Hogyan lett a bántalmazott kislányból a zsidók királynője Golda Meir? Izrael egyetlen női miniszterelnökének élete
Golda Meir már gyerekkorában elhatározta, hogy egyszer létrehoz egy biztonságos államot a zsidók számára, amit sikeresen végre is hajtott.

- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Mikor van az aranylakodalom, és mi van előtte, utána? – A legfontosabb évfordulók nevei, amik már feledésbe merültek »
- Könnyű hidratáló arckrémek szomjas, vízhiányos bőrre: árakkal és lelőhelyekkel »
- Eva Longoria csodás narancssárga szettjein ámulunk: megjelenésével vidám színfoltja a cannes-i forgatagnak »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
Golda Meir Izrael állam egyik alapítója, 71 éves korára lett a világ harmadik, és egyben Izrael első női miniszterelnöke. Ma már mindenki tetteiről emlékezik a „zsidók királynőjeként" is emlegetett nőre, de rögös út vezetett a politikai pályára.
1898. május 3-án született Kijevben Moshe és Bluma Mabovitch lányaként. Édesapja ácsként dolgozott, és valószínűleg Ukrajnában maradtak volna, ha nem folytatódik 1905-ben az 1881-ben már megkezdett pogrom, tehát a vallási és etnikai kisebbség üldözése az országban.
Golda Meir viharos gyerekkora
Nem sok mindent lehet tudni Golda Meir gyerekkoráról. Egy biztos, hogy még 1906-ban kényszerből el kellett hagyniuk szülőotthonát, miután 1905. október 18-án a kijevi városháza összeomlott. A felháborodott és kontroll nélkül tomboló lakosság a lehető leghamarabb akart bűnbakot találni a keletkezett problémára, és a zsidókat, valamint a szocialistákat kiáltották ki minden bajuk okozójának. Miután kihirdették a pogromot, legalább száz zsidó vallású embert végeztek ki a tüntetők. Golda Meir egyik visszaemlékezésében felelevenítette, ahogy édesapja bedeszkázza az ajtókat, hogy védekezzen a feldühödött erőszaktevők ellen. Az egyik történész feljegyzései szerint az 1905-1906-os pogromhullám következtében csak az ukrajnai Odessza városát nézve 800 zsidó vesztette életét. Golda Meir később azt nyilatkozta, hogy ezek a gyerekkori borzalmak, amiket át kellett élnie az antiszemitizmus miatt, komoly befolyással bírtak arra, hogy elkötelezze magát egy biztonságos zsidó állam létrehozásában. Itt született meg Izrael jövőbeli vasladyje.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)