A visszautasítás nem feltétlenül rossz - Sőt, jót tesz az agynak

Gyakorlatilag minden tettünkben benne van az elutasítás lehetősége: amikor munkára jelentkezünk, randevúra megyünk, vagy egy ötletet dobunk fel a főnöknek.

A visszautasítás jót tesz
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A visszautasítás szóhoz többnyire olyan negatív érzéseket kapcsolunk, mint a kudarc, csalódottság, megalázottság. Ilyenkor gyakran nehezen áll talpra az ember, és elveszíti a motivációit. Pedig a visszautasítás nem feltétlenül rossz élmény, akár a hasznodra is válhat.  

Kisebb-nagyobb kudarcok szinte napi szinten érik az ember. Ezért kiemelten fontos, hogy ne érezz miatta szégyenérzetet, és szorongás helyett lehetőségként tekints rájuk. A visszautasítás önreflexióra buzdít, rákényszerít  arra, hogy elgondolkodj, hogyan látnak mások. Ha pedig újradefiniálod önmagad, egy sokkal erősebben kerülhetsz ki egy adott szituációból. 

Ezért tesz jót a visszautasítás

Az egyik legfontosabb, hogy ne merülj el a „mi lett volna ha” érzésében. Visszautasításkor hajlamos az ember önmagában keresni a hibát, mindenáron vissza akarja pörgetni az idő kerekét. Az önsajnálat helyett inkább tekints lépcsőfokként az elutasításra, és ne hagyd, hogy lerombolja az önértékelésed.

GettyImages-1452900564
Fotó: SimpleImages / Getty Images Hungary

Természetesen az sem mindegy, miért kerültél ilyen szituációba. Gyakran félreértés vagy személyiségütközés okozza a súrlódást, ilyenkor pedig minden különösebb ok nélkül visszautasíthatják az ember. Ebben az esetben a legegyszerűbb csak elfelejteni az egészet és túllendülni a dolgon. Ha racionalizálni próbálod a visszautasítás okát, az sokat segíthet annak megértésén. Ha egy ismerősöd megígérte, hogy hívni fog, de mégsem teszi, ne rögtön benne vagy magadban keresd a hibát. Gondolj arra, hogy lehet, hogy csak beteg vagy épp elfoglalt. 

Aki nem mer, az nem nyer

Fontos, hogy ne feledd, a visszautasítás azt jelenti, hogy próbálkozol. Ezért semmiképp se félj újra nekifutni és kipróbálni más dolgokat. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ha lehetőségként tekintesz ezekre a negatív élethelyzetekre, és motiválod magad a fejlődésre, lehetőséget adsz arra, hogy bebizonyítsd, hogy hibáztak, amikor elutasítottak.

Walt Disney-t kirúgták egy újságtól, mondván, nem elég kreatív a képzelőereje. Ezt követően alapította meg a saját, később világhírű cégét. Egy J. K. Rowling nevű recepcióst szintén elbocsájtottak, mivel munkaidejében furcsa történeteket írt. Majd kiadta a varázslótanoncokról szóló első könyvét. Ezek a híres és sikeres emberek lehet, hogy sehol nem lennének ma, ha nem utasították volna vissza őket.

GettyImages-1326411720
Fotó: Malte Mueller / Getty Images Hungary

Sokan a semlegességet is negatívan veszik, ezért sokkal több kudarcot élnek meg, mint valójában kéne. Fontos tehát, hogy ne vegyél mindent visszautasításnak, néha egy kicsit türelmesnek kell lenni.

A visszautasítás keresztbe tesz az elképzeléseinknek - talán ezért fáj annyira. Ha viszont képes vagy megérteni, hogy nem feltétlenül ez az egyetlen és kizárólagos út a sikerhez, el tudod engedni az önmagaddal szemben támasztott - sok esetben túlzó - elvárásokat.

Mi az, amit a magas érzelmi intelligenciájú emberek gyakrabban mondanak ki másoknál? - Olvass tovább, és kiderül

Akinek kiemelkedő az EQ-ja, az a konfliktusokat is könnyebben képes elsimítani. És nem csupán azért, mert jól bánnak az emberekkel, hanem azért is, mert képesek beismerni a hibáikat. Van is egy mondat, amit sokkal gyakrabban használnak az átlagnál.

Mi az, amit a magas érzelmi intelligenciájú emberek gyakrabban mondanak ki másoknál?

A magas érzelmi intelligenciájú emberek sok mindent másképp csinálnak, mint a legtöbben. Van például egy mondat, amit sokkal gyakrabban használnak másoknál.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük