3 dolog, amire kérdezz rá a bankban

Különben csúnyán pórul járhatsz

A buktatók sokszor az apró betűs részekben rejlenek. A következőkre mindig kérdezz rá.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bankreklámok sokszor túl csábítónak tűnnek ahhoz, hogy az ügyfél első pillantásra felfedezze azokat a kiskapukat, a pénzintézetek pedig előszeretettel ki is használják a helyzetet.

Az apró betűs részekbe rejtett valóság azonban később bosszúságra adhat okot, ezért érdemes előre informálódni, és megfontolt döntés hozni szerződéskötéskor. Íme, három fontos részlet, melyet nem szabad figyelmen kívül hagyni.

Mennyi is a THM?

Mielőtt elköteleznéd magad egy bank, illetve egy adott konstrukció mellett, vedd számításba a várható költségeket, és számítsd ki, hogy valójában mennyibe is kerül majd ez neked. Első körben érdemes a THM mögé nézni: a teljes hiteldíjmutató mindig tartalmazza a kamatot, a kezelési költséget, a hitelbírálati díjat, az értékbecslés díját, de nem tartozik bele a biztosítás, az átutalás és a futamidő átütemezésének költsége, illetve az esetleges fizetési késedelemből adódó díj.

Szerencsére az új szabályozás szerint az április 1-jétől megkötött szerződéseknél a bankok nem nyújthatnak a fogyasztóknak olyan kölcsönt, melynek THM-je meghaladja a jegybanki alapkamat 24 százalékponttal növelt mértékét.

Ugyanakkor a hitelkártya-szerződések, a fizetési számlához kapcsolódó kölcsönök és a mindennapi élet felszerelési tárgyai, a tartós fogyasztási cikkek és szolgáltatások megvásárlásához nyújtott kölcsön vagy a kézizálog fedezete mellett nyújtott kölcsön esetében ettől el lehet térni. Ezeknél a THM maximuma a jegybanki alapkamat 39 százalékponttal növelt mértéke.

8 módszer, amivel végre lakást szerezhetsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Rejtett költségek

Amikor a hirdetésben felkeltik a figyelmedet a vonzó feltételek, számos olyan dolog marad ki, mely felmerülhet később költségként. Ezekkel sokan sajnos csak akkor szembesülnek, amikor a kiválasztott konstrukcióról részletesebben is érdeklődnek a pénzintézetnél. Ám a termékhez tartozó kondíciós lista 30-40 oldal is lehet, amit jó alaposan át kell olvasni, hiszen a bankok rengetegféle költséget számolhatnak fel a termékek kapcsán.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A késedelmes törlesztés ára például igencsak sokkoló lehet, hiszen előfordul, hogy nem csupán a késedelmi kamat, de a papírköltség is rád terhelődik, vagyis már az első írásbeli felszólítás alkalmával 10-20 ezres pluszt fizetsz. De ide tartozik sok esetben a betétlekötési díj, az előtörlesztés, a különböző szolgáltatások módosításának, lemondásának díja is. Jó hír viszont, hogy a bankok általában kínálnak kedvezményeket, egyes díjakat pedig elengedhetnek, így különösen fontos utánajárni a részleteknek.

Lakásvásárlás lépésről lépésre

Ha nem vagy tisztában vele, melyek a lakásvásárlás legfontosabb lépései, nézd meg a videót!

Pluszszolgáltatások

Arról is érdemes előre információt szerezni, hogy milyen plusszal jár a választott hitelkonstrukció. Gyakori ugyanis, hogy más szolgáltatásokat is kötnek a termékhez, amire talán nem is lenne szükséged. Előfordul, hogy a banki alkalmazott igyekszik majd rábeszélni egy kihagyhatatlannak tűnő befektetésre, vagy éppenséggel hitelkártyát kapcsolnak a folyószámládhoz.

Mindenképpen gondold át a döntés előtt, hogy mekkora rizikóval jár bevállalni a pluszszolgáltatást, hiszen lehet, hogy csak a pénzed folyik el, és valójában nem is veszed hasznát annak, amit rád sóztak. Rejtett költségként felmerülhet a lakásbiztosítás is hitelfelvételkor, melyet sokszor kötelezően társítanak a hitelhez, ám ezt később, ha találsz olcsóbb biztosítási konstrukciót, akár le is cserélheted.

Érezted már magad becsapva a bank által?

Ezt is szeretjük