Jól jár, aki most vált eurót forintra? A szakértő a nyaralásra szánt pénzváltásról is beszélt
Az árfolyam-ingadozás sokaknak eszébe juttatja a nyereségszerzés lehetőségét. A szakértőt kérdeztük, tényleg bejöhet-e.

- A természet ihletet ad (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Nem ébredés után mutatja a valós testsúlyt a mérleg - Mikor kell méredzkedni a tudomány szerint?
Az orosz-ukrán háború és annak gazdasági vonzatai miatt bekövetkező árfolyamváltozás sokakban felvet pénzügyi kérdéseket.
A forint történelmi gyengülése márciusban az euróval szemben - amikor a közös valutáért 400 forintot is kellett fizetni - sokakat késztetett pénzügyi lépésre: egyesekben felmerült, nem érné-e meg meglévő eurójukat forintra váltani, és ily módon pénzt keresni, avagy biztos helyen maguknál tudni az azért járó forintösszeget. Mások már előre gondolkodni kezdtek, vajon hogyan befolyásolja majd a nyári terveket, az utazásra szánt összeg átváltását a jelen helyzet. Vajon tényleg lehet pénzváltással gazdagodni? Hogyan érdemes kalkulálni a vakációra szánt összeggel? E két kérdésben a Grantis pénzügyi szakértőihez fordultunk.
Eurováltás árfolyam-ingadozás miatt
Bár sokak szerint megéri hasznot faragni a jelen pénzügyi helyzetből, a Grantis szakértői óvatosságra intenek.

- A nnak, aki kereskedési tapasztalat nélkül, laikusként az árfolyamok ingadozásán szeretne pénzt keresni, érdemes óvatosnak lennie, és nem “mindent feltenni egy lapra”. A hirtelen meghozott döntések ritkán bizonyulnak helyesnek, ráadásul egy olyan erősen érintett országban, mint Magyarország, a mostani háborús helyzet közel kiszámíthatatlan árfolyammozgásokat hozhat egyik napról a másikra, miközben a gazdasági bizonytalanságok sem szűntek meg.
Ilyen helyzetben a pénzügyi szakértő inkább a diverzifikáltságra, a kockázatok porlasztására hívja fel a figyelmet: az euro mellett érdemes más eszközökben is kitettséget szereznünk, így például dollárban, inflációkövető állampapírokban, befektetési alapokban, részvényekben. Ha a forint beváltása mellett döntünk, az esetek legnagyobb részében érdemes az erre szánt megtakarítást nem egyszerre, hanem akár hetente, havonta több részletben átváltani, és ezzel a vételárunkat átlagolni - mondják.
Mi legyen a nyaralásra szánt pénzzel?
Akik már előre kalkulálnak a nyaralásra szánt összeggel, a szakértők szerint azoknak is érdemes átgondolni, mikor váltanak maguknak pénzt.
- Az imént taglalthoz hasonló lépés lehet biztonságos azok számára is, akik már az idei, külföldi nyaralással terveznek, és euróra, dollárra van szükségük a foglalásokhoz. A turisztikai szakértők szerint már nem állnak az idei nyaralás útjába a koronavírus-járvány miatti korlátozások, ugyanakkor az infláció, az energiahordozók árának drasztikus növekedése és a forintgyengülés drágulást hozhat.

Ha csak az elmúlt heteket figyeljük, a gyengülő forint egy négytagú család számára akár százezer forint feletti összeggel is növelhette a nyaralásra szánt kiadásokat februárhoz képest, bár a márciusi mélypont óta már 370 alá is erősödött a forint. A kockázatok ugyanakkor ebben a helyzetben is változatlanok: az ukrán-orosz háború és annak gazdaságra gyakorolt hatásai jelentősen elmozdíthatják a kurzust bármelyik irányba, bármelyik napon. Így a bizonytalanságok miatt érdemes a nyaralásra szánt összeget folyamatosan, részletekben átváltani, így az utazásig vásárolunk akkor is, amikor gyengébb a forint, de nem maradunk le arról sem, ha erősödik - magyarázzák a Grantis szakértői.
Probléma a hitelfizetéssel
Mit tehet az, aki nem tudja fizetni a hitelét? A pénzügyi szakértő elmondta korábbi cikkünkben.