáramlat jó, a huzatot és a hirtelen lehűlést a legtöbb szobanövény nem szereti, így ajánlott ezt hosszabb szellőztetésnél figyelembe venni. A téli időszakban kerüljenek hűvös, világos - lehetőleg nyugati vagy keleti fekvésű szobába -, huzattól mentes helyre!
Tilos tápoldatozni!
Azt talán mindenki tudja, hogy átültetni, metszeni nem szabad a téli időszakban. A rövidebb nappaloknak, kevesebb fénynek köszönhetően ilyenkor a szobanövények élettevékenysége is lelassul. Épp ezért tilos a tápoldatozás is! Ez utóbbival ugyanis gyorsabb növekedésre serkentenéd egy olyan időszakban, amikor a növénynek pihenőideje van.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Krémfehér édesvízi igazgyöngy ezüst fülbevaló13 990 Ft
-
Helló nyár nyaklánc15 900 Ft
-
Bolygó ezüst nyaklánc gyöngyházzal és cirkóniával9 900 Ft
-
Három édesvízi igazgyönggyel és cirkóniával díszített fülbevaló14 990 Ft
-
Királykék Swarovski® kristályos nyaklánc pillangókkal11 090 Ft
-
Vasmacska cirkóniával ezüst nyaklánc6 490 Ft
-
Swarovski® kristályokkal és gyöngyökkel díszített karkötő9 990 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló csepp alakú ezüst foglalatban11 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
-
Cirkónia kristályos minimalista négyszög ezüst fülbevaló13 900 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy nyaklánc különlges cirkónia dísszel12 900 Ft
-
Édesvízi igazgyöngy fülbevaló fehér és kék cirkóniával díszítve13 900 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített pillangó medállal8 890 Ft
-
Kék és fehér cirkónia kristályokkal díszített ezüst ékszerszett27 900 Ft
-
Ezüst angyalszárny medál cirkónia kristályokkal8 900 Ft
Tilos túlöntözni!
Ez természetesen az év más időszakára is áll, ám a téli hónapokban különösen fontos, hogy szem előtt tartsd: szobanövényeid ilyenkor kevesebb vizet igényelnek. A november-március közötti pihenőidőszakban tehát ritkítsd az öntözéseket. Ha hűvösebb helyiségben telelteted a cserepes növényeket, még fontosabb, hogy kevesebb vizet kapjanak, hiszen az alacsonyabb hőmérséklet melletti túlöntözés a növények rothadásához vezethet.
Sok zöld növényt a lakásba!
A következő képeken megnézheted, mennyire otthonossá tesz egy aprócska lakást is az okosan megválasztott, sok-sok zöld növény.
Kép: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!