Panellakás felújítása: tényleg nem lehet falakat mozgatni?
Panellakásokból is kihozható egy modern, szép lakás, de kérdés, mit lehetséges rajtuk megváltoztatni.
Az 1960-as és 1980-as években országszerte rengeteg panelházat építettek. A csaknem egymillió lakás szabványok alapján készült, a gyűszűnyi fürdőszoba és konyha pedig a 60-as években még rendkívüli komfortot jelentett.
Ezek a lakások a kezdeti időkben nagyon tetszettek lakók számára, ám ma már sokan a téglaépületeket részesítik előnyben. Ezzel együtt még napjainkban is rengeteg ember lakik panellakásban, és aki igényes a környezetére, valamint megengedheti magának, szeretné a legtöbbet kihozni panellakásából. A kérdés az, mit lehet egy ilyenből kihozni.
Felújítás a panellakásban
Lehetséges a falmozgatás?
A leggyakoribb kérdés a panellakás-felújítás kapcsán az, hogy vajon lehet-e mozgatni a falakat. Hiszen mindenki tudja, hogy a panellakások speciális, előre gyártott falakból tevődnek össze. Jó hír, hogy bizonyos falak variálhatók.
A panellakásokban vastagabb, körülbelül 15 centiméteres és vékonyabb, 6-8 centiméteres válaszfalak vannak. A vastagabbak kevésbé, a vékonyabbak nagyobb valószínűséggel bolygathatók, távolíthatók el vagy vághatók ki. Az, hogy melyik fal távolítható el, statikai kérdés, szakember dönti el, és szükség van a lakóközösség, valamint a helyi építésügyi hatóság engedélyére is. Ha minden tervet jóváhagytak, és megvannak az engedélyek, akkor kezdődhet az átalakítás.
A fürdő átalakítása
A panellakások fürdőszobái sok esetben igen aprók, ezért felmerül, hogy a fürdőkád helyett zuhanyzó kerüljön a helyiségbe. Ez minden további nélkül megoldható, mindössze azzal kell számolni, hogy a fürdő egy ideig nem lesz használható állapotban, és a burkolatok megbontása miatt valószínűleg teljes körű felújításra lesz szükség. Egyesek a tágasabb tér reményében a külön mellékhelyiséggel is egybe szeretnék nyitni gyűszűnyi fürdőszobájukat. Erre akkor van mód, ha a fal statikailag mozdítható, és megvannak a fent említett engedélyek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nyílászárócsere
A panelek régi faablakai sok évtizedet kihúztak, de mára megvetemedhettek, esztétikai okból és szigetelőképességük miatt is cserére szorulnak. Az ablakkeretek cseréje lehetséges, ám a keret színének általában egyeznie kell a ház többi ablakkeretének színével, ahogyan az ablakok felosztása sem lehet más.
A fűtésrendszer korszerűsítése
Jó tudni, hogy a panellakások fűtése nem egyéni kérdés, hanem az egész ház egy közös rendszert használ. Arra nincs lehetőség, hogy egy panellakás tulajdonosa egyénileg módosítson a fűtésén, míg a többi lakás tulajdonosa a régi rendszernél marad. Ha a fűtésrendszer korszerűsítésére kerül sor, azt az egész házban egyidejűleg végzik el, és a tulajdonosoknak kell rá megteremtenie az anyagi forrást.
Panellakás kontra téglalakás
Korábbi cikkünkben arra kértük az ingatlanszakértőt, tegye mérlegre a panel- és téglalakásokat.
Megéri még téglalakást venni? Panel kontra téglalakás előnyei és hátrányai a szakértők szerint
A szakértők összegyűjtötték a téglaotthonok előnyeit és hátrányait.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)