Bár a szobanövények gyönyörű díszei a lakásnak, és otthonossá teszik a környezetet, sajnos sok közülük mérgező anyagokat tartalmaz.
Ez nemcsak akkor veszélyes, ha az embernek kisgyereke van, hanem akkor is, ha lakásban élő kedvencet tart. A gazdik tudják legjobban, hogy egy játékos kedvű kutya vagy macska milyen ramazurit tud csinálni odabent. Ilyenkor akár egy-egy cserép is felborulhat, a kisállat pedig még meg is verekedhet leterített "áldozatával", jókora harapásokat ejtve a gyökerén, szárán, levelén és virágzatán. A négylábúak nemcsak a vidám pillanatokra tartogatják a növényi részek rágcsálását. Ez alapvetően kutya- és macskaszokás, így bármikor, a legváratlanabb pillanatokban is megtörténhet.
8 mérgező szobanövény
Néhány kedvelt, mutatós szobanövény azonban súlyos mérgezést okozhat. Ha nem is kerülnek a kukába, érdemes megközelíthetetlen helyre tenni, esetleg fellógatni őket, hogy semmiképp ne legyenek hozzáférhetőek az állat számára. Virágzatuk, száruk, gyökerük lenyelése nemcsak nyálkahártya-irritációt, hanem komoly hasi bántalmakat és akár fulladást is kiváltanak.
Ha gazdi vagy, és észreveszed, hogy a kedvenced növényi részeket fogyasztott, azonnal vidd állatorvoshoz! Akkor is tégy így, ha furcsa tüneteket, bágyadtságot, erős nyáladzást, szédelgést, esetleg eszméletvesztést tapasztalsz nála, hiszen ezek a mérgezés szembetűnő jelei lehetnek!

Szobai ciklámen (Cyclamen persicum) - ugyan a dekoratív növénynek a levelei és a virágzata csak enyhén mérgező, a gumója lenyelése súlyos mérgezést okoz. Emésztőszervi fájdalom, allergiás roham, görcsök jelentkeznek, de az idegbénulás és sajnos halálos kimenetel sem kizárt.

Jácint (Hyacinthus) - ennek a tavaszillatot árasztó növénynek szintén a hagymája, illetve a levelei is rizikót jelentenek, kalcium-oxalát-tartalmuk miatt. Gyomorba jutva nemcsak emésztőszervi panaszokat okozhat, de vérnyomásesést, émelygést is kivált.

Könnyezőpálma (Monstera deliciosa) - ennek a növénynek a nedveit nem véletlen használják nyílméreg gyanánt Afrikában. Gyökere és virága tartalmazza a kockázatos anyagot, mely nyálkahártya-irritációt, nagyobb mennyiségben szájüregi és torokduzzanatot is okozhat, ami fulladásveszélyt jelent.

Gumós begónia (Begonia x tuberhybrida) - mivel a növény nedve rendkívül csípős, erősen marja a szájnyálkahártyát, és torokduzzanat is keletkezhet. Ez utóbbi rendkívül veszélyes, hiszen fulladást okozhat.

Buzogányvirág (Dieffenbachia) - ezzel a növénnyel különösen vigyázni kell, hiszen a benne lévő nedv oxálsavat tartalmaz. Gyökere, szára és levele is mérgező, nyálkahártya-duzzanatot, égő érzést vált ki.
Fotó: Voisine / Getty Images Hungary

Amarillisz (Sansevieria) - bármilyen gyönyörű is, nem veszélytelen növény, mert minden része mérgező. Nagyobb mennyiségben lenyelve bél-, illetve gyomorgyulladás-szerű tüneteket vált ki.

Anyósnyelv (Sansavieria) - nagyon népszerű és elterjedt szobanövény, de okozhat kellemetlen meglepetéseket. A levele megrágása hasi görcsöt, hányást, hasmenést, súlyos allergiát idézhet elő.

Szobafikuszok (Ficus spp.) - e növények esetében a tejnedvük jelenti a veszélyt, mely jó esetben csak hányást és hasmenést okoz, ám sajnos akár fulladást is kiválthat.
Fotó: Elena Grishina / Getty Images Hungary

Rákvirág (Aglaonema crispum) - ennek a szobanövénynek annyira maró a nedve, hogy ha egy kicsi is a bőrre, a nyálkahártyára vagy gyomorba kerül, az rendkívül kellemetlen irritációt vált ki. Allergiás reakciót is okozhat.
Képek: Getty Images.
DOGZ Fesztivál 2025
Ingyenes családi- és kutyás fesztivállal várunk május 1-jén, a Városligeti Nagyréten!
Kattinson a részletekért.