
Nem véletlenül parkolnak sokan csatornafedél fölött: 3 dolog, amitől lefulladhat a kocsi a hidegben
A hideg időjárás meglepően befolyásolhatja az autó teljesítőképességét, ami többek között lefulladáshoz vezethet.


Lehetetlen nem figyelembe venni, hogy az időjárási viszontagságok bizony az autó működésére is hatnak, a hideg időnek is megvannak a maga árnyoldalai, és nem csak a vezetés tekintetében.
Akinek nincs fedett garázsa, jól tudja, milyen macerás a kültéren parkoló autóval elindulni, pláne jeges reggeleken, amikor éppen sietne az ember valahová.
Az akkumulátor
Nem véletlenül parkol, aki csak teheti, csatornafedél fölé, hogy viszonylag melegen tartsa az autó alvázát a csatornából párolgó gőz. Így hamarabb éri el az üzemanyag az induláshoz megfelelő hőmérsékletet, de nem csak ez számít.

Az akkumulátor sem tud dermedt állapotban megfelelő mennyiségű energiát termelni, sokszor csak épp annyit, hogy a műszerfalon lévő világítást és a rádiót működtesse, de a járművet beindítani már nem sikerül. Ilyenkor nagy segítséget jelenthet egy bikakábel, amit egy másik autó akkumulátorához megfelelő módon csatlakoztatva gyorsan beindítható a motor.
Ha nincs a közelben senki, akitől segítséget lehetne kérni, megoldás lehet, hogyha egy percre bekapcsolva hagyod a tompított fényszórót, vagy a fűtést elindítod, hogy kicsit felmelegítse az akkumulátort, és újra nagyobb hatásfokban üzemeljen. Mielőtt az önindítóban elfordítanád a kulcsot, kapcsolj ki újra minden energianyelőt, hogy ne pazarold el az áramforrást!

Emellett főleg a nagy hidegek alatt érdemes figyelni, nehogy lemerüljön teljesen az akkumulátor, mert akkor akár meg is fagyhat, szétrepedhet a háza, és teljesen használhatatlanná válhat.
De nem mindig az akkumulátor a hibás, a kábelek is okozhatnak gondot, így érdemes lehet a tél beállta előtt szervizeltetni az autót, hogy az esetleges hibák még időben kiderüljenek.
Az üzemanyag
Bármennyire banálisan is hangzik, a lehűlés következtében hamarabb fogy ki az üzemanyag az autókból, ami szintén lefulladáshoz vezethet. Télen bizonyítottan többet fogyaszt az autó, mint más évszakokban. Ennek az oka az, hogy az üzemanyag-használat a hidegben akár 28%-kal megnőhet, amit még tovább növel az erősebb szél okozta ellenállás. Így érdemes azzal számolni a téli hónapokban, hogy ugyanannyi benzin, ami nyáron vagy tavasszal és az enyhébb őszi időszakokban elegendő egy-egy útra, kevésnek bizonyulhat a hidegben, csúszós utakon.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Ovális fekete cirkónia kővel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 490 Ft
-
Ezüst nyaklánc patkó alakú ezüst medállal8 150 Ft
-
Swarovski® kristályos Eiffel tornyos nyaklánc7 990 Ft
-
Színjátszó fehér opálos és cirkónia kristályos ékszerszett19 990 Ft
-
Antracitszürke Swarovski® kristálygyöngy karkötő ezüst medállal11 900 Ft
-
Krémfehér édesvízi igazgyöngy nyaklánc féldrágakövekkel14 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc M betűs medállal7 490 Ft
-
Királykék Swarovski® kristályos nyaklánc pillangókkal11 090 Ft
-
Csepp alakú cirkóniával és édesvízi igazgyönggyel díszített ezüst nyaklánc13 900 Ft
-
Fehér Swarovski® kristályos dupla ékszerszett17 490 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített medállal9 150 Ft
-
Swarovski® kristályokkal és gyöngyökkel díszített karkötő9 990 Ft
-
Három édesvízi igazgyönggyel és cirkóniával díszített fülbevaló14 990 Ft
-
Fehér cirkónia kövekkel díszített kapcsos ezüst fülbevaló6 350 Ft
-
Ellentétek vonzása nyaklánc kristályokkal7 990 Ft
Ebből fakadóan az sem véletlen, hogy a nyári, kevésbé tapadós gumikat a mélyebb mintázatú téli gumikra kell váltani, hiszen ez a tapadási erő elősegíti a takarékos üzemanyag-fogyasztást, nem beszélve arról, hogy a csúszásból adódó balesetek is megelőzhetőek vele.
Az elektronika
A hidegben a kocsiban lévő elektronikus eszközök is nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, az ablakok páramentesítése, az ülésfűtés és úgy egészében a jéghideg autó felfűtése mind-mind szívják folyamatosan az üzemanyagot is, aminek drasztikus lecsökkenése lefulladáshoz vezethet.

A hűtővíz
Extrém hidegben, ha nincs rendesen beállítva, még a hűtővíz is megfagyhat. Ugyan ez már tényleg nagyon ritka eset, mégis előfordulhat, hogy a megfelelő mennyiségű fagyálló nélkül a rendszerben kikristályosodik a folyadék, ami jégdugót alakíthat ki. Ez megakadályozza a hűtőfolyadék keringését, ami az autó túlmelegedéséhez, lefulladásához vezet, és súlyos károkat is okozhat. Érdemes egy benzinkúthoz elgurulni még a tél beállta előtt, ahol a hűtőközeg fagyáspontját a hozzáértők meg tudják mérni a kocsiban, mely procedúra mindössze pár száz forintba kerül, viszont több száz ezres javítási költség spórolható meg vele.

Ha lefulladt az autó
Hogyha nem sikerült azonnal beindítani az autót, nem érdemes 10 másodpercnél tovább próbálkozni az önindító működtetésével, mert maradandó károsodásokat okozhat magában az indítószerkezetben. Inkább várakozz, és csak egy pár perccel később próbáld újra! Figyelj arra, hogy a nyári olajat téli olajra cseréld, és az ablakmosóba is kerüljön fagyálló! Ha bizonytalan vagy a teendők tekintetében, inkább vidd el szervizvizsgálatra a kocsit!
Így kell hóban, fagyban is biztonságosan autózni: 5 tipp a szakértőtől
A biztonságos vezetés télen egy kicsit mást jelent, mint a többi évszakban. A következő tippeket nem árt megfogadni.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!

- rendőrség
- szabály
5 büntetőpont jár érte: ezt az 5 KRESZ-szabályt sokan mégsem tartják be
- közlekedés
- biztonság