A portörlésnek sosincs vége, a por mindig újratermelődik. Arról nem is beszélve, hogy a lakásban felhalmozódva olyan komoly betegségek okozója lehet, mint amilyen az asztma.
Ha nem is lehet véglegesen megszabadulni a portól, azt azért el lehet érni, hogy ritkábban kelljen rongy után nyúlni, és olyankor is kevesebbet kelljen takarítani. Nem kell hozzá mást tenni, mint követni néhány egyszerű elvet.
Hatékony portalanítás
Az alattomos, finom porszemek ezer módon beszökhetnek a lakásba, és letelepedhetnek a bútorokon, még csak nem is kell hozzá különösen szmogos területen élni. Ezért kezdődik a portalanítás minden esetben a megelőzéssel. Mutatjuk, melyek a leghatékonyabb tippek, hogy ritkábban kelljen takarítanod.

A portalanításhoz az első lépés, hogy ne engedd be a port a lakásba. A kosz nagy része a cipőkön keresztül jut át a küszöbön. Egy lábtörlő kihelyezésével mérsékelni lehet a por mennyiségét.

Ne tartsd sokáig nyitva az ablakot, és, ha lehet, olyankor is csak bukóra tedd, mert a második leggyakoribb eset, hogy a por a lakásba a levegővel együtt jön be.

A kisállatok is sok port hordanak be, nemcsak a mancsaikon, hanem a szőrükön is. Ráadásul az elhullajtott szőr csak tovább rontja a helyzetet. Gyakori fésüléssel a por egy jó részétől meg lehet szabadulni előre.

Az egyik leggyakoribb választás a mikroszálas törlőkendő, amikor porolót keresnek az embereket. De használhatsz helyette akár nedves bútortörlő kendőt is. Ez főleg fa felületek portalanítására ideális.

Válaszd meg jól a törlőkendődet vagy tollseprűdet. A lényeg, hogy magához vonzza a porrészecskéket. Az elektrosztatikus rongyok általában jó választások, de sok ember használja a porszívóját is, mert az nem enged a levegőbe semennyi port.
Fotó: bmcent1 / Getty Images Hungary

Amikor porolsz, mindig föntről haladj lefelé, hogy ne kelljen többször átmenni ugyanazokon a területeken.
Fotó: KatarzynaBialasiewicz / Getty Images Hungary

Ha valamilyen védőborítást raksz a szövetbútorokra, megakadályozod azt, hogy a felszínük beszívja a port. Így elég lesz csak kirázni a takarót, majd bedobni a mosógépbe, nem kell olyan sűrűn kiporszívóznod a kanapét.

Nem szabad túlzásba vinni a bútorfényezést sem, mert, ha túl sok olajat viszel fel, az elhomályosítja a felszínt, ráadásul vonzza magához a port, ami így jobban megül majd a bútor felszínén.
A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com.