Rákkeltő, mérgező, és a te lakásodban is ott van

Mi az?

A formaldehid a lakásban számos helyen jelen lehet, és ezzel egészségügyi kockázatot jelent.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A formaldehid, melyet a legtöbben csak az emberi szervek tartósítószereként ismernek, valójában egy veszélyes vegyület, amely nemcsak a kórboncnokok felségterületén, hanem a lakásban is jelen lehet.

Ha fontos számodra, hogy biztonságban tudd magadat és persze a családot is, jobb, ha megpróbálod otthonodból kiiktatni.

Veszélyes formaldehid

Sokaknak talán rémlik a középiskolai kémiaórákról, hogy a formaldehid egy színtelen, szúrós szagú vegyület, amely szobahőmérsékleten gázzá alakul át. Belélegzése a csekély egészségügyi problémáktól kezdve - mint például fáradtságérzet vagy fejfájás - a hányingeren és a testszerte megjelenő kiütéseken át egészen a légzési nehézségekig számtalan különféle reakciót kiválthat.

Mi több, egyes kísérletek azt mutatják, hogy hosszú távú belélegzése esetén a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát is megnövelheti. Többek között ezért is annyira fontos, hogy amennyire csak lehet, elkerüld a formaldehidet a mindennapokban - már ha tudod, ugyanis szinte mindenhol jelen van.

Itt találkozhatsz vele

A formaldehid vizes oldata, a formalin adalékanyagként a legkülönbözőbb termékekben van jelen. Hatékony fertőtlenítő hatásának köszönhetően folyékony szappanokban, fogkrémekben, samponokban, tisztítószerekben, gombaölő szerekben, festékekben is megtalálható, de például az építőiparban is használják mint kötő- és szigetelőanyagot gyanták gyártásához.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A formaldehidet műanyagok puhítása során is alkalmazzák, így PVC-padlókban, lambériákban és műanyag használati tárgyakban, műszaki cikkekben is megtalálható, sőt. Sajnos olykor a gyerekeknek készült játékok is jókora adagot tartalmazhatnak belőle. A vegyület élelmiszerekben is megtalálható E240 néven.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Előzd meg a bajt!

Ahhoz, hogy a formaldehid valóban kárt tegyen a szervezetedben, egyszerre nagy mennyiségben kell belélegezni, mégsem árt, ha a lehetőségekhez képest megpróbálod minimalizálni otthonod levegőjében.

Első lépésként nézd meg a kozmetikai cikkeken, hogy miből készültek, és lehetőleg ne vásárolj olyat, melyben a formaldehid megtalálható. Ugyanez elmondható a tisztítószerekről is, a készen vásárolt termékek helyett válassz inkább házilag kikeverhető csodaszereket, melyek ugyanolyan hatékonyak, és a pénztárcádat is megkímélik.

A leghatékonyabb mosógéptisztító folyadék receptje

Nézegess képeket!

Elolvasom

A préselt bútorlapok helyett válassz kezelt, tömörfa bútorokat - ezek ugyan lényegesen drágábbak, viszont az egészségre nézve kevésbé kártékonyak. Ha régi típusú házban élsz, ahol karbamin-formaldehid-habszigetelés található, akkor hívj szakembert, aki a nedves vagy lebomló habot el tudja távolítani. És, ami a legfontosabb, szellőztess eleget, ugyanis a meleg, párás környezetben a formaldehid sokkal könnyebben kioldódik az egyes tárgyakból, hogy azután a levegőben terjedjen szét.

Ezt is szeretjük