Nem minden az anyád hibája - 5 állítás a terápiáról, amit eddig rosszul tudtál
Számos tévhit kering a terápiáról annak ellenére, hogy egyre többen járnak rendszeresen.
Ma már egyáltalán nem ciki a mentális egészséggel is foglalkozni és akár szakemberhez járni a gyógyulás érdekében. Magáról a kezelésről és a pszichológusnál töltött időről azonban mai napig számos tévhit kering, ezekről igyekszünk most lerántani a leplet.
5 állítás a terápiáról, amit eddig rosszul tudtál
Mindenkiben él egy kép arról, mi is történik egy pszichológusnál, de sok hamis mítosz is övezi a terápiás kezeléseket.
Mindenkinek kell terápia
Az egyik leggyakrabban hangoztatott állítás, hogy mindenkinek szüksége van rá. Ez azonban nem igaz, állítják a szakértők a brit The Guardian cikkében, hiszen számos más módszer létezik, akár könyvek olvasása, dolgok kiírása vagy épp egy baráttal vagy családtaggal való beszélgetés, ami sokaknak elég. Persze, ha úgy érzed, bizonyos problémáid folyton visszatérnek, és egyedül nem tudsz megbirkózni velük, érdemes felkeresni egy szakembert. Arról, mikor érdemes pszichológushoz fordulni, még többet olvashatsz ebben a cikkben.
Minden az anyád hibája
Freudi gyökerekre vezethető vissza az a tézis, miszerint minden lelki probléma a korai anya-gyermek kapcsolatra vezethető vissza. A szakértők viszont csak nevetnek ezen az állításon. Bár valóban igyekszenek feltárni a családi hátteret, soha nem a szülőket vádolják a problémák okaként. Simone Bose párterapeuta szerint azonban fontos megérteni, hogy a páciensnek milyen gyerekkora volt. Milyen érzelmek voltak tiltva, minek nem lehetett hangot adni, ami aztán hátráltatta az érzelmi fejlődést. Dr. Jessamy Hibberd klinikai pszichológus szerint a múltba tekintés a kulcs ahhoz, hogy valaki jobban megismerje önmagát. A gyerekkorban tanultak ugyanis meghatározzák, miért gondolkodsz és viselkedsz most úgy, ahogy.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A terápia lényege a gyógyszerfelírás
Még mindig sokan vélik, hogy a lelki problémákat is meg lehet oldani néhány gyógyszer szedésével, a pszichológushoz járás lényege pedig csak az, hogy felírják ezeket a gyógyszereket. Pedig ez nincs így, a terápia igazából egy olyan hely, ahol mindenki sokat tanulhat magáról - foglalta össze professzor Stephen Joseph tanácsadó pszichológus. Sokan keverik össze a terápiát a pszichiátriai kezeléssel, ahol valóban gyógyszereket írnak fel a mentális betegségekben szenvedőknek.
A terápiára járással minden probléma megoldódik
Egy másik gyakori tévhit, hogy a terápia mindent megold, pedig valójában csak segít megérteni egy problémát. Hogy hol is kezdődött, miért tart még mindig, vagy mitől lesz rosszabb a helyzet. Új eszközöket kaphatsz a problémák kezelésére, új utakon járhatsz a korábbi, jól ismert utak helyett, amik jobb helyre visznek majd.
A terápián feküdni kell
És mindehhez még a kanapéra sem kell lefeküdnöd annak ellenére, hogy a legtöbben ezt az egy dolgot tudják a pszichológusnál tett látogatásról. Valójában a legtöbb páciens csak egy kényelmes székben ülve beszélget, a kanapéra fekvés Freud idejében volt inkább divatban.
Traumatizál-e, ha hülye a főnököd? Szigeti Ildikó tanácsadó szakpszichológus elmondja
Pszichológushoz járni már nem ciki, ennek ellenére sokaknak elérhetetlen luxus. A Femina Dilemma podcastjének első adásában a konyhapszichológiáról beszélgettünk.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)