Tönkrevágja a szexuális életet ez a 11 gyakori ok: van, amire biztos, hogy nem gondolnál
A pszichológus elárulta, melyek a leggyakoribb tényezők, amiktől kevesebb és rosszabb lesz a szex. Nem is sejtenéd, milyen károsak.

A karrier, a család menedzselése és a véget nem érő tennivalók listája között nem csoda, hogy a tartós kapcsolatokban vagy a házasságokban néha háttérbe szorul a szexualitás. Ha azonban ez tartósan így marad, az komoly problémákat szül.
A hosszú távú kapcsolatban élő középkorú párok csaknem harmada – 29 százaléka – elégedetlen a szexuális életével, míg az 50-es éveiket taposók 65 százaléka hetente egyszer vagy ennél ritkábban szexel. Emma Kenny pszichológus a The Sun oldalán árulta el, milyen okok állnak a leggyakrabban ennek a hátterében.
A szexuális életet tönkretevő okok
A túlzott fáradtság csapdája
A szakértő elmondta, rengetegszer hallja, hogy a párok azt mondják, túl fáradtak az együttléthez. A hosszú munkanapok, a hektikus családi időbeosztás és az általános nyomás azt az érzést keltheti, mintha az ember lefekvés előtt lefutott volna egy maratont. A párok 33 százaléka mondja azt, hogy „túl fáradt” a szexhez, ami 40 százalékra emelkedik azoknál, akiknek még otthon élnek a gyerekei.

Mindig azt tanácsolja a pároknak, hogy a szexet inkább energiaadó tevékenységnek tekintsék, semmint erőforrásaik újabb lemerítésének. A minőségi pihenés megadhatja azt a szikrát, amelyre szükség van a szenvedélyhez.
„A lakótársamhoz mentem hozzá?”
A párok könnyen belesimulhatnak egy hétköznapi rutinba. Együtt vezetitek a háztartást, megosztjátok a számlákat, nevelitek a gyerekeket, és egymás legjobb barátjai lesztek. Noha ez a közelség csodálatos, elmoshatja a határvonalat a szerető és a lakótárs között – sajnos a középkorú párok 23 százaléka ugyanis így jellemezné partnerét.
Tegyetek tudatos erőfeszítéseket, hogy újra randevúzhassatok egymással. Tervezz olyan estéket, amelyekben valami újat vagy nosztalgikusat csináltok, például újra elmentek az első randitok helyszínére. Öltözz fel, flörtölj, és emlékeztesd magad, hogy nemcsak partnerek vagytok, hanem szeretők is.
Titkos rajongás
Akár a partnered csinos, új kollégájáról van szó, akár a személyi edződről, előfordulhat, hogy a szemed – és néha az elméd – elkalandozik. Valójában a hosszú távú kapcsolatban élők közül minden ötödik bevallja, hogy beleszeretett valakibe, aki nem a partnere. Bár ez ártalmatlannak tűnhet, a kétely magvait ültetheti el, vagy olyan távolságot teremthet, amely miatt kisiklik a szexuális élet.
Először is, ismerd fel, hogy ezek az érzések valami olyat jeleznek, ami hiányzik a jelenlegi dinamikából – lehet, hogy ez az izgalom, a figyelem vagy csak egy szikra. Inkább ismerd fel ezeket az érzéseket, ahelyett, hogy szégyellnéd magadat. Nyíltan beszéljétek meg, mi hiányozhat a kapcsolatból, és dolgozzatok azon, hogy ezt pótoljátok.
A komfortzóna
Miután hosszú éveken át megismertétek egymás testét és mozgását kívül-belül, könnyen átcsúszhattok szexuális robotpilóta üzemmódba. Ha az intimitás kiszámíthatóvá vált – ugyanaz a pozíció, ugyanaz az idő, ugyanaz az eredmény –, akkor az agyad egyszerűen kikapcsolhat, mert minden olyan ismerős.
Ilyenkor bár tisztában vagy azzal, hogy szeretitek egymást, a testetek ösztönzésre és változatosságra vágyik. Kezdjétek kicsiben: próbáljatok ki egy új helyet a házban, kísérletezzetek különböző világítással vagy zenével, és legyetek nyitottak a játékokra vagy a szerepjátékokra, ha mindketten benne vagytok. Mondd el a fantáziádat, és hallgasd meg partneredét. Gyakran az új ötletek megbeszélése újraélesztheti ezt a kalandvágyat.

