3 fontos kérdés a közös költséggel kapcsolatban - A szakértő válaszol

A közös költséggel könnyű elmaradni. Vajon kamatozik a tartozás? Mi a helyzet az előző lakó elmaradásaival?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Aki lakott már társasházban, annak nem ismeretlen a közös költség fogalma. A lakások tulajdonosait terhelő, az egyes lakások mérete alapján arányosan szétosztott költséggel fedezi a ház a szemétszállítás díját, a társasház takarítását, illetve az olyan karbantartási munkálatokat, mint a lépcsőház villanyszerelése, a kilincsek, ajtók, ablakok rendbetétele.

A közös költség mértéke társasházanként eltérhet, attól függően, hogy milyen, az említetteken felüli költségek merülnek még fel - van, ahol a vízfogyasztás vagy éppen a portaszolgálat díja is hozzájárul a havonta fizetendő összeghez. Mindezzel bizonyára mindenki tisztában van.

De vajon azt tudod, hogy tartozás esetén el is árverezhetik a lakásod? És azt, hogy kamatot is fizetned kell? A Harangi Gabriella jogász és Németh Krisztián ingatlanpiaci szakértőnkhöz érkezett kérdésekből válogattunk.

- A társasházunkban néhány lakótárs nem fizeti a közös költséget, így a többi tulajdonosra hárul az ő költségük is. Van olyan lakó is, aki már tartozással vásárolta meg a lakását, és a korábbi tulajdonos adósságát nem hajlandó rendezni. Elévülhet-e a nem fizető lakók tartozása?

- A közösköltség-tartozás az ingatlan tulajdonosát terheli, értelemszerűen arra az időszakra vonatkozóan, amikor az ingatlan a tulajdonát képezte. A közgyűlés a legalább hat hónapnak megfelelő közös költség összegének befizetésével tartozó lakó lakását jelzálogjoggal terhelheti meg, egyfajta biztosítékként. Mindez persze nehezebb egy volt tulajdonossal szemben, de ez nem zárja ki azt, hogy a tartozását például peres eljárás keretében érvényesítsék ellene.

Az elévülésre esély van, ám például egy fizetési felszólítás megszakítja az elévülést - de fontos, hogy a felszólítás az illető bejelentett lakcímére menjen. Ha ilyen van, és valóban jogos a követelés, már valószínűsíthető sikerrel lehet belemenni egy bírósági eljárásba.

- Új házba költöztünk. A régi lakásunkat nem tudtuk eladni, sem bérbe adni, a lakást azonban senki nem lakja. Mivel nem használunk vizet, és a szemétszállítást sem vesszük igénybe, lehetséges az egyébként kissé borsos közös költség fizetését ebben a lakásban szüneteltetni?

- A közös költség fizetése a társasház minden egyes lakásának tulajdonosát terheli, függetlenül attól, hogy az adott lakást éppen lakják-e, vagy sem. A társasházak házirendje, az úgynevezett Szervezeti és Működési Szabályzat természetesen rendelkezhet másképp, de az adott lakóközösségtől függ, hogy milyen lehetőséget adnak a közös költség fizetésének szüneteltetésére. Alapvetően csak bizonyos tételek mérsékléséről lehet szó, a teljes összeg befizetésének szüneteltetéséről nem. Tehát, ha hosszabb ideig nem lakják a lakást, és bérlője sincs, akkor érdemes a közgyűlés elé vinni a közös költség csökkentésének ügyét. Semmi garancia nincs azonban arra, hogy végül a lakók a csökkentést engedélyezzék.

- Több hónappal elmaradtam a közös költség fizetésével. Számíthatok-e valamilyen késedelmi kamatra?

- Sajnos igen, felszámítanak késedelmi kamatot az elmaradásra. Ennek mértékét a Polgári Törvénykönyv vonatkozó része szabályozza, amitől azonban el is térhet a közgyűlés, és akár nagyobb kamatot is meghatározhatnak - de ekkor is szem előtt kell tartaniuk a vonatkozó szabályokat.

A túl magas kamatot ugyanis a bíróság mérsékelheti.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Abban az esetben, ha a lakóközösség külön nem állapít meg késedelmi kamatot, a Polgári Törvénykönyv vonatkozó előírásai az irányadók: a tartozás kezdetének időpontjától kezdve a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot vagy köteles fizetni - még akkor is, ha rendezed a tartozásod.

Ezt is szeretjük