Így legyen makulátlan a lakásod! Nyolc rejtett pont, amit gyakran elfelejtenek takarítani
A lakás tisztasága nemcsak esztétikai kérdés, hanem az egészségedre is hatással van, ha nem takarítasz elég alaposan.
Vannak olyan területek az otthonodban, amelyek elsőre nem is tűnnek koszosnak, de rengeteg baktériumot rejtenek. A heti takarításnál könnyű elsiklani az apró részletek felett, de lehet, hogy még a nagytakarításnál sem jutnának eszedbe.
A kilincs, amit mindennap megfogsz, a telefonod egész napos koszt összegyűjtő kijelzője, a konyha legapróbb részletei, mind-mind a piszok és a kórokozók gyűjtőpontja.
Rejtett baktériumtelepek a lakásban
A távirányítók és elektronikai eszközök
Ha az ember jobban belegondol, ezek azok a tárgyak, amiket naponta több százszor is a kezébe vesz. A telefon, tablet képernyője, a laptop billentyűzete, az egér vagy a tévé-távirányító napi fertőtlenítése rengeteg kórokozót számol fel, így óvva családod és saját egészségedet. Használj erre a célra készült fertőtlenítőkendőket, amelyek nem ártanak az eszközök kijelzőjének!
Villanykapcsolók és kilincsek
Hazaérve a tömegközlekedésből vagy a napi bevásárlásból az első dolog, amit megfogsz, az a lakásajtó kilincse, majd nagy valószínűséggel a legközelebbi villanykapcsoló. Ezeket is töröld át rendszeresen, mivel számtalanszor érsz hozzájuk naponta.
Függönyök és rolók
Bár kevésbé nyilvánvaló, ezek a textíliák remek búvóhelyet adnak a polleneknek és allergéneknek. Érdemes hetente átfutni rajtuk a porszívóval, és letörölni a rajtuk ülő port.
Porszívószűrők és -tartályok
Ha már a porszívózásnál tartunk, fontos megemlíteni, milyen eszközt választasz, és annak hogyan viseld gondját. Érdemes HEPA-szűrővel rendelkező modellt választani, különösen, ha allergiával küzdesz, ugyanis így a legapróbb finom porrészecskéket is el tudod tüntetni. Mindazonáltal a porszívó sem öntisztuló, ezért a szűrő és a tartály rendszeres tisztítása elengedhetetlen.
Mosogatószivacsok és konyharuhák
Könnyű ugyanabba a hibába esni, mint a porszívó esetén, és megfeledkezni arról, hogy ezek az eszközök is időről időre cserét, tisztítást igényelnek. Ha szennyezett ronggyal takarít valaki, az többet árt, mint használ. A mosogatószivacs pedig mindennap érintkezik azokkal a tányérokkal, poharakkal és evőeszközökkel, amelyeket aztán a szánkhoz emelünk.
A szivacs meleg vízzel és ételmaradékokkal érintkezik nap mint nap. Így melegágya a kórokozóknak, és komoly egészségügyi kockázatot jelent. Az otthona egyik leginkább szennyezett darabját tisztelheti benne az ember, ezért a legjobb hetente cserélni.
Ha teheted, válassz biológiailag lebomló, fenntartható anyagokból készült termékeket, így is óvva a környezetet a mikroműanyag-szennyezéstől. Kiváló alternatívák léteznek már, többek között luffából, kenderből vagy szizálagávé szálaiból készült szivacsok.
Kávéfőzők, vízszűrők és vízforralók
A konyhában maradva újabb baktériumtelephez érkezik az ember, ezek pedig a vízzel érintkező eszközök. A forralókban és a kávéfőzőkben is gyakran észrevehető a vastagon lerakódó vízkő, amit egyébként sem egészséges meginni, ráadásul a nedves közeg is tovább fokozza a problémát. Ha szűrt vizet használsz, akkor sokkal kevesebb vízkő fog lerakódni, és az eszközök élettartamát is meghosszabbítja. Ha pedig mégis felfedezed a fehér bevonatot, egyszerű citromsavas vízzel ismét ragyogóvá varázsolható a felület.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Konyhai fogantyúk és gombok
A konyhában sok olyan terület van, ami a felületes takarítás során elfelejtődik. Ilyenek a fogantyúk és gombok apró felületei, amelyeket a kilincsekhez hasonlóan minden egyes nap megfogsz, és gyakran nem tiszta kézzel. Legközelebb, ha letörlöd a pultot, ne feledkezz meg a szekrények gombjairól, a sütő és hűtő fogantyúiról se.
Fogkefetartók
Legutolsóként, ez a jelentéktelennek tűnő tárgy, amely mégis a személyes higiéniánk egyik legközelebbi eszközével érintkezik: a fogkefével. A fogkefetartók gyakran nedvesek, ami kedvez a penész és a baktériumok megjelenésének. Mosd ki legalább olyan gyakran, mint magát a fogkefét!
A makulátlan takarításnál ne hagyd ki ezeket a területeket sem! Ezzel nemcsak a lakásod lesz ragyogóan tiszta, hanem az egészségedet is megóvod.
Így takarítanak otthon a magyarok: aggasztó dolgok derültek ki egy friss kutatásból
Egy új reprezentatív kutatás azt vizsgálta, hogy miként viszonyulnak a magyarok az otthoni takarításhoz.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- otthon
- takarítás
Így fertőtleníts otthon: 5 egyszerű tipp a családunk védelmében (x)
- takarítás
- fertőtlenítés