A közösségi média káros hatása
A technológiának megvan ez az elképesztő képessége, hogy életünk minden pillanatába beleférjen, és nem éppen afrodiziákumként működik. Egy felmérésben minden ötödik megkérdezett bevallotta, hogy a lefekvés előtti mobilozás csökkentette a szex gyakoriságát. Ezért ha lehet, tedd hálószobádat technológiamentes zónává!
Unalom
Az unalom nemcsak az új szexuális pozíciók vagy a régi rutin hiányából fakad, hanem akár abból is, hogy az ember az életben érzi magát kielégítetlennek vagy azt érzi, stagnál. Lehet, hogy a munka nem olyan ösztönző, vagy az üres fészek fázisa elgondolkodtat, hogy mi következik. Az életunalom gyakran bekúszik a hálószobába, csökkentve a libidót és a szexuális izgalmat.
Tudd meg, mi tölt fel igazán energiával egyénileg és párként. Keressetek valami hobbit, tervezzetek túrázást, vagy vegyetek részt együtt egy új fitneszkihíváson. Minél több új élményt adsz mindennapi életedhez, annál inkább érezni fogod az izgalmat, ami átcsap a szexuális dinamikába.
A stresszfaktor
Az élet és főleg a középkorú lét számos stressztényezővel járhat – aggodalomra adnak okot az idősödő szülők, a pénzügyi nyomás, vagy akár a karrier. A magas stressz-szint üss vagy fuss reakciót vált ki, ami a legrosszabb hangulatgyilkos.

Iktass be stresszkezelési technikákat, például rendszeres testmozgást, meditációt, nyugtasd le magad légzésgyakorlatokkal vagy járj szakemberhez. Hozz létre egy nyugtató lefekvés előtti rutint, amely segít mindkettőtöknek lenyugodni. Ez magában foglalhat egy rövid meditációt, egymás gyengéd masszírozását, simogatását vagy akár nyugtató zene hallgatását.
Hormonális változások
Mind a férfiak, mind a nők hormonális eltolódásokat tapasztalnak, amikor középkorúvá válnak, ezek pedig megzavarhatják a libidót és a szexuális működést. A perimenopauzában vagy menopauzában lévő nők hőhullámokkal, hangulati ingadozásokkal és hüvelyszárazsággal szembesülhetnek. A férfiak csökkent tesztoszteronszintet tapasztalhatnak, ami hatással lehet a szexuális vágyra és a teljesítményre.
Fontos ezeket szakemberrel megbeszélni, aki megfelelő kezeléseket vagy tanácsokat javasolhat, például hormonterápiát. De az életmódváltás is fontos: az egészséges, tápláló étrend, a rendszeres testmozgás és az alkoholfogyasztás csökkentése támogathatja az egészségesebb hormonszintet.
Önbizalomhiány
Ha nem érzed jól magad a testedben, kevésbé valószínű, hogy meg akarod mutatni a hálószobában. A középkorú nők csaknem fele – 47 százaléka – azt mondja, hogy a megjelenésük miatti aggodalmak miatt kevésbé valószínű, hogy szexet kezdeményeznének.

Ahelyett, hogy arra összpontosítanál, mi az, amit nem szeretsz, fordítsd a figyelmedet arra, hogy mit tud a tested. Emlékeztesd magad arra, hogy a magabiztosság szexi, és a partnered valószínűleg jobban csodál téged, mint gondolnád. Ünnepeljétek egymás testét bókokkal.
A csend negatív hatása
Az egészséges szexuális élet egyik leggyakoribb akadálya a kommunikáció hiánya. A csend táptalajt teremt a félreértéseknek, a haragoknak és a kielégítetlen szükségleteknek. A szakértő bátorítja a párokat arra, hogy vágjanak bele a beszélgetésbe még akkor is, ha elsőre kínosnak tűnik. Válasszatok egy nyugodt, semleges helyet, és osszátok meg érzéseiteket őszintén, de kedvesen.
A szenvedély mítosza
Általános tévhit, hogy ha a szexuális élet nem mindig forró és szenvedélyes, akkor valami alapvetően nincs rendben. Sok középkorú pár méri szexuális életét korai éveinek intenzitásához vagy ahhoz, amit a filmekben és a közösségi médiában lát.
Ez az irreális elvárás csalódáshoz, frusztrációhoz és egy ördögi körhöz vezethet, amely során úgy érzik, hogy kudarcot vallottak a hálószobában. Ne feledd, a szex a minőségről szól, nem a mennyiségről!
- Szeretem, de már nem kívánom a páromat, mit tegyek? A pszichológus válaszol
A szakértő elmondta, mit tanácsol a pároknak arra az esetre, ha a szeretet megmaradt, de a vágy eltűnt a kapcsolatból.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.