Fúrásveszélynek vagy kitéve a munkahelyen? Íme, a leggyakoribb célpontok
A féltékenység a munkahelyi kapcsolatokat sem kerüli el.
Nem újdonság az a megállapítás, hogy a nők gyakrabban beszélnek ki valakit a háta mögött, mint a férfiak. Ám most tudományos bizonyítást nyert, hogy a munkahelyi versengésben is érintettebbek, és inkább részt vesznek benne.
Igaz, hogy míg a férfiak a pozícióért szállnak harcba, a nőket elsősorban a cég szépe címért folyó verseny mozgatja meg.
A minta
Ez derül ki egy nemrégiben készült tanulmányból, melyben spanyol, holland és argentin kutatók járták körül a munkahelyi irigység és féltékenység kérdéskörét. Kérdőíves felmérésükben kétszáz, átlagosan 36 éves dolgozó vett részt, nők és férfiak fele-fele arányban.
A megkérdezettek 26%-a adminisztratív területen dolgozott, 21% a szolgáltató szektorban, 30% az oktatásban, a maradék pedig az egészségügy területén vagy valamilyen más szakmában.
Az irigy és a féltékeny
A kutatók két meghatározó érzést állítottak a kutatás fókuszába: az irigységet és a féltékenységet. A féltékenység elsősorban akkor keletkezik, ha valaki egy számára fontos dolgot - például egy kapcsolatot vagy a megbecsülést - fenyegetve érez egy másik személy által.
Az irigység abból adódik, ha magunkat valakivel összehasonlítva a másik kerül ki győztesen, és kiderül, hogy neki több van valami vágyott dologból, mint a siker vagy bizonyos képességek.
Ez a két érzés gyakran az azonos neműek közti versengésben tör elő, mely valójában az ellenkező nem figyelméért zajlik. Bár azt gondolnánk, mindez a magánélet szférájához tartozik, nem kerüli el a munkahelyi kapcsolatokat sem. Ráadásul az irigység és a féltékenység is sokkal inkább sújtja a nőket - mindkét oldalról -, mint a férfiakat.
A kutatók azt találták, hogy féltékenységet elsősorban az vált ki, ha valakit vonzóbbnak, szebbnek találunk, mint magunkat, irigységet pedig az, ha valakinek több hatalma van. Ugyanakkor az a rivális, aki jobb szociális képességekkel rendelkezik, vagyis, úgy tűnik, jobban szeretik a kollégák, féltékenységet és irigységet vált ki mindkét nem tagjaiból. Az a cél pedig, hogy megszűnjenek ezek a zavaró érzések, olykor nem túlzottan baráti gesztusokra is sarkallhatja a kollégákat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Veszélyben vagy?
Ha tudni akarod, veszélyben vagy-e, nem kell mást tenned, mint körülnézned. A vicc alapján, ha nincs senki, akit irigyelsz, akkor valószínűleg téged irigyelnek. Úgy tűnik, az irigység tárgyát leggyakrabban azok a nők képezik, akik nemcsak jól néznek ki, de népszerűek is - főleg a férfikollégák körében.
A te munkahelyeden előfordul irigység, netán áskálódás?
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- munkahely
Az erotikus kisugárzás segít a karrierben?
- munka
- munkahely
4 mondat, melyből kiderül, hogy a kollégád ki akar túrni
- munka
- munkahely