Penészesednek a falak? Ez az alattomos ok is megbújhat a háttérben
Bár talán furcsán hangzik, a lakás felújítása is okozhat penészesedést. Hogy miért?
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Dér Heni gyönyörű menyasszony volt: különleges ruhában ment férjhez
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- 10 kép Észak-Koreából, amiért kitiltást kapott a fotós – Ezt az arcát senki nem láthatja az országnak
A penész számtalan lakásban okoz esztétikai, nem utolsósorban pedig egészségügyi problémát, eltüntetése pedig komoly gondot jelenhet.
Különösen, ha olyan okok állnak megjelenésének hátterében, melyek nem feltétlenül függenek össze a lakók életmódjával.
Amellett ugyanis, hogy valaki gyakran főz, vagy épp sűrűn szárítja odabent a ruhákat - ezáltal pedig növeli a páramennyiséget, így kedvezve a gombák megtelepedésének és szaporodásának -, olyan tényezők is meghúzódhatnak a háttérben, melyeken nem könnyű változtatni, legyen szó a ház szerkezeti hibájáról vagy épp a szigetelés mértékéről. Utóbbi tekintetében pedig akár a nyílászárók is okozhatnak problémát.
Vigyázni kell az új nyílászárókkal!
A modern nyílászárók rendkívül energiatakarékosak, hiszen hatékonyan szigetelik a lakást, ugyanakkor gátolják is otthonod természetes szellőzését, ami, ha nem figyelsz kellőképpen, könnyen vezethet penészesedéshez.
Érdemes tehát gyanakodnod, ha a gombatelepek nyílászárócserét követően jelentek meg lakásodban, emellett azonban nem is szükséges feltétlenül egy új ablak, már az is elegendő lehet ugyanis, ha régi nyílászáród jobb szigeteléséről gondoskodtál, például szigetelőcsík felragasztásával.
A lakás túlszigetelése továbbá nemcsak a penész miatt okozhat problémát, de hozzájárul a benti levegő minőségének romlásához, nem beszélve arról, hogy például egy esetleges szén-monoxid-mérgezés esetén is rontja a tragédia elkerülésének esélyeit.
A gyakoribb szellőztetés elengedhetetlen
Természetesen a szigetelés és az energiatakarékossági szempontok lényegesek, így nem arról van szó, hogy ne volna érdemes jól szigetelő nyílászárókat beszerezni, nagyon fontos azonban, hogy utóbbi esetben jobban odafigyelj a lakás szellőztetésére.
A modern nyílászárók kiválasztásakor is lényeges, hogy azokat - akár utólag is - szellőzővel is ellássák, emellett a csere után így is többször kell szellőztetni, mint egy hagyományos, régi ablak esetében. Nyáron, ha kicsi a hőmérséklet-különbség, akár egész nap nyitva lehet hagyni résnyire az ablakot, télen azonban inkább a rövid ideig tartó, intenzív szellőztetést válaszd: elég öt perc is, ha teljesen kitárod az ablakot, azonban ezt naponta többször is ismételd meg. Ha gyorsan, de erőteljesen szellőztetsz, nem hűlnek le a falak és a bútorok, az általuk tárolt hő pedig könnyen felmelegíti majd a friss levegőt.