Több lesz a rezsi, ha magas a lakás belmagassága: így építs saját kezűleg álmennyezetet
Ha a belmagasság nagy, a fűtésszámlák is borsosabbak lesznek. Érdemes álmennyezetet építeni.
Már általános iskolában tanítják, hogy a meleg levegő felfelé száll. Nem véletlen tehát, hogy minél nagyobb egy lakás belmagassága, annál nehezebb befűteni a belterét, ami alaposan megemeli a fűtésszámla összegét. Különösen rossz azoknak a magas belmagasságú tereknek a fűtése, ahol a plafon rosszul szigetelt.
A fűtőtestből származó hő ugyanis - az említett tulajdonságánál fogva - legelőször a szoba felső szakaszát melegíti, és a hő csak lassacskán kerül annak alsó részébe, ahol az emberek mozognak. A problémán segíthet az álmennyezet, mely lejjebb viszi a belmagasságot, ezáltal ugyanannyi fűtéssel, ugyanannyi energiával előbb melegedhet fel a lakók élettere.
Álmennyezet építése
Az álmennyezet-építéshez a legtöbben szakértőt hívnak, ami egy jó ötlet, ugyanakkor erre nem mindig telik. Az álmennyezet - különösen napjaink rezsihelyzetében - azonban aranyat ér, ezért az ötletet kár lenne elvetni. Szerencsére az álmennyezet-építés házilag is, különösebb szakértelem nélkül megoldható. Ezt a lentiekben az OBI vonatkozó útmutatója alapján ecseteljük. Segítség azonban kell a munkához, két kéz ugyanis nem elég, de talán hat is elkél. Hívj ismerősöket, akik fizikumuk alapján alkalmasak a feladatra.
Ha az álmennyezetet valaki 4-12,5 cm közötti mélységben szeretné lefüggeszteni, direkt függesztőket kell használnia, mely kiváltja a fa tartószerkezetet. A kisebb távú függesztéseket rendszerint esztétikai okból készítik, amennyiben a mennyezet valami miatt csúnya.
A gipszkarton lapokból álló álmennyezet felszereléséhez egy alapszerkezet, valamint egy teherhordó szerkezet felszerelésére van szükség. A lapokat a szerkezethez kell rögzíteni.
Attól függően, hogy milyen helyiségről van szó, különféle gipszlapok az ideálisak. Tűzálló mennyezethez úgynevezett GKF-lapok, vizes, például fürdőhelyiséghez GKBI-lapok a megfelelőek. Minden más szobába a GKB-lapokat kell választani. Ha bizonytalan vagy, kérd a bolti eladók segítségét, akik a tartószerkezeti elemek megvásárlásában is rendelkezésre állnak.
A munka lépésenként
1. lépés: az álmennyezetprofilok felszerelése
Vízmérték segítségével jelöld be vízszintesen a falakon azt a magasságot, ahová az álmennyezetet szánod. Fontos, hogy a síkot ne a plafonhoz igazítsd, mert olykor az nem egyenes.
A profilokon előfúrt lyukakat látsz. Ezek alapján jelöld meg a tiplik helyét, és fúrógép segítségével fúrd be őket a falba. Végül csavarozd be a profilokat.
2. Szereld fel a direktfüggesztőket!
Jelöld a plafonon egyenként, hová szereled később a teherhordó síneket. Ehhez érdemes a pontosságot segítő kicsapózsinórt használni, melynek használatáról érdeklődj a barkácsáruházban.
A szerkezetet alapszerkezeti és teherhordó profilok tartják. Az alapszerkezeti profilok adják a szerkezet alapját, ezekhez kell rögzíteni a teherhordó profilokat és a direktfüggesztőket, melyeket az erre alkalmas (plafon anyagától függ) tiplikkel és csavarokkal kell felrögzíteni. Fontos, hogy a köztük lévő távolság ne haladja meg a 80 cm-t. A szélső profilok faltól mért távolsága legyen legalább 20 cm.
A rendszer teherhordó szerkezetét a keresztirányú profilok adják, tehát a hordozó sínek, melyekhez később a mennyezeti lapokat kell szerelni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
3. Az alapszerkezeti és a teherhordó profilok felszerelése
Told az álmennyezet alapszerkezeti profiljait a direktfüggesztőkbe, és rögzítsd őket csavarok segítségével. Ha a végeknél túllóg, akkor azokat fogóval hajlítsd felfelé. Munka közben érdemes vízmértékkel ellenőrizni, hogy a sínek nincsenek-e esetleg megereszkedve.
Ezen a ponton érkezik el a szigetelés ideje. Ha zajvédelmet szeretnél, akkor a szerkezetet felülről kőzetgyapottal érdemes szigetelned.
A következő lépésben a teherhordó síneket a keresztösszekötőkkel rögzítsd fel az alapszerkezeti profilokhoz. Fontos, hogy a lemezek ütközési pontja mindig a teherhordó profilok közepére essen.
4. A gipszlapok méretre vágása
Ne ess neki azonnal a vágószerszámmal, előbb karcold be a lapokat barkácskés segítségével. Vonalzóként egy vágólécet vagy vízmértéket is használhatsz. Ha kész, élgyalu vagy barkácskés segítségével alakítsd az éleket ferdére, és kézi gyaluval simítsd le azokat. Végül távolítsd el a pormaradványokat.
5. A gipszkarton lapok mennyezetre szerelése
A lapokat ferdére csiszoltad. Felhelyezés előtt fordítsd őket éleikkel lefelé. A lapokat a teherhordó profilokra merőlegesen szereld fel. A csavarozást valamelyik sarokban vagy a lapok közepén kezdd. Miután az első sor kész, a másodikat legalább egy profilszélességgel told el.
6. Az álmennyezet fugáinak hézagolása
Mielőtt elkezdenéd a hézagolást, érdemes a gipszlapok hosszanti éleire üvegszálas vliest ragasztani. A hézagkitöltő masszát - gipsz alapú, finomszemcsés glett - spatulyával, a fugákra merőlegesen kell felvinni, az utolsó mozzanat során simítókanállal, hogy az egyenletes legyen. A csavarok által képződött lyukakat is be kell tölteni. Zárásként, ha a hézagkitöltő már száraz, csiszold le a felületet.
Ha tapétázni akarod az álmennyezetet, nincs szükség további lépésekre. Ha festenéd, gletteld át, és húzd le az egészet, hogy sima, festhető felületet kapj.
Tapétázás saját kezűleg
Ha a tapétázást házilag szeretnéd megoldani, korábbi cikkünk segíthet benne.
Hogyan kell otthon szaki nélkül tapétázni? Így csináld lépésről lépésre
A tapéta felrakásához nem feltétlenül kell szakembert hívni, saját kezűleg is megoldható.
Elolvasom