Mi a lelki háttere, ha nem tudsz nemet mondani? Így tanulható a határszabás lépésenként
Nőként nemet mondani sokszor nehezebb, de nem kell mindig mindenkinek megfelelni.
A saját határaid megismerése nélkül nehéz lesz egészséges kapcsolatokat fenntartanod. Ha nem tudod, hogy neked mi a jó, mi a komfortos, és mi a vállalható, akkor mások felé sem fogod tudni kommunikálni az igényeid, határaid. Ha már tisztában vagy ezekkel, akkor sincs könnyű dolgod, mert ezeket a határokat nem elég meghúzni, be is kell tartani és tartatni.
A nemet mondás sokszor annyira bűntudattal terhelt, hogy sokan inkább elkerülik, belemennek olyan szituációkba, ahol kihasználva érzik magukat. A munkahelyen, a párkapcsolatban, a barátságokban és a családban is kihívásokkal teli út, mire ezeket a határokat meg lehet húzni és tartani.
Nemet mondás és határszabás
Mi az oka annak, hogy nem tudsz nemet mondani? A neveltetésben is vastagon benne van, hogy a társadalomban a nők az érzelmi támogatók és megoldók, akik mindig elérhetőek, akikhez lehet fordulni. Azonban ez egy olyan stresszt és leterheltséget okoz, ami még olyan következményekkel is jár, hogy a nőknél gyakrabban alakulnak ki immunbetegségek a folyamatos megfelelési kényszer és stressz hatására. Ebben a témában Máté Gábor pszichiáter munkássága rengeteg izgalmas és tanulságos információval szolgál.
Az okok sokszor a személyiségben, belső motivációkban és félelmekben is keresendők. Sokszor csak szeretne az ember hasznos és elengedhetetlen lenni a környezetében, hogy ezáltal visszaigazolhassa önmaga értékét. Ami természetesen nem a legegészségesebb útja az önkép és önértékelés megformázásának. A munkahelyen gyakran a motiváltságot és rátermettséget szeretné a dolgozó azzal igazolni, hogy olyat is elvállal, ami a saját teherbírásán már bőven túlmutat. A hatalmi pozícióban lévő emberekkel szemben egyébként is rémisztő ellenállást tanúsítani, így a főnök-beosztott viszonyok gyakran terheltek ettől az extra stressztől.
A nemet mondás sok kultúrában és társadalmi rétegben az udvariatlansággal is összefügg, így ha valaki segítséget kér, arra mindig illik igent mondani. Kérdéses, hogy valóban van-e az illetőnek kapacitása arra, hogy minőségileg tudjon segítséget adni. A kapcsolatokban a nemet mondás az elvesztés félelmét is magával vonhatja, feltételezve, hogy amennyiben a szeretett személynek nemet mondasz, biztosan haragudni fog. Végiggondolva, a tényleg szoros és megértésen alapuló kapcsolatokban ez elképzelhetetlen. A nemet mondás csökkenti a későbbi neheztelés érzését is. Ha igent mondasz, amikor valójában nemet akarsz mondani, a végén még neheztelni fogsz a kérő személyre. Bár a nemet mondás nehéz lehet, hosszú távon megvédheti a kapcsolat egészségét, legyen szó akár párkapcsolatról vagy barátságról.
Arról külön regényt lehetne írni, hogy nőként miért nehéz a párkapcsolatban nemet mondani, akár érzelmi vagy szexuális téren. A bűntudat, a neveltetés, a belső énkép torzultsága és rengeteg más faktor is szerepet játszik ebben. Ha kritikusan befolyásolja valaki életét, hogy nem tudja megtartani a határait, és szétforgácsolódik a megfelelési kényszerben, akkor érdemes egy szakemberrel konzultálnia, és megkeresnie a probléma gyökerét. A nemet mondás határokat állít fel: a határok megmutatják, hogy mit hajlandó elfogadni valaki egy kapcsolatban, és hogyan várja el, hogy bánjanak vele. Ezek fontosak a párkapcsolati dinamika és a mentális jóllét szempontjából.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha meg tudod szabni a határokat, akkor azokat még meg is kell tartani. Néhány megelőző kérdéssel segíthetsz saját magadnak felmérni a helyzetet, hogy valójában mit is jelentene, ha igent mondasz.
- Ha igent mondok, az támogatja-e a céljaimat?
- Az elítéléstől való félelem vezérel abban, hogy igent mondjak?
- Összhangban van-e ez a feladat vagy kérés az értékeimmel?
- Vannak-e olyan tényezők, amelyek megnehezítenék az igen kimondását?
- Ha igent mondok, az megakadályoz-e abban, hogy valami más, számomra fontosabb dolgot csináljak?
- Segít vagy árt a mentális jóllétemnek, ha igent mondok?
- Az igent mondás több stresszt okoz-e nekem, vagy hozzájárul-e a kiégéshez?
- Mi motiválja azt, hogy igent akarok mondani?
- Félelemből vagy szorongásból fakad az, hogy nem merek nemet mondani?
- Valóban veszélyeztetné ezt a kapcsolatot, hogyha nemet mondok?
Ezek a pszichés csapdák akadályozzák legjobban a boldogulást: így védekezz ellenük!
A kognitív torzítás olyan szisztematikus gondolkodási hiba, amely a környezetből kapott információk feldolgozását elferdíti, és a későbbiekben befolyásolja a döntéshozatalt.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- hosszú élet
- hosszú élet titka
A leghosszabb ideig élő emberek 9 szokása - Ez a közös bennük a kék zónákat kutató szakértő szerint
- érzelmi intelligencia
- mondat