Kőkemény addikció, amit nem megvetünk, hanem elismerünk - Testi-lelki zavarokat okoz

A munkafüggőséget nem érdemes alábecsülni, hatásai ugyanis destruktív hatásai lehetnek bárki számára.

A munkafüggőség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A különböző függőségeket többnyire negatív társadalmi megítélés övezi, az érintetteket gyakran deviánsnak tartják. Van azonban egy addikció, amit nemhogy elítélés, sokkal inkább tisztelet és elismerés övezi - épp ezért marad sokáig láthatatlan.

Ez a munkafüggőség, ami a 21. századi munkásember és a kapitalizmus rendszerének szerelemgyereke. Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának kutatása most ezt az addikciót vizsgálta, ami szerintük sokban hasonlít a játék- vagy szexfüggőségre is.

A munkafüggőség kőkemény addikció

A kutatók szerint rendkívül kevés tanulmány készül a munkafüggőségről, nincs elfogadott meghatározása, és nem tekintik mentális betegségnek sem. Holott a függők testi-lelki egészségére is hatással van, ráadásul a társas kapcsolatokat is elszigeteli. Mindezek miatt a kutatók azt tűzték ki célul, hogy felállítják a munkafüggőség kognitív profilját. 

GettyImages-1440468708
Fotó: Malte Mueller / Getty Images Hungary

A vizsgálat során olyan alanyokat vontak be, akiknél alacsony, vagy épp magas volt a munkafüggőség kockázata. Két csoportra osztották őket, és különböző neuropszichológiai teszteket és memóriafeladatokat végeztettek el velük. Azok, akik hajlamosabbak voltak a munkafüggőségre, jobbak voltak az olyan feladatokban, ahol egy információt rövid ideig kellett megjegyezniük. Ezt az olyan képességek segítették, mint a kitartás, a maximalizmus, a perfekcionizmus és a lelkiismeretesség.

Mindezek mellett a multitasking jelensége is komoly szerepet játszott a rövid távú, korlátozott memóriakapacitással. A munkafüggőségre hajlamosak nagyobb eséllyel csinálnak több dolgot egyszerre, de hiába töltenek több időt munkával, nem feltétlenül hatékonyabbak társaiknál.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A kutatás arra is rávilágított, hogy a munkafüggőségben szenvedők nehezebben tudják kontrollálni a gondolataikat és az impulzusaikat, emiatt gyakran hevesen és megfontolatlanul reagálnak, ez pedig negatívan hat szociális életükre.

A munkamánia érdekes módon a nőkre sokkal inkább jellemző, és iskolai végzettségtől teljesen független. A fő motiváció általában az elismerés utáni csillapíthatatlan vágy, a jelei között pedig az egyre növekvő munkaidő és a munkával kapcsolatos gondolatok eluralkodása szerepel. A társas kapcsolatok leépülése, az abból adódó konfliktusok mentális és fizikai kimerüléshez vezetnek, ami rontja az egészségi állapotot és csökkentheti az élettartamot.

Ezt az egy dolgot tedd meg, miután jelentkezel egy állásra - Sokan elfeledkeznek róla

Apróság, mégis megduplázza az esélyeidet ez az egy dolog az állásra jelentkezés után.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük