A kutyákat évszázadok óta az ember hű társaként, őrző-védőjeként tartják számon. Az ebek sok gazdinál igazi családtagnak számítanak, de emellett a biztonságérzését is erősítik. Védelmi ösztöneik mélyen rögzültek, és már akkor, amikor régen a falkákban élő kutyák számára elengedhetetlen volt, hogy odafigyeljenek egymásra a túléléshez.
Ma már persze ez a védekezési ösztön gyengült és átalakult, de nem szűnt meg teljesen, inkább csak más módon nyilvánul meg a viselkedésükben.
Jelek, hogy a kutyád meg akar védeni
Ha a következő jeleket tapasztalod, a kutyád egyértelműen szorosan kötődik hozzád, fontos szereplő vagy az életében, és megpróbál téged megóvni minden lehetséges veszélytől. Alapvetően ez jó dolog, és a viselkedés felismerése csak még erősebbé teheti a kutya-gazdi kapcsolatot. De arra is érdemes figyelni, hogy ha az eb túlzásba viszi a védelmet, és túlságosan, indokolatlan helyzetekben is óvni próbál, az problémára is utalhat, többek közt félelemre, szorongásra és a bizonytalanság, sebezhetőség érzésére is.

Ha azt veszed észre, hogy akár egy idegen ember vagy egy másik kutya láttán a kedvenced eléd áll, és megpróbál eltakarni, akkor valószínűleg a testével próbál védeni téged. Ez azt jelenti, hogy aktívan igyekszik óvni a gazdáját a fennálló veszélytől.
Fotó: Getty Images Hungary

Az ugatás az egyik legegyérteműbb jele annak, hogy a kutya veszélyt érez, és óvni akar. Ha idegenekre, zajokra vagy más állatokra, esetleg szerinte fenyegetést jelző tárgyakra ugat, akkor az szintén a védelem jele.
Fotó: Photoboyko / Getty Images Hungary

A feszült figyelés és az állandó éberség is erre utal. Ha óvni próbál, akkor igyekszik kiszűrni minden veszélyforrást, és felmérni a környezetet, hogy biztonságban tudjon. Ez különösen ismeretlen helyeken vagy ismeretlen emberek közt jellemző.
Fotó: aire images / Getty Images Hungary

Ha a kutya védelmező üzemmódba kapcsol, az a testtartásán és az elhelyezkedésén is látszik. Például lehet, hogy eléd fekszik, esetleg az ajtó előtt foglal helyet, hogy veszély esetén minél hamarabb reagálhasson.
Fotó: Getty Images Hungary

Ha azt veszed észre, hogy kedvenced szinte mindenhová követ, állandóan a nyomodban jár, az szintén arra utal, hogy félt, és igyekszik figyelni rád, megóvni minden veszélytől.
Fotó: Getty Images Hungary

Figyelmeztet, ha valami szokatlant hall vagy lát? Esetleg furcsán viselkedik, ha olyat teszel, amit korábban nem szoktál? Az szintén azt jelzi, hogy aggódik a biztonságod miatt, és próbál megóvni.
Fotó: Getty Images Hungary

A morgás a kutyák számára szintén a kommunikáció egyik formája, ezzel általában félelmet, észlelt fenyegetést jeleznek, vagy azt, hogy kényelmetlenül érzik magukat az adott szituációban. Ha a kutya eléd áll, és úgy morog valamire vagy valakire, az a védelem jele.
Fotó: Getty Images Hungary

A testhelyzet és a viselkedés szintén árulkodó. Ha feszülten figyelve, szinte támadásra készen áll előtted, vagy idegesen mászkál körülötted, akkor előfordulhat, hogy úgy érzi, veszélyben vagy, és meg kell óvnia.
Fotó: Olga Peshkova / Getty Images Hungary
Hogy mutatja meg a kutya, ha szereti a gazdáját? Nem mindegyikről sejtenéd, hogy ezt jelenti
Rengetegféleképp jelzi feléd a kutyád azt, hogy mennyire szeret: a következő viselkedésekkel szintén az érzéseit akarja elmondani.
Elolvasom
(Képek: Getty Images Hungary.)
DOGZ Fesztivál 2025
Ingyenes családi- és kutyás fesztivállal várunk május 1-jén, a Városligeti Nagyréten!
Kattinson a részletekért.