Gyűlnek a befizetetlen csekkek? Van segítség: 3 lehetőség, amit használj ki!
Van megoldás, ha elcsúsztál a közüzemi díjakkal.
Bárkivel megeshet, hogy anyagi zűrzavarba kerül, és a sürgető határidők ellenére nem jutnak el a postára a csekkek, a szolgáltató pedig nem sokat teketóriázik, ma már - a korábbi 90 nap helyett - 60 napos csúszás esetén is kikapcsolhatják a villanyt vagy épp a vizet.
Ráadásul, ha a lakáshiteled mellé még komolyabb összegű közüzemi tartozást is felhalmoztál, ami rendezetlenül marad, az rákerülhet az ingatlan tulajdoni lapjára, a bank pedig akár fel is mondhatja a hitelt. Mielőtt azonban kétségbeesnél, íme, három lehetőség, amit tartozáskor mentőövnek használhatsz.
Védetté válhatsz
A közüzemi szolgáltatók a törvény szerint is kötelezettek arra, hogy a szociálisan rászoruló vagy fogyatékkal élő fogyasztók esetében külön bánásmódot alkalmazzanak, illetve kedvezményeket nyújtsanak. Erről a villamos energiáról szóló 2007. évi és a földgázellátásról szóló 2008. évi törvények rendelkeznek.
A szabályok szerint, ha lakossági fogyasztóként nem fizetted meg a tartozásodat, a szolgáltató fizetési felszólítást küld, amelyben egyúttal tájékoztat a védendő fogyasztókat megillető kedvezményekről, illetve arról, hogy hogyan történik a nyilvántartásba vétel - ugyanis ahhoz, hogy védett légy, ezt kérelmezned kell a szolgáltatónál. Szociálisan rászorulóként vagy fogyatékkal élőként nyújthatsz be kérelmet: előbbit a területileg illetékes önkormányzat jegyzője igazolja neked írásban, utóbbit pedig a kezelőorvos.
Szociálisan rászoruló fogyasztóként kaphatsz részletfizetést és fizetési haladékot - maximum 30 nap -, illetve kérhetsz előre fizetős mérőórát is.
Részletfizetés
Gyakran hangsúlyozzák, hogy a szolgáltatóknak nem érdekük a mérőóra leszerelése, illetve az ellátás kikapcsolása, ezért általában rugalmasak a tartozások behajtásakor. A gáz- és áramszolgáltatók esetében is van lehetőség részletfizetésre, persze ennek is vannak meghatározott feltételei a különböző szolgáltatóknál. Ezt a lehetőséget általában évente maximum egy alkalommal veheted igénybe, de csakis abban az esetben, ha rendesen fizetted a korábbi számlákat, illetve az összes számlatartozásnak nem szabad meghaladnia a hatvan napot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Általában egy erre külön rendszeresített formanyomtatványon tudod benyújtani a kérelmet, de a legtöbb helyen erre már interneten keresztül is van lehetőség, így nem kell személyes bemenned, és sorba állnod. Ezt követően írásban megkapod az elbírálásról az értesítést.
Így spórolj a villanyszámlán!
Ha túl magas a hó végi számla, vesd be a szakértő tippjeit. Nézd meg videónkat, és csökkentsd a villanyszámlán szereplő összeget!
Segíthet az önkormányzat
Végső mentsvárként az önkormányzatra, illetve a helyi családsegítő szolgálatra is számíthatsz, utóbbinak többek között az a feladata, hogy a szociális és mentálhigiénés problémák miatt veszélyeztetett, illetve krízishelyzetbe került családokat támogassa. Ilyen esetekben kérhetsz tőlük támogatást meghatározott feltételek mellett, ha a helyi irodában működik adósságkezelési tanácsadás.
Az önkormányzat akkor nyújthat adósságkezelési szolgáltatást, ha erről van helyi szinten rendelet, illetve van saját forrása elkülönítve adósságcsökkentési és lakásfenntartási támogatás nyújtásához - ha 40 ezernél több állandó lakos él a településen, akkor kötelező a szolgáltatás működtetése.
A támogatás mértéke nem haladhatja meg az adósság 75%-át, és összege legfeljebb 300 ezer forint lehet. Az adósságkezelés időtartama pedig maximum 18 hónap, ami indokolt esetben egyszer hat hónapig meghosszabbítható.
Hogy spórolsz a rezsiszámlákon?
OLVASD EL EZT IS!
- lakás- és pénzügyek
- veszélyes anyagok
Rákkeltő, meddőséget okoz: a te lakásodban is ott a veszélyes anyag?
- konyha
- lakás- és pénzügyek