Sok pár kudarcnak éli meg, pedig megmentheti a kapcsolatot - Így lesz valójában hatásos a párterápia

Számos tévhit kering a párterápiákkal kapcsolatban. Egy jó időben, jókor elkezdett, megfelelő szakemberrel lefolytatott terápia sokat segíthet, még akkor is, ha előzetesen kissé tartanak tőle a felek.

Párterápia-képzés tévhitei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A párterápia olyan témakör, amelyet számtalan tévhit vesz körül, amelyek elrettenthetik a párokat attól, hogy szakemberhez forduljanak, és együtt világítsanak rá a problémák eredetére.

Pollák Éva tanácsadó szakpszichológus, a Mindwell Pszichológiai Központ szakmai vezetője segít most eloszlatni és megcáfolni a párterápiával kapcsolatos öt legfőbb tévhitet.

5 tévhit a párterápiával kapcsolatban

Ha párterápiára mentek, a válás elkerülhetetlen!

- Ez igazából közel sem ezt jelenti - kezdi Pollák Éva. - Sokkal inkább azt, hogy a felek készen állnak, és a pár hajlandó dolgozni a kapcsolatuk javításán. És azt is jelzi, ha segítséget kér valaki egy nehezebb időszakban, hogy fontos számára a másik, és épp ezért nem szeretné, hogyha az átmeneti nehézségek krónikussá válnának - folytatja a pszichológus.

az 5 legfontosabb tevhit a parterapiarol (3) (1).png

 A pszichológus szerint előfordulhat az is, hogy egy, a kapcsolatuk elején járó pár keres fel párterapeutát azzal a céllal, hogy szilárd kapcsolati alapokat rakjon le, elmélyítse, még biztonságosabbá és bensőségesebbé tegye a kapcsolatot. Ez különösen jól jöhet mozaikcsaládok esetén.

A terapeuta valakinek az oldalára fog állni

Ettől nem kell tartani. A terapeuta a pár mindkét tagjával szövetségre lép. Egy jó párterapeuta semleges marad, de előfordulhat, hogy úgy érzi a közös munka érdekében, hogy az egyik félnek több figyelmet kell szentelnie egy-egy leülés során, mint a másiknak. De minden alkalom után mindkét félnek úgy kell éreznie, hogy meghallották és megértették a saját nézőpontjait és érzéseit, és a munka a kapcsolat javítása, a közösen meghatározott célok mentén történt.

A párterápia amúgy sem arra szolgál, hogy a házastársat kritizáló, bíráló, megváltoztató foglalkozás legyen, ahová az elégedetlen házastárs beviheti a párját, hogy a szakember “megjavítsa” őt. A terapeuták minden ülés során arra törekednek, hogy ne hibáztassák vagy ítéljék el a pár tagjait, ne álljanak egyik vagy másik oldalra - azaz semlegesek és mégis szövetségesek maradjanak. Az ő feladatuk mindkét fél segítése abban, hogy rálátást nyerjenek a másik nézőpontjára, legmélyebb érzelmeire, és megértsék, hogyan kerülhetnek újra közelebb egymáshoz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Maga a párterápia vezet a váláshoz

- A terápia önmagában természetesen nem vezet a váláshoz - mondja Pollák. - Persze a sikeres terápia során olyan dolgokat láthat a pár magáról és a kapcsolatról, amiket nem mindig szeretne. Például a negatív spirált indító mintákat, mérgező konfliktuskezelést, rosszul működő határokat és irreális elvárásokat. Felfedezhetik a múlt és a jelen érzelmi és bizalmi sérüléseit - mindez azonban a gyógyulás és a remény lehetőségével jár - magyarázza.

Előfordulhat, hogy egy krízisben lévő párral a terapeuta elsődleges célként annak eldöntését tűzi ki, hogy mi a megfelelőbb számukra: elválnak, vagy együtt maradnak. Sok esetben akkor is gyógyító hatásúak a párterápiás találkozások, ha a pár tagjai végül arra jutnak, mégsem folytatják tovább a kapcsolatukat. Ezek ugyanis jól megdolgozott, közös, békés - akár együtt megkönnyezett - döntések, még ha fájdalmasak is.

A párterápia örökké tart, és túl drága

Valójában a válás drágább, és több negatív következménnyel jár, mint a párterápia - vagy amit előre el tudunk képzelni. Bizonyos esetekben, amennyiben nem abuzív és menthetetlen kapcsolatról van szó, igenis megéri anyagi, időbeli és lelki áldozatot hozni annak megmentése vagy harmonikusabbá tétele érdekében. 

GettyImages-82136836
Fotó: Jamie Grill / Getty Images Hungary

A terápia garantálja, hogy minden rendbe jön

- Természetesen párterápiára járni nem mindig jelenti azt, hogy a kapcsolat tökéletesen harmonikussá és rózsaszínné válik - mondja a Mindwell szakértője. - Sok pár csak akkor kezdi el a terápiát, amikor a dolgok már hosszabb ideje megromlottak a kapcsolatukban, krízisben vannak, egyikük komolyan fontolgatja a kapcsolat befejezését. Ilyen esetben sokan azt hiszik, a terápia egyfajta csodaszer lehet a házasságuk megmentésére.

Sok esetben tényleg így van: a párterápia számtalan párnak segített már mély és kihívást jelentő problémáikat megoldani. De ez nem 100%-os garancia! 

Előre jelzi a válást ez a szokás a párterapeuta szerint - Nem mindegy, hogy beszélnek a felek a múltjukról

Elolvasom

A terapeuta segíthet a párnak abban, hogy azokra a dolgokra összpontosítson, amik az elválás időszakában és azt követően a legfontosabbak. Mankót nyújt abban is, hogy a pár tagjai az indulatok eszkalálása, egymás bántása nélkül zárják le a közös fejezetet - majd nyissanak újat, amikor készen állnak erre. Ennek akkor van különösen nagy jelentősége, ha a felek szülőként továbbra is egymás életének részesei maradnak.

A párterapeuta tehát nem kommunikációs szakember! Így a terápia célja sosem lehet csupán az, hogy a terapeuta megtanítsa jobban kommunikálni egymással a feleket abban a reményben, hogy ezzel a konfliktusok feloldódnak és minden fantasztikus lesz. Ideje hát megváltoztatni szkeptikus hozzáállásunkat a párterápiával kapcsolatban, nincs helye szégyenérzetnek! Óriási bátorság, a sebezhetőség felvállalása szükséges ahhoz, hogy nyitottak legyünk, meghallgassuk, és idővel meghalljuk a másikat, és újra közeledni tudjunk egymáshoz.

A kérdés, amit sose tegyél fel a partnerednek - Ezért nem jó ötlet

Valószínűleg mindenki kérdezte ezt már a partnerétől legalább egyszer.

Elolvasom

(Képek forrása: Alterego/PR, Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük