4 dolog, ami miatt biztos visszadobják a hitelkérelmed: nem az, amire gondolnál
Ma már jóval szigorúbbak a feltételek, mint néhány évvel ezelőtt.
Ma sem lehetetlen hitelhez jutni, ám míg korábban jóval liberálisabb feltételek mellett, egyszerűbben jutott át a hitelbírálaton egy igénylés, a válságot követő szigorítások jócskán megnehezítették a hitelfelvételt.
Minden pénzintézet szigorított, csökkent a felvehető hitel összege, és nőtt az elvárt jövedelem nagysága is. Ráadásul a banki feltételrendszeren túl már törvényi szabályozás is korlátozza a hitel maximális összegét. Sokszor több bankot is végig kell kopogtatni, hogy célhoz érj, ám a következő akadályok a legtöbb helyen szinte biztos, hogy meghiúsítják a hitelfelvételt.
Ha az ingatlanár 75%-ánál többet akarsz
Ma már nincs sok esélyed, ha önerő nélkül próbálsz nekiugrani a lakásvásárlásnak, az ingatlanvásárlásra igényelt, forintalapú kölcsönöknél ugyanis legalább 25%-os önrészt ír elő a kormányrendelet. A jelenlegi szabályozás szerint így a fedezeti ingatlan forgalmi értékének legfeljebb 75%-áig nyújtható kölcsön.
Saját erőre tehát vagy annak hiányában kiegészítő ingatlanfedezetre mindenképpen szükség van. Abban az esetben, ha önerőként nincs meg a szükséges összeg, ezt behelyettesítheted az építeni vagy megvásárolni kívánt ingatlanon felüli egyéb ingatlan bevonásával, sőt, akár többel is, egy hitelkérelem esetében azonban maximum három ingatlan vonható be.
Ezek viszont nem kell, hogy saját tulajdonban legyenek, lehet például a szülők nevén is. Három ingatlan bevonásakor ugyanakkor a törlesztőrészletek jócskán megemelkednek.
A fizetésedhez képest túl sok a kiadásod
Hiába tudsz jövedelemigazolást biztosítani, akkor sem biztos, hogy túljutsz a hitelbírálati körön.
A jövedelemmel kapcsolatos előírás szerint a kölcsönigénylőnek legalább a mindenkori minimálbér összegét elérő jövedelemmel kell rendelkeznie, ugyanakkor a hitelbírálat során a banknak meg kell határoznia, hogy a hitelfelvevő mekkora összegű törlesztőrészletet vállalhat, így nemcsak a jövedelem, de a kiadások is számítanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alig pár hetes a munkaviszonyod
Minimálbérre is kaphatsz hitelt, ám a feltételek jóval kedvezőtlenebbek lesznek. Ráadásul az sem mindegy, mióta dolgozol az aktuális munkahelyeden: az igénylőnek ugyanis legalább három hónapos folyamatos munkaviszonnyal kell rendelkeznie, de nem lehet próbaidő alatt, és felmondási idejét sem töltheti.
Ha más hitelt rosszul törlesztettél
A hitelfeltételek szigorítása miatt fontosabb szerepet kapott a hitelbírálat során az adós fizetési múltjának vizsgálata is. Ma már kivétel nélkül minden hazai bank lekérdezi a hitelt igénylő ügyfél adatait a BAR-listán, függetlenül attól, hogy milyen típusú hitelt szeretne felvenni.
Persze közel sem mindegy, ha az adatok szerepelnek is a rendszerben, aktív vagy passzív státuszról van-e szó. Aktív státusz esetén ugyanis az adós jelenleg is hátralékos kölcsönnel rendelkezik, míg a passzív státusz már lezárt hitelt jelent, ahol már visszafizetted az adósságodat.
Aktív BAR-státusz esetén eleve kizárt, hogy hitelhez juss, passzívnál azonban még van remény: ilyenkor 6-12 hónap elteltével már újra elérhetők egyes bankok hiteltermékei. Ám arra számíts, hogy csak meghatározott feltételek teljesülése esetén járhatsz sikerrel.
Szerinted melyik a jobb: saját lakás hitelre vagy albérlet?
OLVASD EL EZT IS!
- támogatás
- lakásvásárlás
Több millió forint támogatást kaphatnak a panellakók
- adó
- lakás- és pénzügyek
Újra felmerült az ingatlanadó ötlete: ha mégis lesz, mennyi lesz?
- albérlet
- lakás- és pénzügyek