A túl magas páratartalom is komoly gondokat okozhat a lakásban - például elősegíti a penész kialakulását -, ugyanakkor problémát jelenthet az is, ha túl alacsony, utóbbi ugyanis a légutak, illetve a száj- és orrnyálkahártya kiszáradásához vezethet, ami súlyosbíthatja a krónikus légúti betegségben szenvedők tüneteit, emellett gátolja a légutak tisztulását, kellemetlen köhögést vagy akár arcüreggyulladást okozva ezáltal.
Ha hasonló tüneteket tapasztalsz, emellett könnyen kiszárad a szád vagy épp a bőröd, és nem tudsz másra gyanakodni, érdemes lehet megmérni otthonod páratartalmát, majd megtenni a szükséges lépéseket. Kattintsd végig a képeket!

Bár ez önmagában még nem járul hozzá a párásabb környezet kialakításához, érdemes beszerezni egy páramérő készüléket, vagyis higrométert, mely egyértelművé teszi a problémát. Az ideális páratartalom 40-60% között mozog, ha ennél alacsonyabb, szükség lehet rá, hogy különféle módszerekkel megemeld azt. Az eszköz továbbá abban is segít, hogy ne ess át a ló túloldalára.

Ha csak kicsi az eltérés, és nem is állandó, már az is segíthet, ha nyitva hagyod a fürdőajtót, miközben a vizet engeded, vagy éppen fürdesz, illetve, ha végeztél, az is hasznos lehet, ha kis ideig még nem engeded le a vizet.

A lakásban való teregetés is növeli a páratartalmat, de már az is sokat számít, ha például fürdés után a szobában teríted ki a vizes törölközőket.

Szintén segít, ha vizet forralsz, vagy vízzel teli tálkát teszel ki a lakásban, melynek akár dekoratív funkciója is lehet, nem beszélve arról, hogy lakásillatosításra is alkalmas, ha egy kevés illóolajat is csepegtetsz bele.

A lakás optimális páratartalma növények segítségével is kialakítható, ha száraz a levegő, érdemes minél többet tartani a zöld kedvencekből. Szecsődy Gábor okleveles kertészmérnök szerint e tekintetben azok a növények a leghasznosabbak, melyek lombosak, és sok levelük van, ilyen például a szobai futóka, vagyis a szcindapszusz - Epipremnum aureum -, bár arra figyelni kell, hogy, mivel kúszónövény, könnyen leárnyékolhatja a többi növényt.
Fotó: wikimedia.org/Asabengurtza

Szecsődy Gábor szerint továbbá az is hasznos lehet a párásítás szempontjából, ha a növények cserepei alá agyaggranulátum kerül. Erre önts vizet - így a keletkező párával jót teszel a közelben lévő növényeknek.
Fotó: en.wikipedia.org, Lucis

A párásítás tekintetében talán a leginkább közkeletű praktikát jelentik a radiátorra vagy fölé akasztható párásító edények.

Ha az egyszerűbb módszerek nem segítenek, érdemes párásító készüléket beszerezni, melynek több típusa is létezik: a meleg párásítók víz felforralásával meleg gőzt juttatnak a levegőbe, míg a hideg párásítók nem forralják fel a vizet. Az úgynevezett ultrahangos párásítók ultrahanggal porlasztják, vagyis bontják szinte mikroszkopikus cseppekre a vizet, míg borsosabb összegért kaphatók légmosó készülékek is, melyek a párásítás mellett szűrik is a levegőt.
Házi praktikák pára ellen
Szintén számos kellemetlenség forrása lehet, ha túl párás a lakásod. Kattintsd végig a képeket, és nézd meg, hogyan orvosolhatod a problémát!
Túl párás a lakásod?
Nézegess képeket!
Elolvasom