Ennyi barátja van az intelligens embereknek - Meglepő eredményre jutott a kutatás
Lehet, hogy nem is antiszociális vagy, hanem túl intelligens.
Ahogy öregszik az ember, általában egyre kevesebb barátja van. A régi ismeretségek elkopnak, a toxikus kapcsolatokat igyekszünk elengedni, újakra pedig egyre nehezebben teszünk szert. A párkapcsolat, később pedig a gyermek előtérbe kerülésével szintén lemorzsolódhatnak a régi, jó haverok.
Mindez persze természetes folyamat, és adott esetben segít rájönni, kik az igazán közeli barátaink, akikkel mély kapcsolatot ápolunk. Az időhiány mellett egyéb faktorok, például az intelligencia is befolyásolhatja azt, hány közeli barátra számíthatsz.
Ennyi barátjuk van az intelligens embereknek
A British Journal of Psychology című folyóiratban megjelent 2016-os tanulmány szerint az intelligens embereknek kevesebb barátjuk van. A kutatás vezetői, Satoshi Kanazawa és Norman Li angliai evolúciós pszichológusok arra jöttek rá kutatásuk során, hogy míg a legtöbb ember boldogsága a népsűrűség csökkenésével és szeretteikkel való interakciók magas arányával párhuzamosan nőtt, a rendkívül okos emberek valójában boldogabbak, ha nem a barátaikkal lógnak együtt.
A tanulmány ezt "a boldogság szavannaelméletének" hívja, ami szerint az emberi agy evolúciós korlátai miatt azok a helyzetek és körülmények, amelyek növelhették őseink boldogságát, ma is növelhetik azt, és azok, amelyek akkor csökkentették elégedettségünket, ma is csökkentik a miénket.
A kutatás szerint ez megmagyarázza, hogy vidéken általában miért boldogabbak, mint a nagyvárosokban. A városokban élő egyének gyakran kevésbé elégedettek az életükkel, mivel sok esetben rá vannak kényszerítve a barátokkal való gyakoribb szocializációra.
De miért is van az okosabb embereknek kevesebb barátja? Nos, első körben: mert nem szocializálódással töltik az idejüket. Carol Graham, a Brookings Institute kutatója szerint a kutatás eredményei azt sugallják, hogy azok, akik intelligensebbek, kevesebb időt töltenek társaságban és többet egyedül , a hosszabb távú céljaik tervezésével és megvalósításával. Ők ambiciózusak, és szabadidejükben elméleteket próbálnak igazolni, találmányokon dolgozni - egyszóval céljaikat követni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy másik, rendkívül szimpla ok pedig, hogy egyszerűen nem szeretnek másokkal beszélgetni. Az intelligens emberek nem szeretik a drámát, a pletykákat, és nem lelik örömüket a felszínes beszélgetésekben.
Bármi is legyen az ok, a tanulmány szerint a vadászó-gyűjtögető őseink agya alkalmazkodott az olyan élethez, ahol annak idején a népesség körülbelül 150 fős csoportokban élt. Noha a társas érintkezés rendkívül fontos volt a túléléshez - különösen az együttműködés és a párkeresés szempontjából -, de a tér is döntő fontosságú lett volna. A kutatók úgy vélik, hogy az ember fejlődése és a mostani felgyorsult élet között jelenleg komoly ellentmondás figyelhető meg.
Honnan ismerhetőek fel a magas intelligenciájú emberek? 5 szokás, ami jellemző rájuk
Vannak szokások, melyek különösen jellemzőek a magas IQ-jú emberekre, ám néhányból biztos nem erre következtetnél.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)