Ezt nem fizettetheti ki veled a főbérlő: még akkor sem, ha a közös költséghez tartozik
Érdekes dolgot mond ki a törvény, de más a gyakorlat.


- Soma lányának esküvői fotója: a 29 éves Hanna különleges menyasszony volt
- Kvíz! Emlékszel az általánosban tanult versekre? 8 idézet szerzőjére kérdezünk rá
- Kvíz! Átmennél most az elsősegélyvizsgán? 8 kérdés, amire nem csak a jogsi miatt kell tudni a választ
- Az 5 legrosszabb élelmiszer, ami rontja a vérkeringést: szűkítik az ereket, emelik a koleszterinszintet
- Gyönyörű kis tó Budapesttől egy karnyújtásnyira: homokos stranddal és jó hangulattal vár a Domonyvölgyi-víztározó
Számos olyan költség létezik, melyet jó szívvel nem fizettethet ki bérlőjével egy lakástulajdonos, ilyen például a lakásbiztosítás díja, vagy az, ha olyan felújítási munkákról van szó, melyek növelik a lakás értékét, illetve olyan károkról, melyeket a rendeltetésszerű használat okozott.
A szerződés a legtöbb esetben mérvadó, így mindenképp érdemes belefoglalni minden lényeges pontot, különös tekintettel a közös költség kérdésére, mely számos félreértésre és vitás helyzetre adhat okot.
A közös költséget a társasházi törvény szerint a tulajdonostársaknak, vagyis a lakástulajdonosnak kell fizetnie, a bérlőt pedig a költség megfizetésére a bérleti jogviszony megléte sem teszi kötelezetté.
Mivel azonban a közös költség számos különféle tételt magában foglal, a helyzet egyáltalán nem egyszerű, hisz vannak köztük olyanok, melyek a bérlőt szolgálják, míg mások révén a tulajdonos jut előnyhöz.
Fontos megkülönböztetni az egyes tételeket
A közös költség olyan tételei, mint például a víz-, a csatorna- és a szemétszállítási díj, a takarítás díja, a lift üzemeltetésének vagy épp a társasház közös helyiségeiben található világítás díja, a bérlő fogyasztásához is köthetőek, míg azonban az olyan tételek, mint a felújítási alap vagy épp a lakóközösség által felvett hitel törlesztőrészletei, igazságtalanul terhelnék a bérlőt.
A bérlőnek a bérleti díjat és a rezsiköltségeket kell állnia, a közös költség a törvény szerint nem őt terheli, így ha nem foglalták szerződésbe az annak fizetésére vonatkozó kötelezettségeket, tulajdonképpen nem is keletkezik ilyenfajta kötelezettség.
A tulajdonosok gyakran magába a bérleti díjba is belekalkulálják a közös költséget, ha azonban nem teszik, a jó viszony és az igazságosság érdekében érdemes belevenni a szerződésbe a közös költség tételes fizetésére vonatkozó szabályokat, a legcélszerűbb pedig, ha a bérlő a fogyasztási tételeket fizeti belőle, ez ugyanis teljesen jogos igényt jelenthet a tulajdonos részéről.
Ugyanakkor érdemes bérlőként is tisztában lenni azzal, milyen jogok illetnek meg, sajnos ugyanis vannak olyan bérbeadók, aki szívesen kihasználják a bérlők tudatlanságát. Ugyanez persze fordítva is igaz lehet.