Szigorúan tilos a szelektívbe dobni ezt a műanyagot – Mégis rengetegen elrontják

Nem minden műanyag való a szelektív kukába – így lehet tájékozódni, melyek igen.

Műanyagok a szelektív hulladékgyűjtésben
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szelektív hulladékgyűjtés fontossága egyre inkább a köztudatban van, azonban sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a műanyagok közül nem mindegyik dobható a szelektív kukába. A műanyagok fajtáit, és azt, hogy újrahasznosítható-e az adott műanyag, könnyű beazonosítani a rajtuk lévő jelzések alapján.

A műanyagok rengeteg fajtájával találkozhatsz a mindennapjaid során, akár csomagolásról, akár különféle műanyag eszközökről beszélve látható az, hogy napjainkban szinte megkerülhetetlen anyagról van szó. Az élelmiszerek csomagolásán és a különféle műanyag tárgyakon át a környezet manapság tele van velük, és ma már óriási problémát jelent a szemét is, ami ennek az anyagnak a felhasználása során keletkezik.

A műanyagok használata során a legtöbb ember igyekszik a környezettudatosság mentén a megfelelő módon használni, és amikor szemétté válik, gyűjteni a műanyag hulladékot. Az élelmiszerek többségét például műanyagba csomagolják, de nem mindegyik műanyag alkalmas erre. Ráadásul a sokféle műanyag közül sem mind újrahasznosítható, vagyis a szelektív kukába sem lehet minden műanyag szemetet beledobni.

Műanyagok a szelektív hulladékgyűjtésben

Ahhoz, hogy ki tudj igazodni a műanyagok világában, nem árt ismerni azokat, melyben segít a műanyagokon található számjelzés. A műanyagokon található jelből kiindulva el lehet dönteni, hogy a szelektív kukában van-e a helye, vagy sem.

muanyag-otthon
Fotó: voinSveta / Getty Images Hungary

A műanyagokon található szám azt mutatja, hogy milyen műanyaggal van dolgod. A műanyagok ennek megfelelően a következők lehetnek.

Polietilén (PE 1, 2, 4)

A legtöbbször használt műanyagok ezek, mind újrahasznosítható. Ide tartoznak a legtöbb háztartásban fellelhető flakonok, mint amilyen a mosószer, a sampon, vagy egyéb tisztító és kozmetikai szerek flakonjai, üdítős PET-palackok. Ezek mindegyike újrahasznosítható, vagyis kiöblítve bele lehet dobni a szelektív kukába.

sampon-otthon
Fotó: Fiordaliso / Getty Images Hungary

Polivinlklorid (V-3)

Közismertebb nevén ez a PVC, amit a leginkább a padlók burkolására használnak. Vannak, akik egy lakásfelújítás után a PVC-t is beleteszik a szelektív szeméttárolóba, pedig ez a műanyag nem újrahasznosítható, ezért soha nem szabad így eljárni. 

muanyag-otthon
Fotó: Sersol / Getty Images Hungary

Polipropilén (PP-5)

Ezzel a műanyaggal is mindennap találkozhatsz, amikor joghurtot vagy tejet vásárolsz, vagy más élelmiszereket, mint a majonéz, a margarin vagy a ketchup. Ezeknek a dobozát is nyugodtan beledobhatod a szelektív kukába, mert a polipropilén is újrahasznosítható.

Polisztirol (PS-6)

Akik szeretnek ételeket rendelni, azok általában ebből az anyagból használt dobozokban kapják meg az ételt. Ezt az általában fehér színű, egyszerű dobozt sokan a szelektív kukába dobják, miután elfogyasztották az ebédjüket vagy a vacsorájukat, pedig ez a doboz nem oda való. Nagyon nehezen újrahasznosítható, ezért a hatályos törvények szerint tilos a szelektív szemétbe tenni.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egyéb műanyagok

A műanyagok között sok van, ami nem sorolható a fentiek egyikébe sem, olyan tárgyakra kell gondolni, mint például a CD-tartók. Ezeket sem szabad a szelektív gyűjtőbe tenni, mert nem újrahasznosítható anyagok. 

cd-otthon
Fotó: Catherine McQueen / Getty Images Hungary

Mit kerüljön a műanyag szelektívbe?

Arról, hogy mit tudsz a szelektív gyűjtőbe tenni, részletes tájékoztatást találsz az FKF honlapján. Ennek alapján a következő műanyag szemét kerülhet a szelektív hulladékok közé: az ásványvizes és üdítős műanyag flakonok, a mosószeres, tusfürdős, öblítős flakonok, a joghurtos vagy tejfölös poharak és a műanyag szatyrok.

muanyag-otthon
Fotó: mrs / Getty Images Hungary

A következő dolgokat ne dobd a szelektív gyűjtőbe: nylon harisnya, hungarocell és egyéb műanyagok, és természetesen a zsíros műanyagokat és az élelmiszereket, papírt vagy üveget sem szabad a műanyag szelektív szemét közé dobni.

Ugyanitt arról is tájékoztatnak, hogy a műanyagot soha ne tedd a földbe, ugyanis a műanyagok lebomlása évszázadokig tart, miközben a lebomlásuk során belőlük kikerülő mérgező anyagok szennyezik a környezetet.

Minden magyar háztartásban így kell majd gyűjteni a szemetet: mit kell tudni a barna kukákról?

Januárban elindult a biohulladék gyűjtése, jövőre bővül a program.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük