Minden magyar háztartásban így kell majd gyűjteni a szemetet: mit kell tudni a barna kukákról?

Januárban elindult a biohulladék gyűjtése, jövőre bővül a program.

Barna kukák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Januárban indította el a MOHU a konyhai zöld- és élelmiszerhulladék szelektív gyűjtését, melyet az év elején 14 településen vezettek be. A háztartások által termelt szemét szelektív gyűjtésével az újrahasznosításhoz és a fenntarthatósághoz járulhat hozzá mindenki, a biohulladék gyűjtésére biztosított kukákba szemeteszsák sem kell.

Biohulladék a kukában

A biológiailag lebomló hulladék pontos definícióját is tartalmazza az a rendelet, amely tavaly év végén született és amely alapján január óta az ország néhány településén és a főváros egyes részein a MOHU külön gondoskodik a biohulladék elszállításáról. 

A szemét 35 százaléka biológiailag lebomló hulladékból áll, amely újrahasznosításával annyi energia lenne nyerhető, mint amennyit a Paksi Atomerőmű egy év alatt termel - olvasható a szemétszállító cég honlapján. Ez elég megdöbbentő adat, érdemes komolyan venni a szelektív gyűjtést és azt, hogy a biológiai hulladéknak az erre kijelölt tárolóedényben a helye. 

szeleti-otthon
Fotó: svetikd / Getty Images Hungary

Ez jól hangzik, ám sokan azzal sincsenek tisztában, hogy mi kerülhet a biohulladék szállításában nyertes koncesszió, a MOHU által biztosított barna kukákba. A január óta tartó programban 460 ezer embernek biztosítják a lehetőséget arra, hogy az organikus szemetét külön gyűjtse, belehajítva minden, gyakorlatilag komposztálható anyagot, és ehhez 188 ezer 5 literes, valamint több mint 14 ezer 120 literes kukát is kiszállítottak. 

Mi az a biohulladék?

Ide tartoznak az otthon vagy a boltban vásárolt élelmiszerek, természetesen a csomagolásuktól mentesen. A zöldség- és gyümölcsmaradékok, a pékáru, az ételmaradék, a húskészítmények és a tejtermékek is mehetnek a barna gyűjtőkbe. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tilos beletenni

Tilos viszont a barna kukákba tenni a csontokat, a teafiltereket, papír zsebkendőt, a műanyagokat, porzsákokat, a porszűrőket, a pelenkákat, egészségügyi termékeket, cigarettacsikket, vagy bármilyen más hasonló anyagot, amelyek nem komposztálhatók és károsíthatják a biohulladék felhasználásában használt gépeket is. Ugyanígy nem való bele a kommunális hulladék és a kertben összesöpört falevél vagy a megmetszett fák ágai sem. 

Miért jó a biohulladék szelektív gyűjtése?

Elsősorban azért, mert a kidobott élelmiszerek metángázt termelnek,  ami nagymértékben hozzájárul a klímaváltozáshoz. Ha van otthon komposztálód, akkor tudod, hogy a biohulladék komposztált formájában szerves trágyaként szolgál, kiválóan visszaforgatható a földbe, legyen szó a konyhakertedről az erkélyen, vagy a virágágyásról a kertedben. Manapság otthoni komposztálóedények is beszerezhetők, valójában a környezettudatos életvitel csak elhatározás kérdése. Akik eddig komposztáltak, azok nyugodtan tartsák meg ezt a szokásukat, nem kell a biohulladékot ezután a szemétszállítókra bízni, csak azért, mert létezik a szolgáltatás. 

GettyImages-1674142175
Fotó: Vladimir Vladimirov / Getty Images Hungary

Akiknek nem áll módjukban vagy nem szeretnének otthon komposztálást folytatni, azok sokat tesznek a környezet védelméért és a Föld jövőjéért, ha a biohulladékot szelektíven gyűjtik. Az így gyűjtött szemetet nem kell szemeteszsákba csomagolni, a szemét az elszállítás után biogázüzembe kerül, ahol ledarálják és biogázzá alakítják. Ennek során a gázból hő- és villamosenergiát nyernek, a szilárd anyagokból szerves trágyát készítenek, a maradék híg anyag visszakerül a fermentálóba. 

A MOHU oldalán tudtok tájékozódni arról, hogy mely városokban és melyik utcákban érhető el a szolgáltatás, valamint itt lehet regisztrálni is a közösségi gyűjtésre, illetve komposztálásra  is.

Nagy változás jön a hulladékkal kapcsolatban: ez minden magyar háztartást érinteni fog

Közeleg a határidő.

Elolvasom
Ezt is szeretjük