Kaphatsz hitelt a válság idején?
Aki teheti, ingatlanba fekteti a pénzét, míg mások éppen az eladásban gondolkoznak. Vajon melyik éri meg most?
Pénzügyi, gazdasági válságról beszél a világsajtó, vállalati leépítéseket és nehéz makrogazdasági helyzetet vázolnak fel szakemberek. Ilyen körülmények között érthető, ha elbizonytalanodik az ember: eladjon, vagy inkább vegyen lakást, kap-e hitelt, és ha igen, milyen feltételekkel. Azt azonban jó tudni, hogy a világ rendje még nem borult fel, csak néhány változáshoz kell alkalmazkodni.
Lakáseladás a válság idején
A jelenlegi gazdasági körülmények között - de már a korábbi évek ingatlanpiaci tendenciáit figyelembe véve is - kemény fába vágta az a fejszéjét, aki lakást szeretne eladni.
Ha te is ebben a helyzetben vagy, és esetleg korábban devizahitelre vetted az ingatlant, lehet, hogy érdemes várnod az eladással. Annak ellenére ugyanis, hogy a forint árfolyama a napokban ismét erősödött, lehet, hogy a hitelt még mindig többe kerül forintban visszafizetned.
Egy példa
140 forintos svájcifrank-árfolyam mellett 5 millió forint 36 ezer svájci frank hitelnek felel meg. Ha szeretnéd néhány hónap múlva eladni a lakásod, lehet, hogy érdemes lesz átgondolnod a dolgot. A rendszeres törlesztés mellett lehet, hogy sikerült csökkentened például 32 ezer frankra a tőketartozásod, ám az árfolyammozgás miatt mégis ennél jóval többet kell forintban kifizetned. Ha már kész szerződésed van, általában csak plusz veszteséggel tudsz kiszállni az üzletből, hiszen a másik oldalról nézve senki sem fog szívesen újbóli lakáskeresésbe, ha már megtalálta a megfelelőt.
Így elképzelhető, hogy mivel elállsz a szerződéstől, kártérítést kell fizetned. Ilyenkor érdemes mérlegelned, hogy a vevőnek fizetendő kártérítés kifizetésével vagy az árfolyamveszteség vállalásával szállsz-e ki jobban az üzletből.
Ha még csak tervben van az eladás
Ha még csak tervezgeted, hogy piacra dobod a lakásod, gondold át kétszer: a kedvezőtlen gazdasági körülmények között még nehezebb megszabadulni a panellakásoktól, illetve azoktól, amelyek nagy alapterületűek, ugyanakkor kevés szobára osztották őket. Más szakvélemények szerint az olcsó, 12 millió forint alatti piaci áron kínált lakásokat lehet majd legnehezebben eladni. Ha ilyen lakásod van, lehet, hogy érdemes várnod az eladással, vagy ha mindenképpen meg akarsz tőle szabadulni, a szakértők szerint körülbelül 3-5%-os árcsökkentés mellett kell döntened a sikeres ügylet érdekében.
Az ár meghatározása az adás-vétel szempontjából döntő, hiszen a legnagyobb érdeklődés az értékesítés első két hónapjában várható. Ha egy lakás hosszú ideje áll a piacon, az a vevők számára gyanús, rejtett hibát feltételez.
Nem mindegy az elhelyezkedése sem!
Az sem mindegy, hogy hol található a lakásod. Persze ez eddig is jelentősen meghatározta az árat és a sikeres adás-vételt, a gazdasági körülmények azonban még inkább kiélezik a helyzetet. A különösen árérzékeny területek azok a város-, illetve országrészek, ahol a lakásvásárlásokat elsősorban hitelből finanszírozzák.
Ha lakást szeretnél eladni, a hitelek helyett érdemes azokra a készpénzes vevőkre koncentrálnod, akik a tőzsdei bizonytalanságok miatt inkább ingatlanba fektetik a pénzünket. Az ilyen vásárlók elsősorban belvárosi, panorámás vagy más luxusingatlanokat keresnek, amelyek értéktartók, és amelyeket később jó áron tudnak eladni.
Azzal mindenképpen számolnod kell, hogy nemcsak az árat kell többször átgondolnod, hanem a lakásod várhatóan a szokásosnál hosszabb ideig is vár majd következő tulajdonosára.
Vásárlás a válság idején
A lakáshitelezés az elmúlt időszak árfolyam-ingadozása ellenére sem áll le. Sokan pánikba esnek, hogy kapnak-e ezután lakásra banki kölcsönt, ám egyelőre nem jött el a világvége, mindössze néhány változást kell figyelembe venned.
Az, hogy mennyi hitelt kapsz egy lakásért, mindig az értékbecslőn múlik, aki általában a piaci, és nem a vételi árat állapítja meg. A csökkenő lakásárak miatt itt valamelyest alacsonyabb értékre számíthatsz. A következő hónapokban a lakáshiteleknél is alaposabban fogják vizsgálni a bankok az ügyfelek jövedelmét. Szintén szigorúbbak lehetnek a pénzintézetek a terhelhetőség szempontjából, tehát, hogy egy hónapban mekkora törlesztőrészlet vállalását engedélyezik.
Az új lakások előnyt élveznek
A hitel szempontjából az sem mindegy, hogy új vagy használt lakást szeretnél. Előbbire mindig könnyebben adnak kölcsönt, és a szakemberek úgy látják, a jövőben ezek ára emelkedni is fog. Ha hitelképes vagy, tehát minden, a bank által támasztott feltételnek megfelelsz, kedvező kondíciójú hitelhez juthatsz. Vannak bankok, amelyeknél továbbra is elérhetők a deviza alapú hitelek, és - az árfolyam-ingadozás miatt bármennyire is megemelkedett a deviza alapú hitelek részlete - bizonyos forinthiteleknél még mindig olcsóbban jöhetsz ki.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A hitelajánlatok ugyanakkor szinte naponta változnak. Érdemes lehet egy megbízható hitelközvetítőt felkeresned, aki széles partneri hálózattal, naprakész információkkal rendelkezik.
Azt, hogy mennyire vagy képes viselni az adott hitel terheit, mindig az első néhány hónap dönti el. Továbbra sem érdemes túlságosan magas törlesztőrészletet bevállalni, főleg, ha változó kamatozású vagy devizahitelt veszel fel. Azt is érdemes ugyanis átgondolnod, hogy ha esetleg később egy nagyobb összeghez jutsz, hogyan tudod esetleg előtörleszteni vagy kiváltani az adott kölcsönt.
OLVASD EL EZT IS!
- reklám
- pénz
3 csalóka bankreklám, aminek ne dőlj be!
- pénz
- bank