Régészeti leletek tanúsága szerint az esővíz gyűjtésének hagyománya a települések történetében sok-sok évezreddel ezelőttig nyúlik vissza, valószínűleg azonban a módszer egyidős az emberiség történetével.
Az esővízgyűjtés ma a környezettudatos és fenntartható életmód felé való törekvés révén reneszánszát éli, és számos olyan ország van, ahol támogatják is. Bár Magyarországgal kapcsolatban ilyenről kevesebbszer hallani, esővizet gyűjteni itt is lehetséges, a törvény szerint ugyanis az ingatlanra lehulló és ott maradó csapadékvíz az ingatlan tulajdonosának tulajdonában van, tehát szabadon gyűjthető. A csapadékvízgyűjtés nagyon is megéri, ráadásul komolyabb beruházás sem kell hozzá: nézd meg képeken, mi mindenre lehet használni!

Hazánkban nagyon sok kertes házban található esővízgyűjtő hordó, a csapadékvíz ugyanis remek alternatívát jelent a kert öntözésére: amellett, hogy sokat lehet spórolni vele, pontosabban ingyen van, sokkal természetesebb és lágyabb ez a víz, emellett nem kezelik vegyszerekkel, ami a növényeknek és a talajnak is igazi áldás. Nem véletlen, hogy sokszor az öntözőrendszerek telepítése során is esővízgyűjtő tartályokat építenek be a talajba, ugyanakkor szinte minden ház rendelkezik egy természetes esővízgyűjtő rendszerrel. Ez a tető, annak felülete, illetve az ereszcsatorna: esővízgyűjtő vödröt bárhová ki lehet tenni, a legnagyobb mennyiséget azonban akkor gyűjtheted be, ha az ereszcsatorna alá teszed. Természetesen mindemellett léteznek speciális esővízgyűjtő rendszerek is, melyek beépítése révén az épületbe is bevezethető az összegyűjtött víz.

Nem véletlenül tartják úgy, hogy a szobanövényeket nem szabad klóros csapvízzel öntözni, és helyette érdemes kiszellőztetett csapvízzel, állott ásványvízzel, hólével, nem utolsósorban pedig esővízzel öntözni őket. Különösen hálásak lesznek érte azok a növények, melyek kifejezetten érzékenyek a meszes, nehéz vízre. Az esővizet az erkélyeden is gyűjtheted, ha kiteszel egy vödröt, érdemes azonban tudni, hogy a hatékonyabb verzióra, vagyis az ereszcsatorna bevonására a társasházakban is lehetőség van. Erre léteznek speciális eszközök, mindenképpen meg kell azonban beszélnie mindezt a lakóközösségnek.

Fontos tudni, hogy az esővíz, különösen szennyezett városi környezetben, maga is tartalmazhat szennyező anyagokat, lehet továbbá piszkos és sáros is. Ez általában csak kis mennyiséget jelent, olyan környéken azonban, ahol nagyon szennyezett a levegő, kevésbé érdemes esővizet gyűjteni például a szobanövények locsolására, ugyanis így már akár érzékenyek is lehetnek rá. Más célra azonban bátran felhasználhatod: a WC öblítésére például a szürke víz a lehető legtökéletesebb megoldás, de az ilyen esővíz is kiválóan alkalmas rá.

A tisztítatlan esővíz ivásra és főzésre nem alkalmas, ha azonban nem szennyezett a környék levegője, és nem piszkos az esővíz, bizonyos takarítási munkálatokra is bátran használhatod: tisztíthatsz vele például WC-t, de felmosáshoz is alkalmazhatod, különösképp a kinti területekéhez, teraszéhoz.

Az esővíz felhasználásának általában kihagyhatatlan területeként emlegetik az autómosást is, melyhez valóban felesleges volna olyan vizet felhasználni, amely ivásra is alkalmas.
Olcsó, és fűtés nélkül lesz tőle melegebb a lakás
Segít, hogy meleg maradjon, és ne fűtsd feleslegesen a lakást. Nézd meg, te is akarsz majd egyet!
Olcsó, és fűtés nélkül lesz tőle melegebb a lakás: nézd meg, te is akarsz majd egyet!
Nézegess képeket!
Elolvasom