Egy egész város elhitte, hogy Karabu hercegnő érkezett közéjük - Mary Willcocks nem mindennapi története
Az angolok hónapokon keresztül azt hitték, egy különleges hercegnő menekült hozzájuk a kalózok elől. Mary Willcocks azonban mindenkit átvert.
1817 áprilisában egy szokatlanul öltözött, zavartnak tűnő nő érkezett az angliai Almondsbury településre. Furcsa ruhát és turbánt viselt, semmi más nem volt nála, csupán egy szappan, valamint néhány érme.
Így kezdődött Mary Willcocks különös története, aki az egész falut és az angol sajtót is átverte. Mindenkivel elhitette, hogy egy indonéz előkelőség, de valójában szó sem volt erről.
Az ismeretlen hercegnő igazi szenzáció lett
A falubelieknek fogalma sem volt, mit kezdjenek az idegennel, akire a suszter talált rá. Beszédét kezdetben senki sem tudta lefordítani, csupán két szó volt, amire felfigyeltek: a Caraboo, amelyet ismételgetve magára mutatott, és az ananász, ami egy festmény láttán hagyta el a száját. A szegények felügyelője és a hivatalnok is tanácstalanul állt a hölgy előtt, akit végül a helyi szállóban szállásoltak el. Bristolba küldték, ahol személyesen a polgármesterrel is találkozott, de ő sem tudta, mire vélje a furcsa szerzetet.
Egyszer azonban Bristolba érkezett a portugál tengerész, Manuel Eynesso, aki mindenki meglepetésére azt állította, felismeri a nő nyelvét, ugyanis indonézül beszél. Azt mondta, a hölgy nem egy csavargó vagy egy koldus, hanem Karabu hercegnő Javasuból, aki a kalózok fogságába esett, és a hajójukról menekült el. A történet meggyőzte az angolokat, a róla készült iratokat pedig elküldték az oxfordi tudósoknak elemzésre. Később kiderült, a szakértők halandzsának ítélték a nyelvét.
A tengerész a nő tolmácsa lett, Karabu hercegnő igazi szenzációvá vált. Az angolok több mint két hónapon keresztül úgy bántak vele, mint egy külföldi előkelőséggel, még bált is rendeztek a tiszteletére, ő pedig indonéz táncokat mutatott be, és imádkozott saját istenéhez. Furcsa szokásaival néha meglepte az embereket: meztelenül ment úszni egy tóba a nyilvánosság előtt, csak zöldségeket evett, és teán kívül nem ivott mást. A tudósok a városba utaztak, hogy találkozzanak vele, az egyikük még azt is megerősítette, hogy indonéz nyelven beszél. A riporterek özönlöttek, hogy interjút készítsenek a hírességgel, sok újság cikkezett is róla. Az egyik lapnak viszont végül sikerült lelepleznie az átverést.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lelepleződött az átverés
1817 júniusában egy Mrs. Neale nevű asszony elolvasta Karabu hercegnő sztoriját, és azonnal tudta, hogy hazugság az egész. Az „előkelőség” ugyanis néhány hónappal korábban szobát bérelt nála - pont akkor, amikor a sztori szerint éppen egy kalózhajón raboskodott. Mrs. Neale már akkor is felfigyelt a furcsa lányra, mert szeretett turbánt hordani, és kitalált nyelven halandzsázni. Az igazságot persze nem titkolta el a sajtó előtt, a történet gyorsan elterjedt a városban, hamarosan pedig Karabu hercegnőt is számon kérték. Tudta, hogy nem hazudhat tovább, így hirtelen tökéletes angolsággal válaszolt.
Kiderült, hogy ő valójában Mary Willcocks, egy suszter lánya, és az egész történetet kitalálta, a portugál tengerész pedig a bűntársa volt. Közben rengeteg cikk jelent meg az átverésről a sajtóban, sok újság gúnyt űzött a nőből. Annak ellenére azonban, hogy fény derült az igazságra, a lakók továbbra is támogatták őt, és pénzt gyűjtöttek neki, hogy Philadelphiába mehessen, ahol izgatottan várták, hogy elmesélje történetét. Itt egy ideig igazi sztárként kezelték, fellépésekre hívták, később pedig egy londoni galériában pénzért találkozhattak vele a kíváncsi látogatók.
1824-ben tért vissza véglegesen Angliába, és színészi karrierbe kezdett, azonban nem aratott nagy sikert. Ezután férjhez ment Robert Bakerhez, közös lányuk, Mary Ann 1829-ben jött a világra. Mary Willcocks - illetve a házasságot követően Baker - pedig később abból keresett pénzt, hogy piócákat adott el egy kórház számára. Végül 1872-ben, 72 évesen hunyt el. És hogy miért is adta ki magát Karabu hercegnőnek? Azt soha nem árulta el senkinek.
Az egyik leghírhedtebb brit sorozatgyilkos története
Mary Ann Cotton ránézésre hétköznapi családanyának tűnhetett, azonban az átlagos, ártatlan külső sötét, kegyetlen belsőt rejtett. Ő a brit történelem egyik leghírhedtebb női sorozatgyilkosa. Bár hivatalosan csak mostohafia meggyilkolását tudták rábizonyítani - emiatt is akasztották fel -, valójában a források, a korabeli történések, beszámolók mind arra utalnak, hogy jóval több ember életét oltotta ki: a történészek szerint összesen 21 emberrel is végezhetett, áldozatai nagy része pedig családtagjai közül került ki.
3 férjével és 11 gyermekével is végzett a sötét angyal: 40 évesen akasztották fel bűneiért
Mary Ann Cotton az egyik leghírhedtebb brit sorozatgyilkos volt. Hosszú évekig nem bukott le, pedig saját családtagjaival is végzett.
Elolvasom