Nem fizetsz néhány hónapja közös költséget?
Rendszeresen megfeledkezel a közös költség befizetéséről? Vigyázz, könnyen búcsút inthetsz a lakásodnak!
Tudtad, hogy a 6 havi tartozás nem 6 egymást követő havi közös költséget jelent? És hogy jelzálogjog bejegyzésére akkor is lehetőség van, ha a tulajdonos tartozása összességében éri el a közös költsége hathavi összegét?
Márpedig így van, ráadásul a szabály 2004 óta hatályos, melynek értelmében a rendszertelen fizetők a társasház tartozásösszesítője nélkül könnyen belefuthatnak a lakásuk megterhelésébe, mivel fizetési felszólításra a törvény nem kötelezi a társasházat.
Nincs túl sok beleszólás...
A jelzálogjog bejegyzésének elrendelésére a társasház közgyűlése jogosult. A közgyűlés akkor határozatképes, ha azon a tulajdoni hányadok több mint fele képviselve van, és a megterhelés kérdéséről egyszerű többséggel meghozhatja határozatát. Adósként a határozatot nem akadályozhatod meg, mivel a döntésben érintett tulajdonos nem szavazhat, sőt tulajdoni hányadot a közgyűlés határozatképességének megállapításánál is figyelmen kívül kell hagyni. Még egyszerűbb a társasháznak fellépni az adós tulajdonostárssal szemben, ha a társasház szervezeti és működési szabályzata felhatalmazza a közös képviselőt, hogy önállóan döntsön és intézkedjen a jelzálogjog bejegyzéséről.
Ha a határozat elkészült, azt ügyvéd által ellenjegyzett okiratba vagy közokiratba kell foglalni, illetve a közös képviselő rendelkezését, és azt a földhivatalhoz bejegyzés végett be kell nyújtani. A határozat, illetve rendelkezés ellen az érintett tulajdonostárs ugyanakkor bírósági jogorvoslattal élhet – 60 napon belül –, ám ez a határozat végrehajtásának, azaz a jelzálogjog bejegyzésének nem akadálya.
A tartozás kiegyenlítését követően a közös képviselő köteles 8 napon belül kiadni a jelzálogjog törléséhez szükséges engedélyt. Ezt ugyancsak ügyvéd által ellenjegyzett vagy közokirati formában kell a földhivatalhoz benyújtani.
Nem minden közös költség, ami annak látszik!
A társasház tulajdonostársainak hozzá kell járulniuk a társasház közös költségeihez, amelyet rendszerint havonta fizetnek. A közös költség a társasház közös tulajdonba tartozó épületrészeinek költsége, mint a közös helyiségeket érintő közüzemi szolgáltatások díjai - víz, energia -, a gondnoki, házmesteri feladatok költsége, a közös berendezések üzemben
tartása, a közös tulajdonú épületrészek karbantartása, a szemétszállítás díja, a közös képviselő díjazása, költségeinek megtérítése, illetve a rendkívüli kiadások.
Olyan házakban, ahol nincs minden lakásban mérőóra, a lakók a közös költséggel együtt fizetik például a saját vízfogyasztásukat is.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A törvény egyértelműen kimondja, hogy ilyen díj nem minősül közös költségnek, a köztudatban azonban összeolvadt a közös költség fogalmával, így előfordulhat, hogy a saját vízdíjtartozásodat is számításba veszik a jelzálogjog bejegyzéséről szóló döntésben. A bejegyző kérelem beadásakor a földhivatal pedig már nem vizsgálja, így semmi sem állja útját a jelzálogjog bejegyzésének...
OLVASD EL EZT IS!
- ingatlanpiac
- adásvétel
Most kiderül, mennyit ér a lakásod!
- szerződés
- jogok
3 dolog, amihez a főbérlőnek nincsen joga
- hitel
- megtakarítás