Mindennap előfordul, és sok nő már észre sem veszi: te köztük vagy?
Lehet, hogy már fel sem tűnik, de te is naponta megtapasztalhatod ezt a jelenséget.

Az Y, Z vagy millenniumi generáció számára ma már csak legenda, hogy volt idő, amikor személyi számokkal különböztették meg a nőket és a férfiakat, jelesül az utóbbiaknak egyessel, a nőknek kettessel kezdődött az azonosítója.
1995-től nem használják ezt a címkét, de a demokratikus időszámítás óta ez is szálka lett a gender jogvédők szemében, noha messze nem meríti ki a szexizmus fogalmát.
Nem minden szexizmus előítélet
Tegyük tisztába kicsit a kategóriákat. Szexizmus, feminizmus, hímsovinizmus, egyenjogúság. A határok néha összemosódnak, és valóban van ok-okozati összefüggés a tematikákban. Leggyakrabban az egyenlőtlen bérviszonyokkal kapcsolatban merül fel a szexizmus vádja.
Való igaz, hogy statisztikai adatok támasztják alá, hogy egy azonos munkakörben dolgozó férfi és nő fizetése sokszor eltér, előbbi javára. Jellemzőbb ez a magasabb presztízsű és komolyabb szakmai skillekkel járó hivatásoknál. Felmerül a kérdés, vajon miért lenne kompetensebb vagy honoráltabb egy férfi, pusztán azért, mert erősebb nemként van aposztrofálva?
Férfi-női egyenlőség?
A nemi alapon történő diszkrimináció egyre inkább szűnni látszik a modern társadalmakban. Nincs már olyan hivatalos titulus, hogy tanárnő, igazgatónő vagy színésznő, csak tanár, igazgató és színész. A nagyon durva nemi sztereotípiákon alapuló megkülönböztetések - miszerint a nők gyengébbek, logikátlanabbak, kevésbé tehetségesebbek - szerencsére már csak az egyenlőtlen viszonyú és elmaradottabb országokban jellemzőek.
Ezeken a helyeken a legkedvezőbbek a nők esélyei!
Nézd meg, hogy a női egyenjogúság tekintetében vajon Magyarország hányadik helyen áll!
A gender fogalma
A gender nézőpont éppen arra mutat rá, hogy a "társadalmi nemed" nem kizárólagosan egyenlő a biológiai nemeddel. Attól még, hogy nő vagy, nem kell feláldoznod magadat az anyaság oltárán, nem kell a makulátlan pedantériát célul kitűznöd a háztartásodban, és nem kell elviselned azt, hogy informatikusként vagy marketingmenedzserként kisebb összeg szerepeljen a bérpapírodon.
A szexizmus a családban szinte látens jelenség, mert a több évezredes hagyományos szerepeket nagyon nehéz megváltoztatni, vagy kiiktatni a köztudatból. Ilyen sztereotípia az, hogy a nők szerepe kizárólag az anyaság, vagy hogy az asszonynak a tűzhely mellett a helye - még szélsőségesebben: az asszony verve jó.

Múzsák a csók után irodalmi est
Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel.
Promóció
Ha fellépsz a szexizmus ellen, az még nem jelenti azt, hogy véresszájú feminista vagy. Nem célravezető rájátszani az esetlen és lágy női szerepre pusztán azért, hogy előjogokat élvezz. Kétélű fegyver ez, amely ellenkező hatást is kiválthat. A nők nem a gyengébb nem. Legfeljebb fizikailag, és az is csak néha igaz. Mindez nem jelenti azt, hogy bármilyen különbségtétel és alárendeltség tolerálható legyen a két nem között.