Miről árulkodik, ha valaki állandóan megosztja a sikereit? 5 viselkedés, ami önbizalomhiányt jelez

Folyton kiposztolja, ha elért valamit, és állandóan ő a társaság középpontja? Ezek a viselkedések valójában a bizonytalan, önbizalomhiányos ember jellemzői.

gondolkodo no
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan küzdenek önbizalomhiánnyal, ám a legtöbben igyekeznek ezt elrejteni mások elől, és viselkedésükkel próbálják túlkompenzálni a bizonytalanságot.

A következő szokásokat egyesek pont a magabiztosság jelének értelmezik, pedig az ellenkezőjéről árulkodnak: ezekből könnyedén felismerhető az alacsony önértékelés. 

A sikerek állandó megosztása

Amikor valaki folyamatosan posztolja a közösségi oldalaira még a legkisebb elért eredményeit is, ismerősei nagy része szinte azonnal arra gondol, milyen sikeres lehet az illető, sőt van, akiben az irigység érzése is felmerülhet. Valójában azonban aki ezt teszi, leginkább csak elismerésre vágyik: ezzel akarja megnövelni önbizalmát, és ettől teszi függővé azt, hogy mennyire tartja magát értékesnek. A lájkok, a visszajelzések és a dicsérő üzenetek ideiglenesen csökkentik szorongásukat, kétségeiket, de nem jelentenek hosszú távú megoldást a bizonytalanságaikra.

Mindig a társaság középpontja

Az önbizalomhiányos emberek egy része nemcsak az előbb említett megosztási kényszerrel kompenzál, hanem azzal is, hogy állandóan a figyelem középpontjába akar kerülni. Úgy gondolják, nekik kell a legviccesebb, legvonzóbb, legokosabb személynek lenniük az adott társaságban. Amikor ugyanis úgy érzik, mindenki csodálja vagy irigyli őket, felnéz rájuk, akkor elfeledkeznek saját kétségeikről, és rövid időre megszüntetik a bizonytalanságukat.

Irreális pozitivitás

A pozitív világnézet és felfogás alapvetően igen jó dolog, és hozzájárul a mentális egészség megőrzéséhez, ám túlzott mértékben szintén önbizalomgondokról árulkodik. Ha valaki nem képes reálisan kezelni a nehéz helyzeteket, felmérni a problémákat, hanem csak egy rózsaszín álomvilágból szemléli őket, az azt is jelzi, hogy nem érzi magát elég magabiztosnak a megoldáshoz, és inkább a pozitivitás mögé bújik előle.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Amikor csakis a tökéletesség a megfelelő

A maximalizmus az élet minden területén hasznos tulajdonság, de csak akkor, ha egészséges mértékű. A túlzásba vitt tökéletességre való törekvés szintén önbizalmi problémákról árulkodik. Az ember ilyenkor ezzel próbálja enyhíteni a bizonytalanságot, igyekszik makulátlan képet kialakítani magáról mások szemében, és lenyűgözni környezetét. Így ugyanis eléri, hogy kívülről hibátlannak lássák, és ezzel egy kicsit enyhíti az önmagával szembeni kétségeit.

A kritika elfogadására való képtelenség

A bizonytalan emberek borzasztóan rosszul viselik az építő kritikát, mert személyük elleni támadásként veszik, és egyébként is ingatag önbizalmukat könnyen romba döntik a hasonló beszélgetések. Általában védekeznek, hárítanak vagy megsértődnek a visszajelzésen ahelyett, hogy tanulnának belőle, és a saját javukra fordítanák.

Egyszerű, de hatásos önbizalomnövelő trükkök

Szerencsére a magabiztosság tanulható és fejleszthető. Vannak olyan, pszichológusok szerint is hatásos trükkök, melyeket rendszeresen alkalmazva erősíthető az önbizalom. A következő egyszerű, mégis jól bevált módszerek ezek közé tartoznak.

Egyszerű trükkök a pszichológustól, amikkel csakugyan magabiztos leszel - Megnövelik az önbizalmat

Nincs feltétlenül szükség óriási változtatásokra és nagy erőfeszítésekre ahhoz, hogy növeld egy kicsit az önbizalmadat.

Elolvasom
Ezt is szeretjük