Mi az, amit a magas érzelmi intelligenciájú emberek gyakrabban mondanak ki másoknál?
A magas érzelmi intelligenciájú emberek sok mindent másképp csinálnak, mint a legtöbben. Van például egy mondat, amit sokkal gyakrabban használnak másoknál.
A magas érzelmi intelligenciájú személyek nemcsak saját érzelmeiket tudják jobban kezelni, hanem másokét is. Könnyebben közel kerülnek az emberekhez, beszélgetőpartnereik úgy érzik, végre megérti őket valaki, átérzi a helyzetüket.
Akinek kiemelkedő az EQ-ja, az a konfliktusokat is könnyebben képes elsimítani. És nem csupán azért, mert jól bánnak az emberekkel, hanem azért is, mert képesek beismerni a hibáikat. Van is egy mondat, amit sokkal gyakrabban használnak az átlagnál.
Amit a magas EQ-jú emberek gyakrabban mondanak
Sokan nem hajlandóak bevallani, ha valamit rosszul csináltak, inkább tagadnak, vagy a szőnyeg alá söprik, illetve másokra kenik a dolgot. A magas érzelmi intelligenciájú emberek azonban bevallják, ha valamit elrontottak: ezért is mondják sokkal többször azt, hogy „hibáztam, sajnálom”.
Ezek az egyszerű szavak, bár sokak szemében jelentéktelennek tűnnek, valójában nagyon fontosak és erőteljesek. Sok vezető azt hiszi, nem ismerheti be a hibáit, mert akkor tökéletlennek, törékenynek és sebezhetőnek tűnik alkalmazottai szemében, elveszítik az őket övező tiszteletet, vagy egyszerűen csak a büszkeségüket, az önérzetüket sérti, hogy valamit nem jól csináltak. Pedig mindenki hibázik, és a kiemelkedő EQ-jú személyek azt is tudják, hogy ezzel nincs is semmi gond. Sőt, sokkal szimpatikusabbá, szerethetőbbé válnak, ha elismerik ezt, és hatékonyabbá válhat a közös munka.
De nemcsak a főnökök rosszak a bocsánatkérésben, hanem alapvetően az emberek nagy része is. Rengetegen vannak, akik nem képesek beismerni a hibáikat. A fentebb említett mondatnak pedig még nagyobb ereje van a sok hamis bocsánatkérés között. Sokan ugyanis úgy kérnek elnézést, hogy szavaikban ott rejtőzik az üzenet: valójában nem gondolják, hogy elrontottak valamit, és a másiknál lehet a gond. A „sajnálom, hogy így érzel/így gondolod…” és a „sajnálom, hogy felzaklattalak…” kezdetű mondatok pontosan ilyenek.
Az alázatosság nagyon fontos a munkahelyeken, és a magas érzelmi intelligenciájú vezetők jól tudják ezt. Képesek felismerni, ha megbántottak valakit, elrontottak valamit, és nem félnek ezt a megfelelő módon korrigálni. Könnyen azonosítják saját érzelmeiket, tisztában vannak azzal, ha frusztráltak, védekező vagy tagadó magatartást vettek fel, és tudatosan a helyes reakció irányába terelik önmagukat. Ha pedig a bocsánatkérés az, akkor ettől sem ódzkodnak.
Amit az érzelmileg intelligens emberek nem csinálnak
A magas érzelmi intelligenciával rendelkezők néhány dologban különböznek másoktól, például vannak dolgok, szokások, amik rájuk egyáltalán nem jellemzőek. A következők kerülése kiegyensúlyozottabbá, boldogabbá és sikeresebbé teszi őket. Tudatos elhagyásukkal mindenki dolgozhat egy kicsit az EQ-szintjén.
4 dolog, amit az érzelmileg intelligens emberek nem csinálnak - Ezért nem kritizál másokat, akinek magas az EQ-ja
A magas érzelmi intelligenciájú emberekre nem jellemzőek ezek a szokások. Többek közt ezért is kiegyensúlyozottabbak másoknál.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- állásinterjú
- érzelmi intelligencia
Az érzelmi intelligenciádat tesztelik, pedig nem is sejted - 5 kérdés, amivel felmérhetik az EQ-t az állásinterjún
- párkapcsolat
- érzelmi intelligencia