Ezek a fűszernövények jól bírják a benti nevelést: válaszd őket a téli időszakra Megyeri Szabolcs kertész szerint

A kertész szerint ezek a fűszernövények könnyen nevelhetők.

GettyImages-155375407
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Van, akinek a főzés szükséges rossz, másoknak viszont szórakoztató alkotó folyamat. Bárkiről is legyen szó, még élvezetesebb lehet az ételkészítés, ha saját nevelésű fűszerek kerülnek a fazékba. Termesztésükre akár télen, beltéren is van lehetőség. Fűszernövények a konyhában vagy a fűtött előtérben, üvegezett verandán is könnyedén nevelgethetők.

A fűszernövény-nevelés hobbinak sem utolsó, ám sokaknak beletörik a bicskája, mert nem a megfelelő alanyokat választja, vagy mert nem ismeri jól, milyen gondozásra van szüksége pontosan az adott növénynek. Megyeri Szabolcs kertészt hívtuk segítségül. Első körben arra voltunk kíváncsiak, milyen fűszernövények alkalmasak beltéri nevelésre, és miért, illetve pontosan milyenek számukra az optimális körülmények.

Ezek a fűszernövények javasoltak

A fűszernövény-nevelés első és legnehezebb kérdése, hogy milyen növényeket válassz új, otthoni ültetvényedbe. A kertész szerint a legtöbben a mediterrán fűszernövényeket részesítik előnyben, ugyanis a déli fűszerfélék jól tűrik a szárazságot, így a száraz levegőt is, ami télen, a fűtött lakásban tapasztalható.

- Kedvelik a meleget, vagyis a hideg évszakban a lakásbelsőben uralkodó 22-24 celsiusos hőmérséklet otthonos számukra, de akár a fűtőtest közelébe is kerülhetnek. Mindemellett a mediterrán fűszerek nagyon sokrétűen használhatók fel a konyhában, változatos ízviláguk remekül passzol a magyaros ételekhez és a könnyedebb fogásokhoz is. A kakukkfű, az oregánó, a zsálya, a snidling, a tárkony, a babér vagy a csodás illatú rozmaring nagyon jól megélnek egy kis cserépben, elsősorban déli tájolású ablakban, de ha nyugati vagy keleti fekvésű párkány áll rendelkezésre, az is megfelelő.

Tudni kell, hogy minél naposabb helyen tartjuk ezeket a növényeket, annál több öntözésre lesz szükségük, hiszen minél melegebb, fényesebb körülmények között vannak, annál intenzívebb a növekedésük! A rendszeres öntözést óvatosan kell elvégezni, ezek a fűszerfélék nem kedvelik a túlságosan nedves körülményeket, és szinte biztosan hanyatlásnak indulnak, ha pangó víz alakul ki a cserepük alján. Utóbbi könnyen megelőzhető, ha ültetéskor, vetéskor lyukas aljú edényt használunk, vagy ha a cserép aljára 2-4 centiméter vastagon zúzott követ, kavicsot helyezünk el, ami megakadályozza, hogy a gyökerek a vízben álljanak.

Kedvenceink még jobban fogják érezni magukat, ha éjszakára alacsonyabb hőmérsékletet állítunk be, ezzel a természetes élőhelyük körülményeit utánozhatjuk. A lakásban minden növény intenzívebben porosodik, különösen igaz ez télen, mikor a fűtés által keringetett levegő a port, mikroszemcséket is erőteljesebben mozgatja, ezért néha jó ötlet óvatosan lemosni vagy vízzel permetezve tisztítani fűszereinket. A művelethez lágy, lágyított vizet ajánlott használni, így a kemény csapvíz okozta ásványi lerakódások megelőzhetőek - mondja a kertész.

Egy nagy buktató: hol szerezd be a növényeket?

Noha fűszernövényeket a nagyobb áruházak polcain és a hipermarketekben is találsz, jobban teszed, ha kertészetben vásárolod meg őket. Ezeknek a növényeknek ugyanis sokkal jobbak az esélyeik az életben maradásra, és valóban sikerélmény várhat a nevelgetésükben. Ha mégis boltit vennél, akkor is van megoldás, csak kövesd a kertész tanácsait!

