Ha ezekre figyelsz, minőségi ugrás következik be a kapcsolataidban - 5 beszélgetési tanács a szakértőtől

A társas kapcsolatok egyik legfontosabb terepe a kommunikáció, amit lehet jól és rosszul is csinálni.

Beszélgetési tanácsok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A beszélgetéssel ritkán foglalkozik tudatosan az ember, hiszen egy természetes, magától értetődő tevékenységről van szó, nem pedig egy tanulandó tudományról - vagy mégis?

A társalgást lehet jól és rosszul is művelni, a minősége pedig nagyban befolyásolja a kapcsolatokat. Érdemes lehet tehát olykor végiggondolni, hogyan is viszonyul hozzá az ember, akad-e például olyasmi, amiben fejlődhetne. A szakértő tanácsainak megfogadásával, kipróbálásával minőségi ugrás következhet be a kommunikációban és így a kapcsolatokban is. 

Hatékony beszélgetési tanácsok

Bizonyára mindenkinek volt már része kényelmetlen társalgási szituációban. A kommunikáció amennyire fontos, annyira nehéz terep is, melynek során sok dolog félrecsúszhat. Nemcsak az lehet kínos, ha nincs közös téma, hanem az is, ha valaki uralja a társalgást, vagy egyszerűen nem figyel a másik mondanivalójára. Ugyanakkor egy tartalmas, törődő beszélgetés rendkívül sokat számít a résztvevő feleknek és a kapcsolatuknak egyaránt - érdemes tehát tudatosan törekedni a párbeszéd javítására.

A Psychology Today pszichológus szakértője szerint a következő gyakorlatok jelentősen javíthatják az emberi kapcsolatokat.

Teljes figyelem

Kevés kiábrándítóbb dolog van annál, mint amikor a beszélgetőtárs nem figyel oda az ember mondandójára, a mobilját nyomkodja, bámészkodik. Olykor persze mindenkinek elkalandozhat a figyelme, de az összpontosításnál, koncentrációnál semmi nem jelzi jobban a másiknak, hogy törődsz vele, fontos neked, amit meg akar osztani veled. Fel lehet tenni tisztázó kérdéseket, ha pedig valamiről lemaradtál, ne félj attól, hogy megkérd a partnered, hogy ismételje meg az előzőket.

Az érzések és tapasztalatok érvényesítése

A jó hallgatóság komolyan veszi a másik nézőpontját, megpróbálja beleképzelni magát az ő helyzetébe, hogy minél tisztábban lásson. Azzal, hogy megmutatod, hogy komolyan veszed a nézőpontját, validálod is az érzéseit, tapasztalatait. Ez különösen fontos akkor, ha valaki az érzelmeiről, legszemélyesebb ügyeiről mesél. Még ha nem is tudsz kapcsolódni teljes mértékig az elhangzottakhoz, azzal, hogy próbálod elképzelni, hogy mit érezhet, gondolhat a másik, egy adott történés hogyan érintheti őt, megerősíted a köztetek lévő kapcsolatot és bizalmat. Olyan mondatok segíthetnek ebben, mint például az, hogy "jogos, hogy így érzel", "azt hiszem értem, miért érint ez így téged". 

A saját tapasztalatok megosztása

A beszélgetést és a kapcsolatot is értelemszerűen elmélyíti, ha a felek kölcsönösen megnyílnak egymásnak. Amennyiben egyikőtök jóval nagyobb betekintést enged a gondolataiba, érzéseibe, egy idő után kényelmetlennek érezheti a szituációt, azt gondolhatja, hogy a kelleténél jobban kitárulkozott, ami visszahúzódásra késztetheti. A saját tapasztalatok megosztása azt is éreztetheti a beszélgetőpartnereddel, hogy nincs egyedül az adott helyzetben. 

A kapcsolódási pontok kiemelése

A tartalmas társalgásnak korántsem alapfeltétele, hogy a résztvevők ugyanúgy gondolkodjanak a megvitatott témákról, de nem árt, ha vannak kapcsolódási pontok. Ha azt látod, hogy valamiben megegyezik, vagy nagyon hasonló a tapasztalatotok, véleményetek, adj hangot az észrevételednek! Ez hidat épít közöttetek, megkönnyíti az interakciót. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Kínos pillanatok elfogadása

Még a legharmonikusabb kapcsolatokban is előfordulhatnak kínos pillanatok a beszélgetés során, elterelődhet a figyelem, félreérthetik egymást a felek, beállhat egy pár másodperces, perces csend. Ezeket meg kell tanulni elfogadni, a kommunikáció természetes velejáróiként tekinteni rájuk, mert amennyiben rájöttök, hogy nem befolyásolnak döntően semmit, és vissza tudtok térni a normális kerékvágásba, még közelebb is hozhatnak titeket egymáshoz. 

Olvass tovább: 2 kérdés az állásinterjú végén, hogy garantált legyen a siker

A fekete öves és rutinos állásinterjúzóknak is fejtörést okozhat, hogy milyen kérdést, kérdéseket tegyenek fel - vagy egyáltalán milyet illik feltenni - a beszélgetés végén. 

Tedd fel ezt a 2 kérdést az állásinterjú végén, és garantáltan tiéd lesz a meló

Nem mindegy, milyen kérdésekkel végződik az állásinterjúd.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük