Milyen hatással van a lélekre a rendetlenség? Sokkal többet számít, mint gondolnád

Rombolja a produktivitást a rendetlenség.

Rendetlenség hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rendetlen lakás közvetlen kapcsolatban áll azzal, hogy az ember hogyan érzi magát, és itt nemcsak a szokásos "a zseni átlátja a káoszt" vagy a "rend a lelke mindennek" kettősségre kell gondolni.

Korábban mi is írtunk arról, hogy a rend és a rendetlenség milyen hatással van a szabálykövető magatartásra. Egy új tanulmány bizonyítja, hogy a rendetlenség hatásai messze túlmutatnak a szabálykövetésen. Az embert körülvevő kupi meghatározza a hangulatát. 

Milyen hatással van az emberre a rendetlenség?

A CMD független felmérése szerint az emberek 44,5%-a úgy érezte, hogy a felfordulástól kevésbé produktív, sőt, kifejezetten boldogtalan. Ez visszafelé is igaz, a lakás az ember lelkiállapotának külső megnyilvánulása, és, mint ilyen, hatással van a produktivitásra. Akiket rend vesz körül, azok sokkal jobban bánnak az idejükkel és az elvégzendő feladatokkal.

rendetlen-konyha

A rendetlenség és a piszok vizuálisan is zavaró, mert az agynak több ingert kell egyszerre feldolgoznia, így könnyen előfordulhat, hogy a produktivitás hiánya valójában azzal magyarázható, hogy túl sok minden tereli el az ember figyelmét. A rendetlen lakás viszont következmény is lehet, a depresszió tünetei közé tartozik a fáradtság, a koncentrációhiány és az érdektelenség, melyek közrejátszhatnak abban, hogy a depressziós ember kevésbé takarít.

A koncentrációhiány már önmagában is elég lehet ahhoz, hogy a takarítás útjába álljon. Amikor az embernek túl sok minden zajlik az életében, vagy sűrű és stresszes időszakot él át, nehezebb odafigyelni a takarításra, nem jut rá energia a belső történések mellett.

A rendetlenségtől ráadásul kevésbé szociális az ember, amitől könnyen elmagányosodhat. Ennek az is lehet az oka, hogy egy kupis lakásba kisebb valószínűséggel hívunk vendégeket. A takarítás viszont az egészségre is jó hatással van, hiszen közben endorfin, vagyis boldogsághormon szabadul fel, ezért egy kiadós takarítás után az ember elégedettebbnek érzi magát. Hosszabb távon pedig a rendezett környezet visszahat, segít a koncentrálásban és a fókuszálásban, szép környezetben nyugodtabbak és elégedettebbek vagyunk. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tíz hely, ahol gyakrabban kellene takarítani

Akármilyen figyelmes is az ember, könnyen kimaradhatnak eldugott zugok a lakásban, ezért a tavaszi nagytakarításhoz összegyűjtöttük azokat a sarkokat, ahol ritkán fordul meg a seprű vagy a tollseprű. Mutatjuk, mi marad a leggyakrabban koszos a takarítás után is.

10 hely, ahol gyakrabban kellene takarítani: ne hagyd ki a tavaszi nagytakarításból

Nézegess képeket!

Elolvasom

A képek forrása: Getty Images.

Ezt is szeretjük