Így vehetsz lakást önerő nélkül

Jó lenne már egy saját lakás, de üres a zsebed? A malacpersely kitartó hizlalása helyett használd tippjeinket, és vegyél búcsút az albérlettől!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szüleink idejében szinte lehetetlen volt, hogy egy fiatal pár megtakarítás nélkül saját otthonhoz jusson. Ma, a THM-ek és kamatok idejében, mikor egyre több mindent lehet részletre venni, az önerő nélküli lakásvásárlás lehetősége folyamatosan bővül. Így akkor sem kell lemondanod a saját otthonról, ha nincs megtakarított pénzed!

Lízingelj!

Ha használt lakást szeretnél lízingelni, ez esetben 20%-os önerővel kell számolnod. Új ingatlannál viszont nemcsak önerő nélkül vásárolhatsz, de a törlesztés is kedvezőbb, hiszen a kamatot az áfára nem, csak a lakásod nettó árára állapítják meg.

Mielőtt azonban azt hinnéd, hogy minden fillér nélkül beköltözhetsz új otthonodba, gondolj arra is, hogy a lízingszerződés megkötésekor is számolnod kell olyan költségekkel, mint például a folyósítási jutalék.

Újépítésűek előnyben

Ha mégis inkább a klasszikus lakáshitelt vennéd igénybe, fontos tudnod, hogy önerő nélküli kölcsön - a lízinghez hasonlóan - csak új ingatlan vásárlása esetén lehetséges.

Ha használt lakást néztél ki magadnak, a vételár 5%-áról neked kell gondoskodnod, a bank pedig a legjobb esetben finaszírozza a 95%-át. Ha ingatlanfedezetű hitelt szeretnél, de nem lakásvásárlásra, hanem szabad felhasználásra, akkor az ingatlan értékének 90%-át kaphatod meg hitelként.
Amennyiben újépítésű ingatlan vásárlása a célod, célszerű az úgynevezett 100%-os - vagy annál magasabb - finanszírozású konstrukciókat áttanulmányozni.

A bankok kínálatában szerepel egy olyan ajánlat, mely a hitelbiztosítási érték - az az összeg, amelyre a bank felértékelte a lakást - 115%-át finanszírozza, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy 0% önerővel juthatsz lakáshoz. Mivel a törvény szerint jelzálogfedezet esetén a felvett hitel a hitelbiztosítéki érték legfeljebb 70%-a lehet, ez a konstrukció egy speciális hitelbiztosítással működik. Ez azt jelenti, hogy a hitelbiztosítéki érték 70%-a fölötti hitelrészre a bank egy jelzáloghitel-biztosítást köt. A szerződéskötéshez a konstrukciónak megfelelően magas jövedelmet kell igazolnod, és önerő nélkül maximum 30 millió forintot kaphatsz.

Jó, ha tudod!
Ha például új lakást veszel 15 millió forintért, akkor ennek a hitelbiztosítéki értéke 14,25 millió forint. Ez azt jelenti, hogy neked "csak" 750 ezer forintot kell hozzátenned. Ha lakásvásárlásra nyújtott állami támogatásra, szocpolra, vagy félszocpolra is jogosult vagy, akkor például két gyermek vállalása esetén 2,4 millió forintot igényelhetsz, így már csak 12,6 millió forint hitelt kell felvenned.

Állami támogatással hitelt

Egyszer mindenki, így te is jogosult vagy az államilag támogatott lakáscélú jelzáloghitel, azaz a Fészekrakó program igénybevételére. A program önmagában nem azt jelenti, hogy önerő nélkül tudsz lakáshitelt felvenni, de a szocpol segítségével hozzájuthatsz a vásárláshoz szükséges saját részhez, és a hagyományos banki hiteleknél jóval alacsonyabb lesz a törlesztőrészlet. Ma már nemcsak házaspárok, hanem - megfelelő feltételek mellett - egyedülállók és élettársi kapcsolatban élők is igényelhetnek szocpolt.

A pénzintézetek széles kínálatában már találni a Fészekrakó-programhoz hasonló konstrukciójú kölcsönöket. Ezek általában a kisebb értékű lakások esetében lehet jó megoldás.

Ha mégsem tudod megkerülni az önerő befizetését a hitel folyósításához, még nincs veszve semmi. Lehetőségeid szerint lakás-takarékpénztárral, fent említett szocpollal, félszocpollal, önkormányzati kamatmentes kölcsönnel, vagy munkáltatói kölcsönnel is kiegészítheted a lakás vételárát.

Jó, ha tudod!
Ha megteheted, akár egy másik ingatlant felhasználhatsz az önerő kiváltására. Két ingatlan ugyanis már elegendő fedezetet biztosít ahhoz, hogy akár alacsonyabb jövedelem mellett is vásárolhass lakást.

Ameddig a takaró ér...

Jövőbeni lakásod kiválasztásánál érdemes azt is átgondolnod, hogy mekkora az a havi törlesztőrészlet, amelyet minden megerőltetés nélkül fel tudsz vállalni. Bankoktól és konstrukcióktól függően általában a havi jövedelem 30-35%-át tartják elfogadható törlesztőrészletnek - a bankok többsége nem is igen enged ennél nagyobb mértékű vállalást.
Általában elmondható, hogy minél hosszabb futamidőt választasz, várhatóan annál alacsonyabb lesz a havi részlet.

Annak ellenére, hogy a forint alapú hiteleknél nincs árfolyamkockázat, e konstrukciók THM-je, és így havi törlesztőrészlete ugyanolyan hitelösszeg mellett jóval magasabb, mint a devizaalapú kölcsönöké.

Ezt is szeretjük