A Balaton régóta a legkedveltebb nyári célpont hazánkban. Bár volt idő, hogy a partján fele annyi ház sem állt, mint amennyi napjainkban, a 20. század második felében lezajlott nyaralóépítési hullám nagy változást hozott a környező településeken.
A forradalom után néhány, a korábbiakhoz képest kisebb telket szabtak, és bocsátottak áruba, melyekre az évszázad első felében jellemző villaépületektől merőben eltérő, kisebb és egyszerűbb épületeket húztak fel.
A ’70-es, ’80-as évek parányi nyaralói
Balatoni nyaralót akkor sem egy tipikus munkásosztálybeli család épített magának, ők inkább a vállalati üdülőkben nyaraltak. A tehetősebbek által épített, ’70-es, ’80-as években készült hétvégi házak jó része ma is áll: a következő nosztalgikus képek az említett évtizedekben készültek.

A '60-as évek végétől fogva sok olyan területet is beépítettek, amiket korábban a természet uralt, ezzel alapvetően változott meg a Balaton környéke. Sokszor közvetlenül a vízparton építkezhettek a rendszerhez közelállók.
Fotó: fortepan.hu

A parányi víkendházak zöme típusterv alapján készült, ami megkönnyítette az építkezést. Igazán szerencsés volt, akinek még egy Trabantot is kiutaltak. (1971)
Fotó: fortepan.hu/Chuckyeager thumblr

Alapterületük alig haladta meg egy nagyobb sátorét, kialakításuk pedig egyszerű volt, szoba, konyhasarok, miniatűr fürdő. A terasz azonban a legtöbb esetben nem maradt ki. (1987)
Fotó: fortepan.hu/Umann Kornél

Bár nem a legjobb minőségű anyagokból készültek, a házakból még ma is van mutatóban. A többségüket azonban tartósabb anyagokból újrahúzták a tulajdonosok.
Fotó: fortepan.hu

A házak rendszerint verandával épültek, ahol délutánonként, esténként összegyűlhetett a család. (1973, Balatonkenese)
Fotó: fortepan.hu/Szepesfalvy Gábor

Aki nyaralni ment, az maga mögött hagyott mindent, ami nagyvárosi: a természet, a Balaton, a kikapcsolódás került fókuszba, és nem hiányoztak a megszokott körülmények, ahogy a szalagfüggöny és a cementlapok sem. (1980)
Fotó: fortepan.hu

Néha a régi épületek kaptak új arcot, a modernizáció jegyében. Ez ma már inkább barbárságnak tűnik, de szerencsére sok régi épület is megmaradt a Balaton környékén. (1975)
Fotó: fortepan.hu

A nyolcvanas években kezdtek visszatérni a 20. század első felében jellemző, komolyabb épületek a nyaralóépítésben. A pinceépítés a déli parti talajvíz miatt inkább az északi oldalon volt szokás. Itt sokszor a már meglévőeket újították fel. (1982)
Fotó: fortepan.hu/Baráth Endre

A '70-es, '80-as évek elmúltával Balaton környéke hemzsegett az egymás szomszédságába srófolt nyaralóépületektől. Tihanyban is jócskán akadnak szocreál épületek, ha valaki picit elsétál az apátság környékéről. (1974)
Fotó: fortepan.hu/Urbán Tamás