Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene

2023-ban cementhiány léphet fel.

GettyImages-1432293058
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az energiaválság kellős közepén szinte borítékolva volt, hogy előbb-utóbb a cementgyártás is veszélybe kerül, miután egy nagy energiaigényű folyamatról van szó: a 20 ezer forintos hatósági tonnánkénti ár még az előállítási költséget sem fedi.

Erről a Pénzcentrum oldalán olvashattunk, akik érdekes interjút készítettek Juhász Attilával, az Újház igazgatósági elnökével.

Cementhiány várható

A szakértő szerint a lakossági piacon akkor csúcsosodhat ki a cementhiány, ha majd a Paks II. beruházás betonigénye is ráterhelődik a hazai gyártási kapacitásokra. Az interjúban részletezte, mire számíthat az, aki 2023-ban tervez építkezést.

Juhász Attila szerint az építőiparban azt remélték, a koronavírus-járvány után már nem jön hasonló kihívás, ám 2022-ben világossá vált, hogy ez nem így lesz. Nem csak az orosz-ukrán háború hatott az ellátási láncokra, az esztendő során folyamatosan emelkedett a termékek ára, illetve bizonyos termékcsoportok esetében áruhiány is keletkezett. Az építőanyag-kereskedők ebből kifolyólag magasabb raktárkészlettel kezdtek dolgozni, ami tovább gerjesztette a negatív folyamatokat.

A Pénzcentrumnak adott nyilatkozata szerint 2022-ben, egy év alatt tízszeresére emelkedtek a gázárak, a gyárak pedig rövidesen nem fognak tudni kompenzálni. Már nem a kereslet, hanem az alapanyag, az energia és a munkaerő ára, valamint az infláció és az euróárfolyam befolyásolja az árakat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A Pénzcentrum cikke szerint idén tavaszra könnyen beton- és cementhiány alakulhat ki az építőszektorban. Juhász szerint a cementgyártókat érintő hatósági árat és az ehhez kapcsolódó bányajáradékot fontos lenne megszüntetni, mert ez jókora versenyhátrányba hozza a három hazai cementgyárat az importforrásokhoz képest. A nagyon alacsony, 20 ezer forint/tonnás hatósági ár ellehetetleníti a hazai gyártást, Paks II. beton- és cementigénye ráadásul további ellátási zavarokat fog okozni.

Különös dologra bukkantak felújítás közben

Benéztek egy patkányfészekbe, és igazi régészeti kincseket találtak az öreg kastély felújítói.

Fel akarták újítani az öreg kastélyt, de valami elképesztőre leltek: ezt rejtette a patkányfészek

Hihetetlen szerencse érte a házfelújítókat.

Elolvasom
Ezt is szeretjük