Ma van advent első vasárnapja! Nem mindegy, melyik gyertyát gyújtod meg a koszorún

2022-ben advent első vasárnapja november 27-re esik.

Advent első vasárnapja 2022
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Advent első vasárnapja az András napjához - november 30. - legközelebb eső vasárnap. Legkorábban november 27-én, legkésőbb december 3-án kezdődik az adventi időszak. Advent a várakozás, a befelé fordulás, a lelassulás, a remény, az ünnepre való készülés időszaka.

Ilyenkor felkészítjük szívünket a karácsonyra, a családdal, közeli barátokkal való kapcsolódásokra. Az adventi koszorú a maga négy gyertyájával, hétről hétre növekvő fényével jelképezi mindezt a várakozást, elcsendesedést, lelki világosságot.

Mióta van adventi koszorú?

Az első adventi koszorút Johann Hinrich Wichern evangélikus lelkész készítette 1839-ben. Az általa alapított hamburgi gyermekotthonban egy kétméter átmérőjű szekérkerékre összesen 24 gyertyát - négy nagyobb fehéret és húsz kisebb pirosat tett. December 1-jén gyújtották meg a koszorú első gyertyáját: a nagyobbakat a négy adventi vasárnapon, míg a kisebbeket a hétköznapokon.

Tradicionális evangélikus adventi koszorú
Tradicionális evangélikus adventi koszorú
Fotó: Getty Images Hungary

A lelkész célja az volt, hogy érzékeltesse a gyerekekkel Jézus eljövetelének közeledtét jelző egyre nagyobb fényt. A koszorút később a katolikusok is átvették, ám formailag leegyszerűsödött: a klasszikus adventi koszorún három lila és egy rózsaszín gyertya van. Az óramutató járásával ellentétes irányban kell meggyújtani a gyertyákat: advent első két vasárnapján a két lilát, a harmadikon a rózsaszínt, végül advent negyedik vasárnapján a négy gyertya együtt szimbolizálja a karácsony közeledtével a szívekben mind jobban szétáradó fényességet.

4 vasárnap, 4 jelentés

Az adventi koszorún minden egyes gyertya más-más fogalmat és személyt szimbolizál. Az advent első vasárnapján gyújtott lila gyertya a hitet, illetve Ádámot és Évát jelenti - akiknek Isten elsőként ígérte a megváltást. A második lila gyertya a reményt idézi, illetve a zsidó népet jelzi - akiknek Isten ígéretet tett, hogy közülük származik majd a Megváltó. A harmadik vasárnap az örömé, a rózsaszín gyertya meggyújtásával Szűz Máriára emlékezünk. Az adventi koszorú utolsó lila gyertyája a szeretetet jelképezi és Keresztelő Szent János alakját idézi - ő volt, aki Jézus eljövetelét hirdette.

A cikk az ajánló után folytatódik

Hangolódj az ünnepre!

Az adventi koszorú szimbolikája, a karácsonyra való lelki ráhangolódás, felkészülés még azok számára is fontos, akik nem kifejezetten vallásosak. Érdemes a következő hetekben kicsit megpróbálni lelassulni, befelé figyelni, több időt tölteni a hozzád közel állókkal, a számodra fontos emberekkel. Próbálj meg kizárni minél több olyan dolgot, melyek felesleges frusztrációt okoznak az életedben. Érdemes lehet akár a távolabbi családtagokkal megállapodni, hogy idén nem ajándékoztok egymásnak kényszerűen, inkább csak egy üveg borral, tálca süteménnyel kedveskedtek egymásnak az ünnepen. Így az ajándékvásárlás egy részétől megkímélhetitek magatokat, több idő jut a valóban lényeges dolgokra.

Adventi koszorú mézeskalácsból

Alábbi válogatásunkból öleteket meríthetsz, és bár sok koszorú talán bonyolultnak tűnik, ez leginkább a nagyon ügyes, már-már művészi díszítésnek köszönhető.

Csodaszép adventi koszorúk mézeskalácsból: nagyon mutatósak, és isteni az illatuk

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük