Az első apró jel, hogy megromlott a kapcsolat
Ha valaki túl gyakran kényszerül mentegetőzésre, az a megbomlott érzelmi egyensúly jele lehet.
- 8 kortalan ruhadarab, ami nem hiányozhat a tavaszi ruhatárból: egyszerűek, mégis felpezsdítik a megjelenést »
- Egyedi tervezésű ruhák narancshéjból és banánrostból: itt nézheted meg az ingyenes divatkiállítást »
- A 32 éves Emma Roberts elsütötte a tavasz legnőiesebb divatirányzatát: ilyen bájos és vidám tud lenni egy színes, virágos ruha »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
A párkapcsolat első, szerelmes szakaszában a felek minden különbözőségük dacára azon igyekeznek, hogy demonstrálják az összetartozásukat, és teljes harmóniában olvadjanak össze egymással. Hosszú távon azonban nagy ára van annak, ha valaki folyamatosan elnyomja a saját igényeit, ily módon feladva magát. Ez a probléma főleg akkor válik aktuálissá, ha elmúlik a szerelem.
Szerelmesen nincs abban semmi furcsa, ha valaki nem látja a kettejük közti különbséget, és rendületlenül vállalja az újabb és újabb kompromisszumot, mert az összetartozás mindennél fontosabb számára.
Ám ha az első öt-tíz év után is túl sok engedményt tesz valaki, azzal az egyéniségét tagadja meg, és mindez szép lassan aláássa a kapcsolatot. Ilyenkor az önmegtagadó fél tudatosan vagy öntudatlanul elkezd íratlan listát készíteni mindazokról a kompromisszumokról, melyekbe belemegy. Mintha bónuszpontokat gyűjtögetne abban a titkos reményben, hogy a másik félnek egyszer elég erős lesz a bűntudata ahhoz, hogy ezeket a gyűjtögető számára előnyös kompromisszumokra váltsa be.
Már megint
Mindez vagy vég nélküli veszekedéseket, vádakat és szemrehányásokat eredményez, vagy állandósul egy olyan állapot, melyben az egyik fél túlzottan is tekintettel van a másikra, ám közben a felszín alatt összegyűlt harag és elégedetlenség morgolódás, illetve a másiknak való keresztbetevés formájában nyilvánul meg.
Ilyenkor jönnek azok a mondatok, melyeket valaki azzal kezd, hogy már megint ezt vagy azt teszed. Gyakran felhánytorgat múltbeli tévedéseket, illetve az ismétlődéseken rágódik, miközben mártírszerepbe kényszeríti magát.
Mentegetőzés
A másik fél mindezt vagy elengedi a füle mellett, vagy vitába száll, de nem kizárt, hogy mentegetőzni kezd. A mentegetőzés nem azonos a bocsánatkéréssel: utóbbinak, bármelyik féltől érkezzen is, fontos szerepe van a kommunikációban és a kapcsolat pozitív alakulásában. Ám ha valaki mentegetőzésre kényszerül, az gyakran az első figyelmeztető jele annak, hogy a két ember között megbomlott az érzelmi egyensúly, és a kommunikációban zavar állt be.
A mentegetőzés nem több egy formalitásnál, amely arra szolgál, hogy valaki elkerülje a büntetést vagy megszabaduljon a lelkiismeret-furdalástól, de nem érzi valójában magáénak a problémát.
Mit lehet tenni?
Az egyensúly hiánya azt jelenti, hogy az egyik fél akarata vagy igényei olyan erősen érvényesülnek a másik rovására, hogy azt az érzelmek nem tudják követni. Ehhez gyakran hozzájárul az is, ha valaki elsősorban a másikat teszi felelőssé azért, hogy ő hogyan érzi magát, vagy épp túl sok felelősséget vállal a másik érzéseiért.
Aki vissza akarja állítani az egyensúlyt, annak mindenekelőtt képesnek kell lennie arra, hogy a másikat illúziók nélkül fogadja el olyannak, amilyen, és meg tudja különböztetni a saját igényeit a társáétól. Bár az ember ismeri társa értékmérőit, céljait és vágyait, nem köteles őket kielégíteni.

Szókimondó beszélgetések Szily Nórával és vendégeivel.
Új videósorozatunkban Szily Nóra és beszélgetőpartnerei döntik le a tabukat. A 'Szókimondó' őszintén és egyenesen dolgoz fel olyan fontos témákat, amikről sokszor nem beszélünk nyíltan. Tabuk helyett mi a szókimondó beszélgetésekben hiszünk. Sorozatunkban kendőzetlen őszinteséggel beszél Pásztor Anna a szerelem múlandóságáról, Mérő Vera a bántalmazásról, Oroszlán Szonja pedig a fordulatos karrierváltásáról vall, de más fontos témákat is körbejárunk. Tanács Eszter a gyermektelen nők helyzetéről, Bajzáth Sándor a veszedelmes függőségekről, Singer Magdolna a gyászfeldolgozásról, míg Dr. Beke Dóra az elcsúszott szépségtrendekről beszél.
Tartsatok velünk!
Promóció
A szeretetteljes kapcsolathoz a szeretetteljes ellenállás is hozzátartozik - nemet mondhatsz társad egyes igényeire, ha úgy érzed, nem vagy abban a helyzetben, hogy a következményeket magad is viseld. Nagy különbség van azonban a között, hogy egy adott helyzetben sajnálattal veszed tudomásul saját nemleges válaszodat, és a között, hogy mentegetőzöl az elutasítás miatt.
Cikkünk megírásában Jasper Juul A működő család című könyve segített.
OLVASD EL EZT IS!

- szakítás
- tévhit
Egy rossz szó, és vége a kapcsolatnak?

- hűtlenség
- párkapcsolati probléma
Nálad villog a megcsalásjelző?

- hazugság
- okok