Tényleg nem képesek kikászálódni a fiatalok a mamahotelből? Meglepőek a számok
Egyre többen maradnak otthon akár harmincéves korukig. Míg egyesek szerint kényszerből, mások szerint kényelemből választják a mamahotelt.
Gyakran hallani, hogy a mai fiatalok képtelenek az önfenntartásra, kényelemből maradnak a mamahotelben, hiszen itt ingyen élhetnek, és fizetésüket teljes mértékben arra költhetik, amire szeretnék.
De vajon tényleg annyira rosszak a számaink a többi országhoz képest? És ha igen, ez mennyiben egy kényszer szülte helyzet, vagy mennyiben egy generációs korkép?
Ennyien maradnak mamahotelben
Hiába a - gyakran általánosító - vádak, az elmúlt két évben csökkent a szüleikre anyagilag támaszkodó magyar fiatalok aránya - derül ki a Pénzcentrum cikkéből. Nem sokkal maradunk le az EU-átlagtól sem: míg a 2023-as adatok alapján Magyarországon a 18-34 év közötti korosztály 52,6 százaléka nem repült ki teljesen, addig az EU-ban 49,6%-ban maradtak otthon. A hazai arány 2018-ban volt a legmagasabb, 62,7 százalék.
Az Y és Z generációról az a közvélemény, hogy alacsony a munkamoráljuk, nem igyekeznek eléggé, és nem hagyják el a mamahotelt. Ha azonban a számokat nézzük, 2008-cal összevetve nem nőtt radikálisan a szüleikkel élő fiatalok száma. A legrosszabb arány 2018-ban volt, ekkor tízből hat 35 év alatti felnőtt élt a családjával.
Míg 2023-ban a 18-34 éves korosztály fele élt szüleivel, ez a szám a horvátoknál jóval magasabb volt (76,9%), de a szlovákoknál (68,6%) és a szlovéneknél (60,4%) is sok fiatal döntött úgy, hogy tovább élvezi az otthon melegét. A románoknál ez 57,1, az osztrákoknál pedig 40 százalék. Az EU-tól sem vagyunk elmaradva, mind a 18-24, mind a 25-29, mind a 30-34 évesek korosztályában hasonló számban vannak az anyagilag függők aránya, mint a többi EU országban.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
De miért dönt úgy az az 50 százalék, hogy mamahotelben marad? Ennek hátterében több ok is áll. Egyrészt a kétezres évek óta egyre több fiatal jelentkezik egyetemre vagy főiskolára, ezért a legtöbben maximum részmunkaidőben vállalnak munkát. Emellett a lakhatási költségek emelkedése, a kitolódó házasság és gyerekvállalás szintén késleltetik a szülőkről való leválást. Természetesen mindezek mellett bizonyára vannak olyan fiatalok, akik kényelemből vagy spórolásból döntenek úgy, hogy otthon maradnak - a növekvő tendenciáról szóló ítéletek azonban alaptalanok.
Ennyit adnának a magyarok egy albérletért - Egyre nagyobb a kontraszt a jelenlegi árakkal
Egyre kevesebbet adnának a lakók, egyre többet kérnének a tulajok.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)