Nagy kincs, ha az embernek van plusz egy ingatlan a kezében, amit kiadhat, hiszen nagyszerű pénzforrás - megbízható lakó esetén fix havi bevételt jelent. Ahhoz azonban, hogy beindulhasson ez a remek biznisz, előbb egy bérlő is kell.
Mivel a piacon rendkívül sok kiadó ingatlant ajánlanak, tulajdonosként szembe kell nézni a ténnyel, hogy versenyhelyzet van: ahhoz, hogy a lakást könnyen és gyorsan kiadhasd, ki kell emelkednie a tömegből. Bár bizonyos adottságain - például az elhelyezkedésén - nem lehet módosítani, a bérleti díjat pedig balgaság lenne túl mélyre vinni, marad az esztétikai vonzerő növelése.
Az alapok
Szerencsés, ha a lakás felújított, de van, hogy a tisztasági festésen túl nincs többre lehetőség. Az alapos takarításra viszont mindig van, tehát a szépítgetést mindenképpen kezdd ezzel: porszívózni, port törölni nem elég, tisztítsd ki a szőnyeget, a kárpitokat, mosd ki a függönyt, csutakold át a csempét és a fugákat is, hogy minden ragyogó legyen.
Ezután gondold újra a lakás belterét. Távolítsd el az esetleges limlomokat, és vedd sorra, illenek-e egymáshoz a bútorok, van-e, ami tönkrement. Azoktól a bútordaraboktól, amelyek kilógnak a sorból, vagy csúnyák, lehetőség szerint vegyél búcsút. Használtan, de akciósan is sok olcsó cseredarabot találsz, ami illeni fog a többi dolog közé. Ellenőrizd a gépek működőképességét is.
Ha minden klappol, akkor rendezd el a bútorokat úgy, hogy tetszetős legyen. Jó ötlet, ha adsz a szimmetriára, tartod a párhuzamos vonalakat, a derékszögű elhelyezést, ahol kell, hiszen így az, aki belép, kellemesebbnek találhatja majd a környezetet. Lesd el a katalógusokból, hogyan helyezik el a profik a foteleket, az asztalt, az ágyat és az egyebeket. Amikor ezekkel végeztél, jöhet a legjobb rész, a csinosítgatás.
8 filléres dolog, amivel megszépítheted az albérletet
Tedd vonzóvá a lakás minden helyiségét: egy-egy apró dolog, filléres beruházások segíthetnek abban, hogy az, aki belép, azonnal beleszeressen a lakásba.

Dekoráció nélkül egy bútorozott albérlet éppen olyan meztelen, mint egy ruhátlan ember. Helyezz el pár díszt a polcokon, az asztalon, hogy az érdeklődő ne érezze ridegnek a lakást. A dekoráció legyen semleges, hiszen nem ismered a lakó ízlését, és ne túlozd el, mert az új lakónak is lesznek saját holmijai. Egy-két váza és gyertya egy olcsóbb üzletben 2 ezer forintos tétel.

Adj a lakásnak stílust: szerezz be néhány szép díszpárnát, amelyek illenek egymáshoz. A színek és minták kedvesebbé, hangulatosabbá teszik a teret. Ha nem az erősséged az összeválogatás, válassz fekete-fehér huzatosakat és ahhoz egy-egy színt, ami hasonló a falszínhez, a szőnyeghez. Válassz olyan árnyalatokat, amelyek férfi és női lakó számára is tetszetősek lehetnek. 2-3 párna akár már bőven 5 ezer forint alatt is beszerezhető, de ha már van belsőd, akkor elég huzatot is vásárolnod.

Létesíts minél több tárolóhelyet, hogy az az érdeklődő is alkalmasnak találja az albérletet, akinek sok holmija van. Ha sok a nyitott polc, egy-egy textilfiók aranyat érhet. Akár már 6-700 forintért is beszerezheted darabját.

Helyezz ki egy-két képkeretet valamilyen pozitív üzenettel, mert ez jó érzéseket kelthet az érdeklődőben. Egy keret pár száz forint, a szöveges képet pedig magad is kinyomtathatod otthon. Ha nem bajlódnál vele, kész összeállítást is vásárolhatsz az áruházakban.

A növény vonzó, de buktató is lehet. Bár a vágott virágok szépek, de ne feledd, vannak, akik allergiásak rájuk. A szobanövényekkel pedig az a gond, hogy nem mindenki szereti öntözgetni őket. Bízd a lakóra, szeretne-e ilyet, és válassz inkább élethű műnövényt. Mivel ezek sem mindenki számára szimpatikusak, csak egy-két kisebbet tegyél ki, és meglesz az arany középút. Egy cseréppel már pár száz forintért kaphatsz.

A fürdő mindenki számára fontos szempont. Tedd kellemesebbé egy szép zuhanyfüggönnyel, és hozzá illő színű szőnyegekkel. Hasznos, ha egy szintén harmonizáló, új és üres, láthatóan használatlan szappantartókészlet is bekerül. A soroltak mindegyike - egyenként - 1000 forint alatt elérhető.
Fotó: garysludden / Getty Images Hungary

A konyha ugyancsak kulcsfontosságú. Ügyelj arra, hogy a tányérok, a poharak és az edények legyenek ízlésesek, jó állapotúak, és hogy legyen teljes a készlet. Egy darab poharat már 100-200 forintért is kapsz, egy egyszerű készlet pedig 4-7 ezer forintért beszerezhető.
Fotó: Auris / Getty Images Hungary

Végül egy nagyon fontos dolog: az albérlet nem süllyesztő, ahová átkerülhetnek az otthon leselejtezett holmik. Ha akként használod, abból a végén nagy összevisszaság lesz, és aki belép, nyomasztónak, ízléstelennek érzi majd a környezetet. Vidd el onnan a zavaró tényezőket, és csak azt hagyd a lakásban, ami szép és hasznos.