3 szó, ami lassan, de biztosan rombolja szét a kapcsolatokat - Ezért nem szabad őket túl gyakran használni

A kapcsolat érdekében nem mindegy, hogyan és milyen gyakran használod ezeket az ártalmatlannak tűnő szavakat.

Kapcsolatra káros szavak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Még a legstabilabb kapcsolatokban is vannak olyan buktatók, amik tönkretehetik a szerelmet, és gyakran lassan, alattomosan, észrevétlenül rombolják két ember viszonyát.

A felek közti nyílt, tudatos és megfontolt kommunikáció rendkívül fontos. Vannak ugyanis gyakran használt és ártalmatlannak tűnő szavak, amiket nem szabad túl gyakran mondani, mert toxikusak lehetnek a kapcsolatra. 

Szavak, amik rombolják a kapcsolatot

„De”

A „de” kötőszó természetesen mindenki alapvető szókincsét képezi, és nincs olyan ember, aki ne használná. Viszont nem mindegy, hányszor és milyen kontextusban használod, miközben a pároddal beszélsz. Akármilyen pozitív is a mondat eleje, legyen szó érzelmekről, bocsánatkérésről, ez az apró szócska mindent megváltoztathat.

Sokan vetik be például a védekező, hárító magatartás vagy hamis bocsánatkérés részeként, vagy azért, hogy mások mondandóját egészítsék ki, változtassák meg, vagy tereljék olyan mederbe, amilyenbe ők akarják. Mindez pedig nagyon káros a szerelemre.

„Nem”

A „nem” szó sok esetben szükséges és fontos, és lényeges is, hogy tudj nemet mondani arra, amit nem szeretnél. Viszont az őszinte, mély és bensőséges, tartós kapcsolatokban jobb néha helyettesíteni más formában, hogy ne tűnj mindig negatívnak, visszautasítónak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Például a „Nem megyek veled.” helyett használd a „Most inkább itthon maradok.” mondatot, ami sokkal másabb érzést kelt. De az is jó ötlet, ha utána hozzáteszel valami pozitívat, vagy felajánlasz valami más lehetőséget.

„Te”

A „te” szócskát leginkább a vádaskodás és az utasítgatás terén kell kerülni és lecserélni, de az általánosítás, a „Te mindig…”-gel kezdődő mondatok is rombolják a kapcsolatokat. Jobb inkább azt elmondani, hogy milyen változtatást kérsz, vagy úgy kezdeni, hogy „Úgy érzem, hogy…”

De a terapeuták azt is szokták javasolni, hogy  inkább a „mi”-t vesd be helyette, egy egészséges kapcsolatban ugyanis a nagyobb döntések, változtatások és kérések esetén a felek párként tekintenek magukra, nem csak önálló, független emberként.

Olvass tovább! A legboldogabb párok mondatai

A Harvardon végzett pszichológus szerint ezeket a mondatokat csak azok a párok használják rendszeresen, akiknek sikeres és boldog a kapcsolatuk.

9 mondat, amit csak a legboldogabb kapcsolatban élő párok mondanak egymásnak - A pszichológus szerint

A Harvardon végzett pszichológus szerint ezeket a mondatokat csak azok a párok használják rendszeresen, akiknek sikeres és boldog a kapcsolatuk.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük