3 dolog, amihez a főbérlőnek nincsen joga

Könnyen ráfizethetsz, ha nem vagy tisztában azzal, hogy mihez van, illetve mihez nincs jogod, ha bérelt lakásban élsz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre kevesebben tehetik meg, hogy a szülői fészekből kirepülve rövidesen egy saját lakás boldog tulajdonosai legyenek. A rövidebb vagy hosszabb távú megoldást ilyenkor többnyire egy bérelt lakás jelenti.

A rutintalanabbak sajnos nem mindig vannak tisztában a bérbeadó és a bérbevevő jogaival és kötelezettségeivel. Pedig érdemes ezeket jobban megismerni, hiszen így elkerülheted az esetleges konfliktushelyzeteket, félreértéseket.

Mindenekelőtt: szerződés nélkül semmiképp!

Mielőtt taglalnánk a jogaidat, fel kell hívnunk a figyelmedet arra, hogy szerződés nélkül semmi esetre sem szabad albérletbe költözni. Tekintettel arra, hogy a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó 1993. évi LXXVIII. lakástörvény leginkább a bérbeadó kezét köti, bérbevevőként jobban jársz, ha van szerződésed. Ha erre nem gondolsz már az elején, akkor nincsenek se jogaid, se kötelezettségeid - és ez a másik félre is vonatkozik. A szerződés hiánya egy főbérlőnek - tekintettel a vonatkozó kötelezettségekre és egyéb kiadásokra - kényelmesebb helyzetet teremt. Éppen ezért könnyen előfordulhat, hogy a bérbeadó megpróbál rávenni, hogy ne kössetek szerződést.

Ehhez természetesen nincs joga, és erre semmilyen formában sem kötelezhet. Ha meg is kötitek a szerződést, akkor rengeteg kellemetlenségtől megkímélheted magad, ha a kötelező passzusokon kívül az általad fontosnak tartott kikötéseket is írásba foglaljátok.

Fontos!
A szerződés elkészítése előtt igyekezz minden kérdést tisztázni, legyen szó a kaucióról vagy éppen a közös költségről. Segítünk. »

Nem kötelezhet kész szerződés aláírására

- Minél pontosabb egy szerződés, annál egyszerűbb a dolga az albérlőnek, ha tisztázni szeretne egy-egy kérdést - hangsúlyozza Dr. Zsári Zsuzsanna ingatlanjogász. - Fontos, hogy a szerződésben pontosan rögzítve legyen például, hogy mire és mennyit kell fizetni, milyen jogok és kötelezettségek terhelik a bérbeadót és a bérbevevőt, vagy éppen mely esetben nem jár vissza kaució.

Gyakori jelenség például, hogy a főbérlő egy kész, kinyomtatott sablonszerződéssel érkezik, azt a látszatot keltve, mintha neked semmi beleszólásod nem lenne abba, hogy milyen kikötéseket tartalmaz a megállapodás. Ez azonban még véletlenül sincs így, semmi sem kötelez arra, hogy aláírd a számodra kedvezőtlen feltételeket tartalmazó szerződést! A bérbeadóhoz hasonlóan neked is jogod van bizonyos konkrétumokat belevenni, megváltoztatni. Az együttműködésnek ebben a szakaszában talán lényegtelen formaságnak tűnhet például, hogy a szerződés tartalmazza-e, hogy mire fizettél kéthavi kauciót, ha azonban a főbérlő később a kaucióból szeretné finanszírozni a festés költségeit, akkor jól jöhetnek a feketén-fehéren lefektetett konkrétumok.

Nem tehet ki bármikor a lakásból

Szerződés hiányában például semmi sem akadályozza meg a bérbeadót abban, hogy egyik pillanatról a másikra kitegyen a lakásból. Egy költözés soha nem jön jókor, ha viszont derült égből villámcsapásként érkezik, akkor az komoly problémákat gördíthet eléd. Éppen ezért a felmondási időre vonatkozóan is érdemes minél konkrétabb időintervallumokat meghatározni a szerződésben. Ha erről mégsem rendelkezik pontosan a dokumentum, akkor a felmondási idő a legextrémebb esetben sem lehet kevesebb 15 napnál, és az azonnali felmondás fogalma a vonatkozó törvény számára ismeretlen.

A 15 napos határidő is csak azokra a helyzetekre vonatkozik, ha az együttélés követelményeivel ellentétes, botrányos, tűrhetetlen magatartást tanúsítasz, vagy a lakást rendeltetésellenesen használod. Ilyenkor a bérbeadó - a lehetséges következmények ismertetésével - köteles felszólítani arra, hogy beszüntesd ezt a magatartást, és csak ezt követően mondhat fel nyolc napon belül.

Ne hagyd magad!
Kíváncsi vagy, milyen további jogok illetnek meg, és mit nem tehet meg a főbérlőd? Kattints ide! »

Tartozás esetén nem bonthatja fel azonnal a szerződést

Ha azért mond fel a bérbeadó, mert valami miatt nem fizeted a bérleti díjat, akkor - hacsak a szerződés erről másként nem rendelkezik - a felmondás előtt köteles a fizetésre felszólítani, illetve tájékoztatni arról, hogy nemfizetés esetén felmondja a szerződést.

15 látványos, trendi tapéta

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amennyiben nem rendezed a tartozásod nyolc napon belül, a bérbeadó további nyolc napon belül felmondhat. Ehhez akkor is megvan a joga, ha a szerződésben vállalt vagy jogszabályban előírt valamely lényeges kötelezettségednek nem teszel eleget. A felmondásra - a be nem fizetett lakbér esetéhez hasonlóan - ilyenkor is az elmulasztott határidőt követő 15 napon belül van lehetőség. A bérleti jogviszony mindkét esetben az elmulasztott határnapot követő hónap utolsó napján szűnik meg.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció



A bérbeadónak természetesen joga van indoklás nélkül is felmondani a szerződést, ebben az esetben - a törvény értelmében - három hónap a felmondási idő, azaz ennyi időt biztosítania kell arra, hogy másik albérletet kereshess. Ha a megadott vagy a szerződésben rögzített határidőre sem költözöl ki, akkor sem tehet ki csak úgy a főbérlő: bíróság előtt kell bizonyítania, hogy nem vagy jogosult tovább használni a lakást.
Ezt is szeretjük