4 elhallgatott tanács, hogy hitelképesnek tűnj

Ahhoz, hogy kedvező elbírálásban részesüljön a hiteligénylésed, jó fényben kell feltüntetned magad. Segítünk, hogy sikerüljön!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Manapság sokan különféle hitelekből - jelzálogkölcsönből, személyi hitelből - fedezik a háztartási gépektől az autón át a lakásig szinte minden nagyobb értékű vásárlásukat.

Ahhoz azonban, hogy kedvező hitelt kaphass, fontos, hogy hitelképesnek találjon a bank. Minél jobb a besorolásod a hitelminősítés terén, annál valószínűbb, hogy kedvező kamattal kapod a következő kölcsönt. Az alábbi tanácsok ebben segítenek.

Kérj haladékot, ha baj van!

A rossz hitelbesoroláshoz vezető legrövidebb út az, ha nem teljesíted időben a törlesztési kötelezettségeidet, például a hitelkártyád, az autóvásárlási hiteled vagy a jelzálogkölcsönöd után. Előfordulhat, hogy egy adott hónapban váratlanul megszorulsz, bár korábban mindig pontosan fizettél. Ilyenkor hívd fel a bankot, és mindenképpen kérj halasztást! Azt is kérvényezheted, hogy abban a hónapban csak kisebb összegű törlesztést kelljen fizetned.

Amennyiben eddigi visszatérítéseid rendben voltak, a bank valószínűleg kötélnek áll, így nem romlik a hitelképességed. Ne feledd azonban, hogy ez a stratégia, amellyel egy kis lélegzetvételhez jutsz, csak kivételes esetben alkalmazható! Arra ne számíts, hogy hónapról hónapra hívogathatod a bankot, és az mindig belemegy majd a halasztásba!

Segítünk!
Az elmúlt időszak árfolyam-ingadozásai következtében számodra is egyre nehezebb feladat fizetni a havi törlesztőrészleteket? Akkor ideje megismerned azokat a lehetőségeket, amelyekkel könnyíthetsz a helyzeteden. Kattints ide!

Mutass stabil képet!

Tűnj megállapodottnak és megbízhatónak, ezáltal sokat javíthatsz a hitelképességeden - egy személyi hitel elbírálásánál például kedvezőbb pozícióban vannak azok, akiknek saját lakásuk van, mint akik albérletben laknak. Az állandóság azonban ez utóbbi esetben is sokat jelent - jó pont, ha évek óta ugyanabban az albérletben élsz -, ahogy az is, hogy mennyi ideje dolgozol ugyanazon cégnél, és mennyi ideje vagy az adott bank ügyfele. Minél hosszabb ez az idő, annál kedvezőbb besorolást kapsz majd.

A kedvező elbírálás érdekében, ha módodban áll, ne a mobilszámodat, hanem vezetékes telefonszámot adj meg! Amennyiben pedig jelentős változások várhatók az életedben - például elköltözöl, munkahelyet váltasz, vagy válni készülsz -, akkor a hitelért lehetőleg még ezek előtt folyamodj!

Messziről kerüld el a BAR-listát!

A Központi Hitelinformációs Rendszerbe - régi nevén BAR -, azaz az adósnyilvántartásba az a természetes személy kerül be, akinek lejárt és meg nem fizetett hitel jellegű tartozásainak összege meghaladja a minimálbért, feltéve, hogy a késedelem folyamatosan, több mint 90 napig fennáll. De az is a listán találhatja magát, aki például, miután bejelentette, hogy bank- vagy hitelkártyáját ellopták, tranzakciót hajt azzal végre.

Úgyszintén felkerülhetsz a nyilvántartásba akkor, ha a pénzügyi szolgáltatásra vonatkozó szerződés megkötésekor valótlan adatokat közölsz, illetve hamis okiratot mutatsz be, esetleg mások azonosító adatait használod jogosulatlanul.

A feketelistán a mulasztástól számított öt évig szerepelnek az adataid. Magánszemélyeknél egyelőre csak negatív adóslista létezik, vagyis csak a mulasztó ügyfelekről vezetnek nyilvántartást. Mivel azonban minden banknak egyedi hitelbírálati rendszere van, az adóslistán való szereplés nem feltétlenül vezet a hitelkérelem elutasításához. Jó feltételekkel viszont aligha juthatsz BAR-listásként kölcsönhöz, ezért, ha egy mód van rá, ne kerülj fel rá!

Ha úgy érzed, jó adósnak minősülsz, de nem vagy biztos benne, hogy a gazdasági válság idején is kaphatsz-e hitelt, kattints ide, és ismerd meg a lehetőségeidet!

Bánj óvatosan a hitelkerettel!

Hiteligénylésnél, főként nagyobb összeg esetén, lehetőleg ne legyen a neveden aktuálisan futó kölcsön! Ha a bank azt látja, hogy már terhel egy másik törlesztés, a hitel szempontjából könnyen kockázatos ügyfélnek nyilváníthat, abban az esetben pedig búcsút inthetsz a hitelnek.

Bármennyire meglepő, a hitelkártya biztosította hitelkeret rendszeres kihasználása sem számít jó pontnak. Ha ugyanis hónapról hónapra kimeríted azt, a bank úgy tekintheti, hogy nem tudsz bánni a pénzzel.

Ha pedig nem látja biztosnak, hogy visszakapja az általa nyújtott kölcsönt, könnyen visszautasíthatja a kérelmedet.

A számlákra is ügyelj!
Ahogy más hitelek határidőben történő törlesztése, úgy az egyes számlák pontos befizetése is jó pontot jelent a bankok szemében. Ha kölcsönt tervezel felvenni, a megelőző időszakban különösen ügyelj rá, hogy mindig időben rendezd a telefonszámládat, a kábeltévé-előfizetésedet, a gáz- és a villanyszámlát!
Cikkünk az Elhallgatott tanácsok című könyv alapján készült.

Szinte mindenkivel előfordul, hogy félretájékoztatják, és anyagi veszteség éri. A Reader's Digest feltárta, és ebben a könyvben megosztja veled azokat a féltve őrzött szakmai titkokat, amelyek segítségével egészségesebben élhetsz, előnyökre tehetsz szert a munkahelyeden, és jelentős mennyiségű pénzt, valamint időt takaríthatsz meg. A könyv 1500 ritkán emlegetett módszert tartalmaz kiváló szakértőktől és igazi bennfentesektől, melyekkel megkönnyítheted a hétköznapjaidat, és amelyek segítségével valóban jó döntéseket hozhatsz.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük