Az ezredfordulót követően egy darabig még virágzott az ingatlanpiac. Ekkor monumentális beruházások és építkezések folytak minden kontinensen.
Aztán 2008 környékén beütött az újkori gazdasági válság, és legyűrte ezeket a sokszor túlzásba vitt és spekulatív urbanizációs törekvéseket. Mert akkoriban bizony sokszor előfordult, hogy nem a keresletre, hanem a hiú ábrándokra alapoztak a befektetők.
Globálisan viselte meg az építőipart a krach
A válság előtt a városfejlesztők sokszor nem tudtak a valóság talaján maradni. Milliókat invesztáltak olyan megoldásokba, amelyeket végül senki nem használt. A kormányok az esztelen városiasodásban látták a fejlődést, amelyet aztán a pénzügyi krízis megvétózott. A szomorú eredmény pedig elhagyott vagy részben elfoglalt, félig kész vagy hiányosan befejezett lakóparkok és kisebb-nagyobb városok.
Az eszement építkezések legnagyobb vesztese Kína lett, de a hatalmas pénzügyi bukás nem kímélte Európát és Amerikát sem - rengeteg épület lett így az enyészeté. Szomorú képeket válogattunk össze a legnagyobb szellemvárosoktól az elárvult felhőkarcolókig.

Shenfuban a helyi kínai tervezők 16 millió dollárt költöttek egy 60 emeletes acélszerkezetre, aminek a neve az Élet körforgása. Hiába a megalománia, a negyed messze esik a beépített városi részektől, és senki nem jön ide.
Fotó: imgur.com

Ordos Kangbashi, ahol a 2010-es 161 milliárd dolláros beruházást észak-kínai Dubajnak keresztelték. 300 ezer embernek van hely, de csak 20 ezer lakik itt, a kormány nem tudja meggyőzni a népet, hogy költözzenek ide.
Fotó: www.archdaily.com

Ciudad Valdeluz a 2007-ig tartó ingatlanláz eredménye lett volna. 2008-ban beütött a válság, és Spanyolország a szürreális, be nem fejezett városok és mohó befektetések országa lett.
Fotó: Huffingtonpost

Új Kairót a 2000-es évek elején kezdték építeni a sivatagban. Ötmillió embert vártak ide, de nem lett népszerű, 200 ezren lakják. A városszéli épületeket a homok borítja be, aminek eltakarításával folyamatosan küzdenek.
Fotó: Jason Larkin

Dubaj a luxus városa, mégis tele van befejezetlen fejlesztésekkel. Ez komoly bizonyíték arra, hogy a globális pénzügyi válság milyen keményen érintette az ingatlanszektort itt is a 2008-as évek környékén.
Fotó: Wikipédia

Dublinban, a North Wall Quay környékén félbemaradt épületkomplexumok és irodaházak várják a befejezést a '90-es évek végén kezdődő válság óta. Most már lenne igény a beruházásokra.
Fotó: www.protagon.gr

Yorkshire-ban a sheffieldi Park Hill negyedet kiürítették, noha lakható. Szociális okokkal magyarázta a kormány, és befejezetlen projektté nyilvánította. Épül mellette az új negyed, a régi meg pusztulásra van ítélve.

Detroit, az egykor virágzó iparváros az autógyártás hanyatlása miatt a 2010-es évekre szinte kiürült. Sok történelmi jellegű kúriát és házat hagytak maguk mögött az emberek, és a városnak továbbra is csökken a lakossága.
Fotó: Picasa

Kolmanskop a Namib-sivatagban van. Valaha virágzó bányászváros volt, de 1954-ben végleg kiürült. Ma már csak turisták látogatják, és a homok teljesen átveszi az uralmat az elméletileg lakható településen.
Fotó: www.taringa.net

A Tajvan északi partjainál álló Shan Hzi negyedet egy gumigyártó cég építtette 1978-ban. Miután tönkrement, egy ingatlanfejlesztő cég vette meg a különleges, színes házakat. Ez a cég is becsődölt, és a hely most kihasználatlan.
Fotó: Wikipédia