A cikk az ajánló után folytatódik

- A fűszernövényekkel - és számos egyéb bolti növénnyel - kapcsolatban lényeges tudnivaló, hogy a hipermarketekben, élelmiszerüzletekben kínált cserepes fűszernövények jellemzően tőzegbe vagy egyéb sovány talajba vannak ültetve. A tőzeg sokféle jó tulajdonsággal bír, azonban tápanyagot csak hozzáadott formában tartalmaz, és mikor ez kimerül, a leggondosabb ápolás ellenére is hanyatlásnak indul a benne élő növény.

A megoldás az átültetés, hazavitel után rövid idővel telepítsük át a fűszernövényt tápanyagdús, friss közegbe. A legjobb ültetőkeverék egy rész komposztból, egy rész homokból és egy rész termőföldből áll. Kerülni kell a kertből behozott föld használatát, abban ugyanis talajlakó kártevők vagy betegségek terjesztői lehetnek! Fűszernövényre természetesen több módon is szert tehetünk, a bolti palánta vagy előnevelt növény vásárlása helyett a magvetés is szóba jöhet, így a nevelést a legkorábbi ponttól kezdhetjük, vagyis a kihívás is nagyobb, és a sikerélmény is jelentősebb - mondja Megyeri Szabolcs.

Így szaporíthatsz otthon

Ha szeretnél otthon, magról ültetni növényeket, azt is megteheted. A kertész szerint ez egy könnyen kivitelezhető és kifejezetten költséghatékony módszer.

- A magok kihelyezéséhez használjunk jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű, tápdús talajt, melyet szintén homok, termőföld és komposzt keverékéből lehet a legkönnyebben előállítani. A vetőanyagot jellemzően 1-2 centiméter mélyre kell behelyezni a földbe, majd rendszeres öntözést követően 1-3 hét múlva előbukkannak az első hajtások. A növendékeket állítsuk a már említett meleg, napos helyre, és ne hagyjuk, hogy talajuk tartósan kiszáradjon. Mivel kis méretű, zsenge növényekről van szó, a vízkijuttatást a leghatékonyabban és legóvatosabban permetezéssel lehet megoldani. A palántavásárlás és a magvetés mellett egy harmadik lehetőség is van, a már meglévő növényeket felhasználva dugványozással is.

Jó tudni, hogy nemcsak ültethetsz, de szaporíthatod is a növényeidet. Ehhez egy kis metszetre van szükség, amit elültetsz. A kertész pontosan elmagyarázta.

- A hajtások felső, 10-15 centiméteres részét kell lemetszeni, majd ezeket bele kell szúrni az előkészített talajba. A dugványt az első hetekben búrával szükséges lefedni, a célnak megfelel egy lefelé fordított nagyobb, öblösebb üvegpohár. A fedés alatt a hőmérséklet és a páratartalom ideális lesz a begyökeresedéshez, mikor a növény már láthatóan növekedésnek indul, visszatehetjük a többiek mellé.

A fűszernövényekből metszéssel, csipegetéssel is kinyerhető friss fűszer, tartósításképpen pedig a szárítás vethető be, ami tulajdonképpen aszalást jelent, így egy aszalógép segítségével friss, sokáig eltartható házi fűszerhez juthatunk. A szárítás után a morzsolt vagy őrölt fűszert légmentesen zárható üvegedényben rakjuk el - magyarázza a kertész.

39925957 89a9c3b072f529c798a252efdfbe2b3f wm

Megyeri Szabolcs

Kertész, kertészmérnök, blogger: látható a kertben tevékenykedve, amint a számítógép előtt dolgozik, illetve különböző médiafelületeken is ad interjút szakmai témákban. Emellett előadásokon is lehet vele találkozni akár élőben, akár videócsatornáját követve.

Így virágzik ki a karácsonyi kaktuszod az ünnepekig

A te kaktuszod világosban van? Jó, ha tudod, éppen az ellenkezője kell ahhoz, hogy virágba boruljon: a kertész tippjei.

Roskadozni fog a virágoktól a karácsonyi kaktuszod: így gondozd a kertész szerint, hogy kinyíljon az ünnepekig

A karácsonyi kaktusz az ünnep ékes dísze lesz szép virágzatával.

Elolvasom
Ezt is szeretjük